INTERNATIONAL LAW - SPORT BUSINESS - MANAGEMENT STRATEGY - POLICY COMPLIANCE - RESEARCH & CONSULTING SERVICES

St. Louis, USA, Tel: 812-272-3598       facebook circle  youtube circle  instagram circle  linkedin circle

Φοβού τους Δαναούς και … νίκας φέροντας

Beware Greeks bearing wins

Οδοστρωτήρας ο Καλαγασίδης- σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο!  Καθοριστική στην επιστροφή της η Καρακάση παίρνοντας τον νικητήριο πόντο! Πρώτες νίκες στα μεγάλα σαλόνια για Bellarmine με Σταματίου οδηγό!

Μιχάλης Καγιαλής - Νίκος Καλαγασίδης
Μια ήττα και 3 νίκες είχε την πολυάσχολη 1η εβδομάδα του Μαρτίου το Simpson University του Μιχάλη Καγιαλή και του Νίκου Καλαγασίδη. Την ήττα την γνώρισε με το University of California at Merced με 0-3 (18-25,23-25,18-25). Και οι δύο Έλληνες συμμετείχαν και στα 3 σετ με τον Καγιαλή να έχει 4 πόντους από επίθεση, 1 ασίστ, 2 άσσους, 1 άμυνα και τον Καλαγασίδη να έχει 4 πόντους από επίθεση, 24 ασίστ,1 άσσο, 1 μπλοκ μονό και 4 άμυνες. Έπειτα, είχε 3 αναμετρήσεις με το University of Saint Katherine μέσα σε 2 μέρες, μία νίκη με 3-1 (25-23,23-25,25-23,25-22), μία με 3-2 (25-21,18-25,19-25,25-18,15-11) και μία με 3-0 (25-14,25-22,25-20) με τον κεντρικό και πασαδόρο να συμμετέχουν σε όλα τα σετ. Ο Καγιαλής είχε συνολικά και στους 3 αγώνες 25 τελειωμένες επιθέσεις, 6 ασίστ, 4 άσσους, 14 μπλοκ (1 εκ των οποίων μονό) και 5 άμυνες. Ο Καλαγασίδης είχε 13 τελειωμένες επιθέσεις, 89 ασίστ (31-32-26), 5 άσσους, 10 μπλοκ και 22 άμυνες. Ο Καλαγασίδης μέσα σε μία εβδομάδα έσπασε 4 προσωπικά του ρεκόρ. Ένα με 32 ασίστ, ένα με 9 συνολικούς πόντους, ένα με 11 άμυνες και ένα με 5 μπλοκ.

Επόμενες υποχρεώσεις:
14/03 εναντίον Pacific Union College

Έλενα Καρακάση & Αριστέα Τοντάι
Το Syracuse είχε αγωνιστική δράση το Φθινόπωρο, σε αντιθεση με τα περισσότερα πανεπιστήμια και ήταν η σειρά του να επιστρέψει σε αγωνιστική δραστηριότητα στις 5 Μαρτίου.Το Syracuse υποδέχτηκε τα NC University της Τοντάι και Clemson University. Το κάθε πανεπιστήμιο αγωνίστηκε εναντίον των άλλων δύο

Ο πρώτος ελληνικός εμφύλιος λοιπόν ήταν γεγονός για τον μήνα Μάρτιο μεταξύ των Καρακάση και Τοντάι.  τελικά αποτελέσματα τα εξής:

Syracuse εναντίον North Carolina 2-3 (25-14,18-25,21-25,25-19,16-18)

North Carolina εναντίον Clemson 2-3 (25-21,25-17,23-25,18-25,13-15)

Syracuse εναντίον Clemson 3-2  (25-20,25-21,20-25,17-25,16-14)

