INTERNATIONAL LAW - SPORT BUSINESS - MANAGEMENT STRATEGY - POLICY COMPLIANCE - RESEARCH & CONSULTING SERVICES

St. Louis, USA, Tel: 812-272-3598       facebook circle  youtube circle  instagram circle  linkedin circle

Καθαρίου η καλύτερη αμυντικός της Bıg East!

kathariou player ofthe week

Μπάκα ένα βήμα πριν τις 200 επιθέσεις για φέτος!
Εμφυλίων… συνέχεια...

Λόγω της εξαιρετικής της εμφάνισης στην τελευταία νίκη των Johnies, η Καθαρίου του Saint John’s University κατάφερε και κέρδισε για 2η φορά στην φετινή σεζόν τον τίτλο της καλύτερης αμυντικού!

Η Μπάκα τελειώνει τη χρονιά έχοντας παίξει σε όλα τα παιχνίδια χωρίς να βγει  ούτε σε ένα σετ και είναι στην πρώτη θέση των σκόρερ για την ομάδα της με 194 τελειωμένες επιθέσεις για φέτος.

Τέσσερις Ελληνικούς εμφυλίους, γένους θηλυκού έκρυβε αυτή η εβδομάδα!

Ευφροσύνη Αλεξάκου, Αριάδνη Καθάριου
Οδηγώντας ένα σερί 5 νικών στην περιφέρεια της  BIG EAST το St. John's εξολόθρευσε και το Villanova, με 3-0 το βράδυ της Τρίτης 23 Μαρτίου. Οι Ελληνίδες αθλήτριες για άλλη μία αγωνιστική έλαμψαν και συνέβαλαν τα μέγιστα σε αυτή τη νίκη που οδήγησε την κόκκινη θύελλα στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στην BIG EAST και δίνοντας ψυχολογικό προβάδισμα ενόψει των τελικών του πρωταθλήματος. Η Αριάδνη Καθάριου για δεύτερη φορά φέτος επελέγη ως η καλύτερη μπλοκέρ της περιφέρειας, παίρνοντας επάξια τον τίτλο ΄΄BIG EAST Defensive Player of the Week΄. Αναλυτικότερα, η Καθάριου ειχε συνολικά 20 πόντους και 13 μπλοκ στα δυο ματς πριν μια εβδομάδα με το Provıdence. Στην αναμέτρηση με το Villanova είχε 9 πόντους με 7 επιθέσεις, 1 άσσο και 2 μπλοκ ενώ η Αλεξάκου είχε 15,5 πόντους με 14 επιθέσεις, 1 άσσο, 1 μπλοκ και 8 άμυνες.

Επόμενες υποχρεώσεις:
2/4 και 3/4  Τελικοί περιφέρειας BIG EAST

Έλενα Μπάκα
Τελείωσαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις στη σάλα για το St. Mary’s  για φέτος με δύο ήττες με 3-0 από το Νο 1 BYU στην περιφέρεια της WCC. Για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική η Μπάκα έχει κατά μέσο όρο ανά αγώνα, περίπου 15 τελειωμένες επιθέσεις και 10 άμυνες επιβεβαιώνοντας για μια ακόμη φορά ότι είναι από τις καλύτερες αθλήτριες τις περιφέρειας της. Συγκεκριμένα στην πρώτη αναμέτρηση με το BYU στις 26/3, είχε 14,5 πόντους (14 επιθέσεις, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 11 άμυνες) ενώ στην επανάληψη του αγώνα στις 27/3 έφτασε στους 16 πόντους με 12 επιθέσεις, 4 ασίστ, 3 άσσους, 2 μπλοκ και 6 άμυνες. Η συνέχεια από 1η Απριλίου στην άμμο για την Ελληνίδα ακραία.

Έλενα Καρακάση
Με δύο αγωνιστικές να παραμένουν πριν το τέλος της σεζόν, το Syracuse University της Καρακάση έφερε στα “ίσα” το ρεκόρ του και πλέον έχει 7 ήττες και 7 νίκες, 2 από τις οποίες πρόσθεσε την περασμένη εβδομάδα. Μία νίκη είχε εναντίον του Wake Forest στις 26 με εύκολο 3-0 (25-16,25-16,25-20). Η τριτοετής Καρκάση είχε 20 ασίστ και 5 άμυνες σε 3 σετ.

