INTERNATIONAL LAW - SPORT BUSINESS - MANAGEMENT STRATEGY - POLICY COMPLIANCE - RESEARCH & CONSULTING SERVICES

St. Louis, USA, Tel: 812-272-3598       facebook circle  youtube circle  instagram circle  linkedin circle

Τρελός Μάρτιος από Έλληνες στο κολεγιακό βόλεϊ

greek flag volley

Καγιαλής & Καλαγασίδης - Οι Έλληνες της Καλιφόρνιας σαρώνουν βραβεία! ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ, σημειώσατε 2-0… στη Νέα Υόρκη!  Μπάκα, συνεχίζει απτόητη με δύο συνεχόμενα Double-double!

Τα Ελληνόπουλα του Simpson University συνέβαλαν σε άλλες δύο νίκες των SU Redhawks και οι κόποι τους ανταμείφθηκαν με βραβεία - ο Καγιαλής ονομάστηκε παίκτης της εβδομάδας και ο Καλαγασίδης πασαδόρος της εβδομάδας για τη California Pacific Conference. Επίσκεψη έκανε η πρώην ασπρόμαυρη Λεονταρίδου στις πρώην Αρειανές Αλεξάκου και Καθαρίου στο καινούργιο Νεοϋορκέζικο σπίτι τους! Το 16ο και 17ο double-double της Αμερικάνικης καριέρας της είχε την προηγούμενη εβδομάδα η Μπάκα και πλέον έχει διψήφιους σε τελειωμένες επιθέσεις και άμυνες σε 7 από τους 15 αγώνες του ‘21!

Μιχάλης Καγιαλής & Νίκος Καλαγασίδης

Άλλες δύο νίκες είχε την προηγούμενη εβδομάδα το Simpson University (6-4) του Καγιαλή και Καλαγασίδη που πλέον είναι αήττητο στις 5 τελευταίες αγωνιστικές. Πιο αναλυτικά, στις 14 Μαρτίου αγωνίστηκαν εναντίον του Pacific Union College που με ένα εύκολο 3-0 (25-9, 25-17, 25-14) έκαναν το 5-4. Και οι δύο Έλληνες συμμετείχαν σε όλο τον αγώνα με τον Καγιαλή πρώτο σκόρερ να σημειώνει 11 πόντους από επίθεση, φτάνοντας το εξαιρετικό 83,3%, 2 άσσους, 2 μπλοκ (1 εκ των οποίων μονό) και 1 άμυνα και με τον Καλαγασίδη να έχει 3 τελειωμένες επιθέσεις, 35 ασίστ, 2 άσσους, 2 μπλοκ (1 εκ των οποίων μονό) και 5 άμυνες. Έπειτα, αγωνίστηκαν ξανά στις 18 με το Pacific Union College που πάλι καθάρισαν με 3-0 (25-10,25-18,20-13). Ο Καγιαλής είχε 6 τελειωμένες επιθέσεις 1 άσσο, 2 μπλοκ (1 εκ των οποίων μονό) και 6 άμυνες και ο Καλαγασίδης είχε 3 τελειωμένες επιθέσεις, 33 ασίστ και 2 άσσους. Λόγω των εξαιρετικών τους εμφανίσεων, εκτός από τις 2 νίκες, οι Έλληνες της Καλιφόρνιας είχαν και 2 βραβεία! Ο Καλαγασίδης βραβεύτηκε καλύτερος πασαδόρος της εβδομάδας και ο Καγιαλής καλύτερος παίκτης την εβδομάδας!

Επόμενες υποχρεώσεις:

27/3 με University of California at Merced

Αλεξάκου, Καθάριου, Λεονταρίδου

Ελληνικός εμφύλιος ανάμεσα σε τρεις Σαλονικιές. ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ σημειώσατε 2-0! Οι πρώην Αριανές Αλεξάκου-Καθάριου υποδέχτηκαν με άγριες διαθέσεις το πανεπιστήμιο Providence της Λεονταρίδου που είχε τελευταίο σταθμό στην Ελλάδα την ομάδα του ΠΑΟΚ. Το St. John’s δεν άφησε περιθώρια και κέρδισε και στις δύο αναμετρήσεις με 3-1 και 3-0 και έσπειρε τη διχόνοια στις τρεις Σαλονικιές. Επιβλητική στο φιλέ η Καθάριου δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους και με 12,5 πόντους στην πρώτη αναμέτρηση (6 επιθέσεις, 3 άσσους, 6 μπλοκ και 3 άμυνες) και 7,5 στην δεύτερη (με 4 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 4 άμυνες) αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος στην άμυνα για την κόκκινη θύελλα.  Η Αλεξάκου για μια ακόμη φορά πρωταγωνίστησε με 11 πόντους στην πρώτη αναμέτρηση (10 επιθέσεις, 1 άσσο και 8 άμυνες) και 13,5 πόντους στην επανάληψη (με 10 επιθέσεις, 1 άσσο, 4 μπλοκ και 9 άμυνες) οδηγώντας σε μία ακόμα καθαρή νίκη. Από την πλευρά της η Λεονταρίδου δεν κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα και αποδέχτηκε τις ήττες έχοντας 7,5 πόντους στο πρώτο παιχνίδι (5 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 2 άμυνες) και 1 άσσο, 1 μπλοκ και 1 άμυνα στην επανάληψη του Σαββάτου, όπου με δυναμικά σερβις κράτησε μαχητικό το Providence.

Επόμενες υποχρεώσεις για  St. John’s

23/3 με Villanova

Επόμενες υποχρεώσεις για Providence

26/3 και 27/3 με Villanova

Έλενα Μπάκα

Με 2 συνεχόμενα Double-double συνέχισε η Μπάκα στις αναμετρήσεις που είχε το St. Mary’s εναντίον του Santa Clara στις 18 και 19 Μαρτίου. Την Πέμπτη 18 Μαρτίου η Μπάκα έκλεψε την παράσταση και οδήγησε την ομάδα της σε νίκη με 3-1 έχοντας 18 πόντους (17 επιθέσεις, 1 ασίστ, 1 άσσο και 10 άμυνες).

Στην επανάληψη της Παρασκευής παρόλους τους 14 πόντους της Μπάκα, το St. Mary’s γνώρισε την ήττα με 1-3 και την Μπάκα να σημειώνει δεύτερο συνεχόμενο Double-double με 14 επιθέσεις, 2 άσσους και 11 άμυνες.

Επόμενες υποχρεώσεις

26/3 και 27/3 με BYU

Έλενα Καρακάση

Δύσκολη εβδομάδα για το Syracuse University (5-7) της Έλενας Καρακάση, αφού υπέφερε δύο ήττες. Στις 20 του μήνα, η πορτοκαλί ομάδα ταξίδεψε στην Βιρτζίνια για να αντιμετωπίσει την καλή ομάδα του Georgia Tech όπου και ηττήθηκε με 3-0 (25-23,25-15,25-10). Η 20χρονη συμμετείχε και στα 3 σετ σημειώνοντας 2 τελειωμένες επιθέσεις, 20 ασίστ, 1 μπλοκ και 5 άμυνες. Την επομένη, το Syracuse είχε να αντιμετωπίσει το Virginia Tech όπου έπειτα από 2+ ώρες δεν κατάφερε να πάρει την νίκη και ηττήθηκε με 3-2 (23-25, 25-20, 25-19, 26-24, 15-11). Σε αυτό το τρομερό ντέρμπι, η Καρακάση αγωνίστικε σαν βασική για άλλη μία φορά και σημείωσε 3 πόντους από επίθεση, 44 ασίστ, 4 μπλοκ και 14 άμυνες.

26/3 με Wake Forest

28/3 με Duke

Αριστέα Τοντάι

Τρομερή ενέργεια το North Carolina (10-4) της Αριστέα Τοντάι! Δύο πολύ σημαντικές νίκες με δύο πολύ καλές ομάδες πραγματοποίησαν οι NC Tar Heels στις 19 και 21 Μαρτίου. Στις 19, αναμετρήθηκαν με το Wake Forest και νίκησαν με 3-1 (19-25,25-21,25-16,25-20) με την Τοντάι να είχε 2 τελειωμένες επιθέσεις, 2 άσσους και 4 μπλοκ σε 3 σετ. Δύο μέρες αργότερα αγωνίστηκαν εναντίον του Notre Dame. Η ομάδα της Τοντάι στην αρχή βρίσκονταν μπροστά με 2-0 στα σετ ώσπου το Notre Dame έκανε μια ανατροπή και έφερε τα σετ 2-2! Στο τέλος όμως, το NC έβαλε φουλ γκάζια και πήρε τον αγώνα 3-2 (25-23, 25-21, 21-25, 18-25, 15-9)! Η τεταρτοετής συμμετείχε καθόλη την διάρκεια του αγώνα και σημείωσε 6 πόντους από επίθεση, 1 ασίστ, 1 άσσο, 5 μπλοκ και 8 άμυνες.