Την δεύτερη νίκη την σημείωσε 2 μέρες μετά εναντίον του μεγάλου Duke με 3-2 (19-25, 25-18,25-17,15-25,15-12). Σε αυτή την αγωνιστική η Καρακάση σημείωσε 22 ασίστ και 5 άμυνες και μάλιστα με… ένα χέρι, καθώς αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Η ηγεσία της Έλενας όμως κρίνεται αναντικατάστατη από τον προπονητή της Leonıd Yelın, ο οποίος έχει πάντα την Έλενα βασική πασαδόρο στα πιο κρίσιμα σημεία του κάθε ματς.

1/4 με Florida State
2/4 με NC State

Αριστέα Τοντάι - Ζωή Φακή
Την προηγούμενη εβδομάδα τα North Carolina (10-6) της Τοντάι και Pittsburgh University (14-4) της Φακή αναμετρήθηκαν μεταξύ τους και εναντίον του Florida State σε ένα τουρνουά αγώνων που πραγματοποιήθηκε στο Pittsburgh. Πρώτα στις 26, το No 19 Pitt αγωνίστηκε εναντίον του No 25 Florida State το οποίο και νίκησε με 3-1 (25-19,25-22,14-25,25-20). Η Φακή αγωνίστηκε σε 4 σετ σημειώνοντας 1 άσσο. Ύστερα, στις 27 ήταν η σειρά του North Carolina να αγωνιστεί εναντίον του Florida State, αλλά δεν στάθηκε τόσο τυχερό και ηττήθηκε έπειτα από 5 πολύ δυνατά σετ (16-25, 25-12, 25-18, 21-25,15-9). Η Τοντάι συμμετείχε σε όλο τον αγώνα έχοντας 6 τελειωμένες επιθέσεις, 1 ασίστ, 4 άσσους, 2 μπλοκ και 2 άμυνες. Τέλος, ο ελληνικός εμφύλιος πραγματοποιήθηκε στις 28 με νικητή τους οικοδεσπότες του τουρνουά- το Pitt της Φακή - με 3-0 (25-15,25-11,25-13). Και οι δύο Ελληνίδες συμμετείχαν καθόλη την διάρκεια του αγώνα με την Τοντάι να σημειώνει 1 τελειωμένη επίθεση, 3 μπλοκ και 2 άμυνες και την Φακή να έχει 1 άμυνα.

Λυδία Αδάμ
Δύσκολη εβδομάδα για το NC State της Αδάμ έπειτα από δύο ήττες εναντίον των Georgia Tech και Louisville. Στις 27, το NC State Wolfpack στάθηκε αδύναμο εναντίον του Georgia Tech και γνώρισε την ήττα με 3-0 (25-20,25-21,25-22) και την συμμετοχή της Αδάμ σε 1 σετ δίχως συγκομιδή πόντων. Στις 28 ηττήθηκε εναντίον του Louisville πάλι με 3-0 (26-24,25-22, 25-13) χωρίς την συμμετοχή της Αδάμ. Έπειτα από αυτές τις αγωνιστικές το ρεκόρ της αγέλης είναι 8-8.

2/4 με Syracuse
3/4 με Florida State

Δήμητρα Τζιαρλή - Κατερίνα Παπάζογλου
Άλλος ένας εμφύλιος πραγματοποιήθηκε την περασμένη εβδομάδα μεταξύ των Τζιαρλή και Παπάζογλου. Στις 26 και 27 το Temple University της Παπάζογλου υποδέχτηκε το University of Cincinnati της Τζιαρλή, μια εβδομάδα πριν τους ημιτελικούς του American Athletic Conference. Και στους δύο αγώνες, η ομάδα του Temple βγήκε νικήτρια με 3-1 στις 26 και 3-2 στις 27. Στην πρώτη αναμέτρηση, η Παπάζογλου είχε άλλο ένα double-double με 12 τελειωμένες επιθέσεις και 16 άμυνες, 1 ασίστ, 1 άσσο και 1 μπλοκ, ενώ η Τζιαρλή συμμετείχε σε 4 σετ δίχως συγκομιδή πόντων. Την επομένη, η Παπάζογλου με άλλη μια καλή εμφάνιση είχε 11 πόντους από επίθεση, 1 ασίστ, 3 μπλοκ και 7 άμυνες σε 5 σετ και η Τζιαρλή σημείωσε 3 μπλοκ. Έπειτα από αυτούς τους αγώνες, το Temple τερμάτισε στην 2η θέση και με 10 νίκες και 5 ήττες θα αγωνιστεί εναντίον του Houston στους ημιτελικούς της επόμενης εβδομάδας. Το Cincinnati τελείωσε τις υποχρεώσεις του, τερματίζοντας στην 3η θέση με 6 νίκες και 7 ήττες.

2/4 AAC Semifinals
3/4 AAC Championship

Στέλλα Γκιούρδα
Την 13η και 14η νίκη του σε 15 αγώνες πραγματοποίησαν οι περσινοί πρωταθλητές του University of Central Florida το περασμένο Σαββατοκύριακο και πλέον προετοιμάζονται για τους ημιτελικούς του American Athletic Conference. Στις 26 και 27 υποδέχτηκε το University of South Florida και με δύο εύκολα 3-0 (το 9ο και 10ο της σεζόν) κατάφερε να τερματίσει στην 1η θέση. Η Γκιούρδα δεν συμμετείχε σε αυτές τις αγωνιστικές. Οι UCF Knights  ορίστηκαν πρωταθλητές της ανατολικής περιφέρειας της American Athletic Conference και διατήρησαν ένα τέλειο ρεκορ 8-0, όντας αήττητοι στους αγώνες της περιφέρειας.

Λήδα Κάστανου
Με 2 νίκες και 2 ήττες τελείωσε τις υποχρεώσεις του για την κανονική σεζόν το Bradley University της Κάστανου τερματίζοντας στην 4η θέση. Στις 21 και 22 Μαρτίου αναμετρήθηκε με το Missouri State όπου γνώρισε μία νίκη με 3-0 (25-17,25-21,25-16) και μία ήττα με 3-1 (26-24,25-10,22-25,25-23) αντίστοιχα. Ύστερα, στις 27 και 28 υποδέχτηκε το Northern Iowa και σημείωσε μία νίκη με 3-2 (25-19,25-22,21-25,19-25,16-14) και μία ήττα με 3-1 (19-25, 25-15, 22-25,15-25). Η Κάστανου δεν συμμετείχε σε καμία αγωνιστική. Με την ήττα εναντίον του UNI οι Bradley Braves είχα την πρώτη εντός έδρα ήττα της χρονιάς, ενώ έσπασαν ένα streak 10 εντός έδρας νικών που κρατούσαν από το 2019.

1/4 με Valparaiso για MVC Championship
3/4 με Illinois State ή Indiana State

Μαριάνα Αναστασιάδη
Στον δρόμο για τους ημιτελικούς είναι το Auburn University at Montgomery της Αναστασιάδη! Μια πολύ σημαντική νίκη πήρε την περασμένη εβδομάδα το AUM στους προημιτελικούς του πρωταθλήματος της Gulf South Conference εναντίον του Valdosta State University με 3-0 “sweep”! Η πρωτοετής δεν συμμετείχε σε αυτήν την αγωνιστική. Οι AUM Warhawks θα αντιμετωπίσουν το Νο1 από το γκρουπ Α της GSC Alabama Huntsville στις 31 Μαρτίου.

31/3 με Alabama Huntsville για GSC ημιτελικούς

Σταυρούλα Παπάζογλου
Πρωταθλήτριες του WJCAC βγήκαν οι μαχήτριες του Odessa College της Παπάζογλου! Με πολύ καλές εμφανίσεις και 2 νίκες 3-0 εναντίον των Western Texas College και New Mexico Military Institute οι Odessa Wranglers κατάφεραν και σήκωσαν τα τρόπαια για 2η συνεχόμενη χρονιά. Η Παπάζογλου αγωνίστηκε και στους δύο αγώνες σημειώνοντας 2 τελειωμένες επιθέσεις και 5 άμυνες σε 2 σετ στον 1ο και δίχως συγκομιδή πόντων στον 2ο.

30/3 Region 5 North/West Championship
30/3 με Hill College

Ιωάννα Χαριτωνίδη
Με 2 ήττες αποχαιρέτησε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της WAC, το πανεπιστήμιο UTRGV της Χαριτωνίδη απέναντι στο Tarleton. Συγκεκριμένα στους τελευταίους 2 εκτός έδρας αγώνες ( 22 και 23 Μαρτίου)το UTRGV, γνώρισε την ήττα με 0-3 και 1-3 αντίστοιχα φτάνοντας σε τελικό απολογισμό 2-14 για φέτος. Η Χαριτωνίδη από τη θέση του λίμπερο είχε ικανοποιητικά νούμερα σε υποδοχή και άμυνα κυρίως στην δεύτερη αναμέτρηση όπου είχε 76% στην υποδοχή και 11 άμυνες, ενώ στον πρώτο αγώνα είχε 58% στην υποδοχή και 4 άμυνες.