27/3 με Florida State

28/3 με Pittsburgh

Ζωή Φακή

Το University of Pittsburgh της Ζωής Φάκή απλά είναι αποφασισμένο το ΄21 να μην χάσει! Την 6η και 7η νίκη του στην σειρά γνώρισε την προηγούμενη εβδομάδα το Pitt εναντίον των University of Miami και Duke University και πλέον με 11 νίκες και μόλις 4 ήττες συνεχίζει την πορεία του στο πρωτάθλημα. Οι Pitt Panthers κατατρόπωσαν το University of Miami με 3-1 (25-19,19-25,25-16,25-20) στις 20 Μαρτίου με την 22χρονη να συμμετέχει σε 3 σετ σημειώνοντας 3 άμυνες. Έπειτα στις 21, αντιμετώπισαν το μεγάλο Duke όπου και νίκησαν με 3-2 (20-25,25-15,25-11,19-25,22-20). Η Φακή σε αυτή την αγωνιστική συμμετείχε σε 4 σετ και σημείωσε 1 άμυνα.

24/3 με West Virginia

26/3 με Florida State

28/3 με North Carolina

Λυδία Αδάμ

Πολύ δυνατή εβδομάδα για το North Carolina State University και την Λυδία Αδάμ έπειτα από δύο εντός έδρας νίκες. Τα Clemson και Boston University φιλοξένησε την προηγούμενη εβδομάδα το NC State όπου δεν άφησε καθόλου να χαρούν και κατατρόπωσε με 3-0 και τα δύο. Στις 19, που αναμετρηθηκε με το Clemson, το NC Wolfpack μπήκε αποφασισμένο εξαρχής και έληξε τον αγώνα γρήγορα με ‘sweep’ (25-20,25-20,25-23) δίχως συγκομιδή πόντων από την Αδάμ. Αφού ξεκουράστηκε 2 μέρες, με γεμάτες μπαταρίες καθάρισε και το  Boston College πολύ γρήγορα (25-14,25-22,25-19). Η Αδάμ δεν συμμετείχε σε αυτήν την αγωνιστική.

27/3 με Georgia Tech

28/3 με Louisville

Λήδα Κάστανου

Την 3η συνεχόμενη νίκη τους, και 9η στους τελευταίους 10 αγώνες, είχαν το προηγούμενο σαββατοκύριακο το Bradley University και η Λήδα Κάστανου στην διπλή αγωνιστική εναντίον του Loyola. Και οι δύο αγωνιστικές έληξαν 3-0 υπέρ του Bradley [(25-22,26-24,25-15)(25-22, 25-18, 25-18)]. Με record πλέον 10-4 και δύο εβδομάδες πριν την λήξη της κανονικής σεζόν, οι Bradley Braves ανέβηκαν στην 1η θέση του Missouri Valley Conference!  Η τριτοετής διαγώνιος δεν συμμετείχε σε αυτές τις αγωνιστικές.

21/3 και 22/3 με Missouri State

Μαριάννα Αναστασιάδη

Τελείωσε τις αθλητικές του υποχρεώσεις για την κανονική σεζόν το Auburn University at Montgomery της Αναστασιάδη με άλλες δύο νίκες και τελικό 5-1. Στις 20 Μαρτίου είχαν διπλή αγωνιστική εναντίον του Shorter University και Lee University. Και οι δύο αγώνες έληξαν με το AUM να παίρνουν τον αγώνα, με ένα εύκολο 3-0 (25-19,25-20,25-17) και 3-1 αντιστοίχως. Η πρωτοετής δεν αγωνίστηκε σε αυτές τις αναμετρήσεις.

26/3 Τελικοί Πρωταθλήματος

Σταυρούλα Παπάζογλου

Με ένα τρομερό 21-2 και 13 νίκες στις σειρά τελείωσε την κανονική σεζόν του το Odessa College της Σταυρούλας Παπάζογλου. Μία εβδομάδα πριν το Region 5 West τουρνουά, οι Odessa Wranglers ένταξαν άλλες δύο νίκες στην λίστα τους. Η μία ήρθε με 3-0 εναντίον του Clarendon College (25-11,25-14,25-8) και η άλλη πάλι με 3-0 εναντίον του Midland College (25-12,28-26,25-17). Η πρωτοετής συμμετείχε σε 2 σετ στην δεύτερη αγωνιστική και σημείωσε 3 τελειωμένες επιθέσεις, 1 άμυνα και 1 μπλόκ.

26-27-30/3 Region 5 West Tournament

Χρήστος Γκιτέρσος

Με μία νίκη και μία ήττα συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα το Limestone University του Χρήστου Γκιτέρσου. Την ήττα γνώρισε έπειτα από 3 σετ με το North Greenville (16-25, 24-26, 19-25) στις 17 Μαρτίου, με τον Έλληνα πασαδόρο να συμμετέχει σε ένα σετ δίχως συγκομιδή πόντων. Στις 19 όμως με ένα τρομερό 3-0 εναντίον του King επέστρεψε και πάλι στις νίκες του. Σε αυτήν την αγωνιστική, ο Γκιτέρσος είχε 36 ασίστ, 3 πόντους από επίθεση, 1 μπλοκ και 7 άμυνες σε 3 σετ. Μαζί με αυτές τις αγωνιστικές, οι Limestone Saints έχουν μέχρι στιγμής 9 νίκες και 7 ήττες.

23/3 με Lees-McRae

26/3 με Lincoln Memorial

27/3 με Tusculum University

Όλγα Ζαμπάτη-Γεωργία Τσελέπη

Την Παρασκευή 19 Μαρτίου έκαναν το ντεμπούτο τους η Ζαμπάτη και η Τσελέπη εναντίον του Iona. Ο αγώνας έληξε 1-3 υπέρ του Iona, οι δύο Ελληνίδες πήραν χρόνο συμμετοχής σε ένα σετ, με την Ζαμπάτη να σημειώνει 4 τελειωμένες επιθέσεις και 2 άμυνες και με την Τσελέπη να έχει 3 τελειωμένες επιθέσεις, 2 άμυνες και 0.5 μπλοκ. Οι αγώνες εναντίον του Marist ακυρώθηκαν.

28/3 με Fairfield

Ελισάβετ Παπαγεωργίου

Μία ήττα και μια νίκη είχε το Eastern Illinois της Παπαγεωργίου αυτήν την εβδομάδα εναντίον του Murray State στις 14 και 15 Μαρτίου. Πιο συγκεκριμένα ο πρώτος αγώνας έληξε 1-3 υπέρ του Murray State, με την Ελληνίδα διαγώνιο να παίρνει μέρος και στα τέσσερα σετ. Στον δεύτερο αγώνα της αναμέτρησης των δύο ομάδων, το Eastern Illinois πήρε μια εύκολη νίκη 3-1, με την Παπαγεωργίου να σημειώνει 3 άσσους και 1 άμυνα.

21/3 και 22/3 με Southeast Missouri

Αλεξάνδρα Δροσοπούλου

Το UIC υποδέχτηκε αυτήν την εβδομάδα το Xavier University στις 15 Μαρτίου. Το UIC της Δροσοπούλου ύστερα από 5 σερί νίκες γνώρισε την ήττα με 1-3, με τα 3 τελευταία σετ να είναι πολύ κοντά. Η Ελληνίδα ακραία δεν πήρε μέρος σε αυτόν τον αγωνα. Οι αγώνες που ήταν να πραγματοποιηθούν στις 15 και 16 Μαρτίου εναντίον του Northern Kentucky ακυρώθηκαν.

22/3 με IUPUI (DH)

Ιωάννα Χαριτωνίδη

Συνέχεια με 2 ήττες για το πανεπιστήμιο UTRGV της Χαριτωνίδη που βρίσκεται στο 2-12 στην περιφέρεια της WAC.Στις 15 και 16 Μαρτίου υποδέχτηκαν, στους τελευταίους για φέτος εντός έδρας  αγώνες, το πανεπιστήμιο της UTAH VALLEY από το οποίο έχασαν με 3-1 και 3-0 αντίστοιχα. Η Χαριτωνίδη δεν συμμετείχε σε αυτές τις αγωνιστικές.

22/3 και 23/3 με Tarleton

Φαίη Μπακοδήμου

Ακυρώθηκαν οι αγώνες που είχε το Towson της Μπακοδήμου εναντίον του Northeastern University στις 20 και 21 Μαρτίου.