1/4  με Chicago State για την τελική φάση της WAC

Ναυσικά Παπαβασιλείου
To Mount Olive της Παπαβασιλείου επέστρεψε δυναμικά μετά από 18 ημέρες απουσίας πετυχαίνοντας 2 καθαρές νίκες. Στις 24 Μαρτίου υποδέχθηκε το Chowan University έχοντας μια πολύ καλή εμφάνιση πήρε την νίκη με 3-0 με την Ελληνίδα διαγώνιο να σημειώνει 6 τελειωμένες επιθέσεις, 2 άμυνες, 1.5 μπλοκ και 1 ασίστ. Στις 27 Μαρτίου άλλη μια εύκολη νίκη ήρθε για το Mount Olive εναντίον του Belmont Abbey College. Η Παπαβασιλείου πήρε μέρος και σε αυτόν τον αγώνα σημειώνοντας 3 τελειωμένες επιθέσεις και 1 μπλοκ. Ο αγώνας εναντίον του North Greenville University στις 27 Μαρτίου αναβλήθηκε.

1/4 με Southern Wesleyan University
2/4 με Converse College

Ηρώ Χούντα-Ζωή Σερόλλι
Τελείωσε τις αθλητικές του υποχρεώσεις για την κανονική σεζόν το Green Bay της Χούντα και της Σερόλλι με δύο βαριές ήττες και τελικό  4-12. Στις 22 Μαρτίου επισκέφθηκαν το αήττητο Wright State στην τελευταία διπλή αγωνιστική τους . Ο πρώτος αγώνας έληξε με ένα εύκολο 0-3 υπέρ του Wright State, με την Ηρώ Χούντα να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι συμμετέχοντας και στα 3 σετ, σημειώνοντας 9 τελειωμένες επιθέσεις, 11 άμυνες και 1 άσσο, ενώ η Ζωή Σερόλλι, πήρε μέρος στο ένα σετ, είχε 1 ασίστ και 1 άμυνα. Παρόλο την μάχη που έδωσε το Green Bay για να κερδίσει το δεύτερο παιχνίδι, ο αγώνας όμως έληξε με 0-3 υπέρ του Wright State, η Ηρώ Χούντα προσθεσε στο βιογραφικό της 9 τελειωμένες επιθέσεις, 8 άμυνες, 2 μπλοκ και 1 άσσο, ενώ Η Ζωή Σερόλλι είχε 4 τελειωμένες επιθέσεις, 4 άμυνες και 1 ασίστ.

Ελισάβετ Παπαγεωργίου
Δύο ακόμα ήττες και αυτήν την εβδομάδα  για το Eastern Illinois της Παπαγεωργίου. Στις 21 και 22 Μαρτίου επισκέφθηκαν το Southeast Missouri όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους αφού και τα δυο παιχνίδια έληξαν με καθαρά 0-3 για το Southeast Missouri. Η Παπαγεωργίου πήρε μέρος και στα δυο παιχνίδια σημειώνοντας στον πρώτο αγώνα 4 άμυνες και στον δεύτερο 2 άμυνες.

28/3 και 29/3 με SIUE

Αλεξάνδρα Δροσοπούλου
Στις 22 Μαρτίου το UIC της Δροσοπούλου επισκέφθηκε το UIPUI καταφέρνοντας να πάρει δύο πολύ σημαντικές νίκες(3-0). Στις 28 Μαρτίου εναντίον του No. 3 Northern Kentucky στην ημιτελική φάση της Horizon  Περιφέρειας πήραν το παιχνίδι μετά από 5 εντυπωσιακά σετ, ξεκλειδώνοντας έτσι την θέση στο Horizon League Championship για πρώτη φορά από το 2012. Η Ελληνίδα ακραία δεν πήρε μέρος σε αυτές τις αγωνίστηκες.

3/4 Horizon League Championship

Εύα Αθανασιάδου
Με δύο ήττες τελείωσε τις αθλητικές του υποχρεώσεις το Saint Louis της Εύας Αθανασιάδου για την κανονική σεζόν. Στις 26 και 27 Μαρτίου επισκέφθηκαν το Dayton, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη με τους αγώνες να λήγουν 0-3 και 2-3 υπέρ του Dayton. Η Ελληνίδα πασαδόρος δεν πήρε μέρος σε αυτές τις αγωνίστηκες.