26/3 και 28/3 με University of Delaware

Δημήτρης Κυρίδης

Στις 20 Μαρτίου επισκέφθηκε το Queens. Το Barton του Δημήτρη Κυρίδη, όμως δεν στάθηκε τυχερό για ακόμα μια φορά αφού γνώρισε την ήττα με 1-3. Ο Έλληνας κεντρικός δεν πήρε μέρος σε αυτήν την αγωνιστική.

26/3 με North Greenville

27/3 με Belmont Abbey

Εύα Αθανασιάδου

Με μια ήττα και μια νίκη συνέχισε την πορεία του το Saint Louis της Εύας Αθανασιάδου. Στις 19 και 20 Μαρτίου υποδέχθηκε το VCU όπου και γνώρισε την ήττα στον πρώτο αγώνα με 0-3, με την Ελληνίδα πασαδόρο να παίρνει μέρος σε 2 σετ σημειώνοντας 5 ασίστ και 3 άμυνες! Στην δεύτερη αναμέτρηση των ομάδων έπειτα από 5 δύσκολα σετ, το Saint Louis στάθηκε τυχερό αφού κλείδωσε την νίκη με 3-2. Η Ελληνίδα πασαδόρος δεν αγωνίστηκε σε αυτόν τον αγώνα.

Επομενες υποχρεώσεις

26/3 και 27/3 με Dayton

Χρυσάνθη Σταματίου

Με δύο ήττες τελείωσε τις αθλητικές του υποχρεώσεις το Bellarmine University της Σταματίου για την κανονική σεζόν. Στις 19 και 20 Μαρτίου υποδέχθηκε για τελευταία φορά το Lipscomb University όμως δεν στάθηκε τυχερό αφού και οι δύο αγώνες έληξαν υπέρ του Lipscomb με 1-3 και 0-3 αντιστοίχως.

Η Σταματίου ήταν η μοναδική που έφτασε σε διψήφιους πόντους σε επίθεση και άμυνα στην πρώτη αναμέτρηση, καταφέρνοντας το δεύτερο συνεχόμενο Double-double για φέτος με 13 επιθέσεις και 14 άμυνες, ενώ στην επανάληψη του Σαββάτου  είχε 1 επίθεση, 1 μπλοκ και 3 άμυνες.

Μαριαλένα Μπαμπίρη

Δύο νίκες και μια ήττα για το Lyon College της Μπαμπίρη για αυτήν την εβδομάδα. Πιο συγκεκριμένα στις 16 Μαρτίου υποδέχτηκαν το Bethel University όμως δεν στάθηκαν τυχεροι αφού το Bethel πήρε εύκολα την νίκη με 0-3. Ο δεύτερος αγώνας εναντίον του Central Baptism College βρήκε το Lyon College πιο διαβασμένο αφού το παιχνίδι έληξε υπέρ τους με καθαρή 3-0 νίκη. Η Ελληνίδα κεντρικός δεν πήρε μέρος στις δυο αυτές αγωνίστηκες. Η βδομάδα έκλεισε θετικά για το Lyon αφού η αναμέτρηση εναντίον του Hannibal- Lagrange University έφερε την νίκη με 3-0 και με την Μπαμπίρη να παίρνει μέρος σε ένα σετ, σημειώνοντας 1 τελειωμένη επίθεση και 1.5 μπλοκ.

22/3 με Bethel University

23/3 με Blue Mountain College

26/3 με Missouri Baptist University

27/3 με UHSP

27/3 με Harris-Stowe State University

Στέλλα Αντύπα

Δεν τα κατάφερε το πανεπιστήμιο Rutgers της Αντύπα απέναντι στο Purdue και γνώρισε την ήττα και στις δύο μεταξύ τους αναμετρήσεις με 3-1 και 3-0 το διήμερο 19 και 20 Μαρτίου. Η Αντύπα είχε μικρή συμμετοχή και στα δύο παιχνίδια έχοντας 1 τελειωμένη επίθεση.

24/3 και 27/3 με Maryland

Αναστασία Γαλανού

Μία νίκη και μία ήττα με το ίδιο σκορ ( 3-2, 2-3) για το πανεπιστήμιο Villanova της Γαλανού απέναντι στο Seton Hall, ήταν ο απολογισμός του διημέρου 19 και 20 Μαρτίου. Η Ελληνίδα ακραία που βρίσκεται ακόμα σε στάδιο αποθεραπείας δεν αγωνίστηκε.