Χρυσάνθη Σταματίου
Δυστυχως το Bellarmine της Σταματίου δεν κατάφερε να πάρει το αίμα του πίσω καθώς υπέστει την ήττα για ακόμα μια φορά εναντίον του Lipscomb University στην φάση των προημιτελικών της ASUN περιφέρειας. Η Ελληνίδα ακραία πήρε μέρος στα δύο από τα 3 σετ, σημειώνοντας 6 άμυνες και 1 τελειωμένη επίθεση.

Μαριαλένα Μπαμπίρη
Συνέχεια με δύο ήττες και μια νίκη για το Lyon της Μπαμπίρη. Στις 26 Μαρτίου επισκέφθηκε το Missouri Baptist University όπου γνώρισε την ήττα με 0-3, με την Ελληνίδα κέντρικο να παίρνει μέρος σε ολο των αγώνα, σημειώνοντας 1 τελειωμένη επίθεση, 1 ασίστ και 1 μπλοκ. Στην συνέχεια ακολουθήσαν δύο αγώνες στις 27 Μαρτίου εναντίον του UHSP και Harris-Stowe State University, με τον πρώτο αγώνα να λήγει υπέρ του UHSP έπειτα από 5 αμφιλεγόμενα σετ. Η Ελληνίδα κεντρικός σε μια πολύ καλή εμφάνιση, σημείωσε 6 τελειωμένες επιθέσεις, 4 άμυνες, 3 μπλοκ, και 1 ασίστ. Ο δεύτερος αγώνας βρήκε το Lyon πιο τυχερό αφού πήρε εύκολα την νίκη με 3-0 εναντίον του Harris-Stowe State, με την Μαριαλένα Μπαμπίρη σε μια ακόμα καλή εμφάνιση να σημειώνει 5 τελειωμένες επιθέσεις, 4 άμυνες, 3 μπλοκ και 1 άσσο.

1/4 με Williams Baptist University
2/4 με Columbia College

Αναστασία Γαλανού
Τελείωσε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος το πανεπιστήμιο Villanova της Γαλανού με 3 ήττες και τελικό  απολογισμό 4-6 έχοντας βρει μπροστά της άλλες 3 Ελληνίδες! Στις 23/3 ταξίδεψε στη Νέα Υόρκη και ηττήθηκε από το St. John’s των Αλεξάκου-Καθάριου με 0-3. Η αναμέτρηση που είχε με το La salle στις 24/3 ακυρώθηκε και στις 26/3 και 27/3 αντιμετώπισε το Providence της Λεονταρίδου, από το οποίο έχασε στις λεπτομέρειες και στα δύο παιχνίδια  με 2-3. Η Γαλανού δεν συμμετείχε σε αυτές τις αγωνιστικές.

Έλενα Λεονταρίδου
Με δύο εντυπωσιακές νίκες στην αυλαία του κανονικού πρωταθλήματος το Providence της Λεονταρίδου έφτασε στις 7 νίκες για φέτος από τις οποίες οι 5 είναι της περιφέρειας της Big East. Συγκεκριμένα στις 26 και 27 Μαρτίου υποδέχτηκε το Villanova το οποίο νίκησε και τις δύο μέρες με 3-2 και έτσι θα κάνει για 15η φορά την εμφάνιση του σε τελικούς της Big East. Τελευταία του εμφάνιση σε τελικούς ήταν το 1999. Η Λεονταρίδου είχε ένα μικρό τραυματισμό και δεν αγωνίστηκε ελπίζοντας να επανέλθει δυνατή στους τελικούς της ερχόμενης εβδομάδας.

Στέλλα Αντύπα
Δύο νίκες είχε το πανεπιστήμιο Rutgers της Αντύπα απέναντι στο  Maryland, στις 24 και 27 Μαρτίου με το ίδιο σκορ (3-1) και στις δύο αναμετρήσεις. Δύο αγωνιστικές πριν ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Big 10 και το Rutgers έχει απολογισμό 4-14. Η Αντύπα συμμετείχε σε δύο σετ από τα 8 του διημέρου συνεισφέροντας στην πίσω ζώνη και έχοντας και 1 άσσο.

2/4 και 3/4  με Michigan State

Φαίη Μπακοδήμου
Ακυρώθηκαν και οι 3 προγραμματισμένοι αγώνες του Towson με το University of Delaware ( 26/3 και 27/3) και με West Virginia ( 30/3) λόγω θετικών κρουσμάτων COVID-19.

2/4 και 3/4 τελικοί περιφέρειας CAA

Γεωργία Τσελέπη-Όλγα Ζαμπάτη
Στις 28 Μαρτίου υποδέχτηκε το Fairfield το Quinnipiac της Ζαμπάτη και της Τσελέπη σε διπλή αγωνιστική με τον πρώτο αγώνα να λήγει 2-3 υπέρ του Fairfield, #1 in RPI rankings την τελευταία εβδομάδα. Οι Ελληνίδες ακραίες πήραν μέρος στον δεύτερο αγώνα ο οποίος έληξε υπέρ του Quinnipiac (3-2), με την Τσελέπη να σημειώνει 13 τελειωμένες επιθέσεις, 3 άμυνες, 3 άσσους, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και με την Ζαμπάτη να σημειώνει σε 2 σετ 3 τελειωμένες επιθέσεις και 3 αμυνες. Έπειτα από τους δύο αυτούς αγώνες, το Quinnipiac θα αγωνιστεί στο MAAC Τουρνουά στις 1 Απριλίου.

Δημήτρης Κυρίδης
Το Barton του Κυρίδη υποδέχτηκε αυτήν την εβδομάδα το Belmont Abbey στις 27 Μαρτίου καταφέρνοντας να πάρει την νίκη με 3-1. Ο Έλληνας κεντρικός σε μια  ακόμα καλή εμφάνιση σημείωσε 6 τελειωμένες επιθέσεις, 3 μπλοκ, 3 άμυνες και 1 ασσο. Ο αγώνας που ήταν να πραγματοποιηθεί στις 26 Μαρτίου εναντίον του North Greenville ακυρώθηκε.

3/4 με Erskine
6/4 με Mount Olive

Μιχάλης Καγιαλής & Νίκος Καλαγασίδης
Έσπασε το σερί νικών του Simpson University (6-4) των Καγιαλή και Καλαγασίδη έπειτα από την ήττα τους με το University of California at Merced. Ο αγώνας-ντέρμπι έληξε ύστερα από 5 σετ (21-25,25-19,17-25,25-22,15-8), με τις ομάδες να προσφέρουν ένα εξαιρετικό θέαμα στους θεατές που παρακολουθούσαν. Ο Καγιαλής και ο Καλαγασίδης συμμετείχαν και σε αυτήν την αγωνιστική από την αρχή μέχρι και το τέλος και παρά την καλή τους εμφάνιση δεν μπόρεσαν να χαρίσουν την νίκη στην ομάδα τους. Ο Καγιαλής σημείωσε 5 πόντους από επίθεση, 2 ασίστ, 4 άμυνες και 3 μπλοκ (1 εκ των οποίων μονό) και ο Καλαγασίδης είχε 5 τελειωμένες επιθέσεις, 39 ασίστ, 1 άσσο, 6 άμυνες και 4 μπλοκ.

1/4 με University of California at Merced

Χρήστος Γκιτέρσος
Με μία εκτός έδρας νίκη και ήττα συνεχίζει την πορεία του το Limestone University (10-8) του Χρήστου Γκιτέρσου. Την νίκη την σημείωσε στις 23 Μαρτίου εναντίον του Lee McRae με 3-1 (16-25,25-22,25-21,25-21). Ο Γκιτέρσος συμμετείχε και στα 4 σετ σημειώνοντας 3 τελειωμένες επιθέσεις, 43 ασίστ, 1 άσσο, 2 μπλοκ και 9 άμυνες. Στις 26, αντιμετώπισαν το

Lincoln Memorial και ενώ οι Saints πάλεψαν μέχρι τελικής πτώσεως, η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους και την νίκη την πήρε η άλλη ομάδα με 3-2  (17-25,25-23,25-22,14-25,16-14). Ο Γκιτέρσος πρόσθεσε άλλη μία καλή εμφάνιση στο βιογραφικό του με 6 πόντους από επίθεση, 44 ασίστ, 3 μπλοκ και 5 άμυνες.

30/3 με Emmanuel

Σπύρος Χακάς
Συνεχίζει το σερί του το πανεπιστήμιο της Hawaii του Χακά στην περιφέρεια της Big West και με τις δύο νίκες με 3-1 και 3-0 που κατάφερε απέναντι στο UC San Diego, φτάνει το 9-0. Ο Έλληνας ακραίος αγωνίστηκε και στα δύο παιχνίδια έχοντας 1 άσσο.