Στον αγώνα που ανέδειξε νικητή το πανεπιστήμιο της Τοντάι και οι δύο Ελληνίδες αγωνίστηκαν καθόλη την διάρκεια του αγώνα. Η Τοντάι είχε 2 πόντους από επίθεση, 2 μπλοκ (1 εκ των οποίων μονό) και 2 άμυνες, ενώ η Καρακάση με καινούργιο high record 17 αμυνών, είχε 2 πόντους από επίθεση, 43 ασίστ και 3 μπλοκ (1 εκ των οποίων μονό). Την επομένη, ενώ οι NC Tar Heels βρίσκονταν μπροστά στα σετ με 2-0, το Clemson έκανε την ανατροπή και κατάφερε να “γυρίσει” το παιχνίδι. Η Τοντάι είχε 15 συνολικούς πόντους, 5 από επίθεση διατηρώντας το υψηλότερο hitting percentage της ομάδας της, 6 άσσους, 6 μπλοκ (2 εκ των οποίων μονά) και 5 άμυνες. Τέλος, στην τελευταία αναμέτρηση, μεταξύ του Clemson και Syracuse, έπειτα από 5 γεμάτα σετ (25-20,25-21,20-25,17-25,16-14) και Καρακάση δυναμίτη, οι Syracuse Orange βγηκαν νικήτριες! Μάλιστα στο 5ο σετ η Καρακάση με πόντο από επίθεση κατάφερε και έδωσε την νίκη στην ομάδα της. Συνολικά είχε 8,5 πόντους, 5 στις 7 τελειωμένες επιθέσεις, 40 ασίστ, 1 άσσο, 3 μπλοκ (2 εκ των οποίων μονά) και 15 άμυνες.

Χρυσάνθη Σταματίου
Εκπληκτικό διήμερο για το Bellarmine και για την Χρυσάνθη Σταματίου αφού αποτέλεσαν τις δύο πρώτες νίκες τους στην D1! Ουσιαστική και κύρια συνεισφορά της Ελληνίδας ακραίας και στους δυο αγώνες εναντίον του University of North Alabama με δύο εκπληκτικους αγώνες να λήγουν στα 5 σετ υπέρ των Knights. Η Ελληνίδα ακραία πήρε μέρος και στα δυο παιχνίδια, προσθέτοντας στο βιογραφικό της 8 τελειωμένες επιθέσεις, 17 άμυνες, 1 ασίστ, 1 άσσο, και 1 μπλοκ! Μάλιστα καταλυτική ήταν η συνεισφορά της (πλέον) μεταπτυχιακής φοιτήτριας-αθλήτριας από το Βόλο στο 5ο σετ του τελευταίου αγώνα, με 4 τελειωμένες και καθοριστικές επιθέσεις, κρίσιμο μπλοκ, και πολλές υποδοχές στα κρισιμότερα σημεία του tie break.

12/3 και 13/3 εναντίον Liberty University

Λυδία Αδάμ
Έχασε το σερί νικών το North Carolina State University της Αδάμ έπειτα από 2 δύσκολες αναμετρήσεις εναντίον των Notre Dame University (#14 στην κατάταξη στο NCAA) και Miami University. Από το Notre Dame ηττήθηκαν με 0-3 (25-12,25-19,25-17) και η 19χρονη διαγώνια είχε 8 πόντους από επίθεση σε 3 σετ, ενώ από το MU ηττήθηκαν με 1-3 (21-25, 25-22, 19-25, 22-25) και είχε 7 πόντους από επίθεση, 1 ασίστ και 2 άμυνες σε 4 σετ.

lidia adam

12/3 εναντίον Pitt

Κατερίνα Παπάζογλου
Επέστρεψε και πάλι στις καθιερωμένες νίκες του το Temple University. Στις 7 Μαρτίου αγωνίστηκε με το University of Connecticut και κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-1 (25-22,25-23,22-25,25-18). Η Παπάζογλου ως 3η σκόρερ συμμετείχε και στα 4 σετ και είχε συνολικά 18,5 πόντους, 12 από επίθεση, 2 ασίστ, 1 άσσο, 1 μπλοκ και 9 άμυνες.

Επόμενες υποχρεώσεις
12/03 και 13/03 εναντίον ECU

Χρήστος Γκιτέρσος
Η 5η νίκη στην σειρά για το Limestone University(7-4) του Χρήστου Γκιτέρσου ήρθε έπειτα από ένα τρομερό ντέρμπι που έληξε ύστερα από 5 σετ εναντίον του Belmont Abbey. Και οι δύο ομάδες πάλεψαν πολύ σκληρά αλλά την νίκη την πήραν οι Limestone Saints, με Γκιτέρσο πρωτεργάτη! Ο νεαρός πασαδόρος αγωνίστηκε και στα 5 σετ και σημείωσε 4 πόντους από επίθεση, 43 ασίστ, 2 άσσους, 2 μπλοκ (1 εκ των οποίων μονό) και 9 άμυνες.

10/03 εναντίον Barton
13/03 εναντίον Jamestown

Δήμητρα Τζιαρλή
Νικηφόρα εβδομάδα για το University of Cincinnati και την Δήμητρα Τζιαρλή έπειτα από 2 νίκες και συνεχίζει την πορεία του με εξαιρετικό 6-3! Οι Cincinnati Bearcats ταξίδεψαν στην ηλιόλουστη Florida για τις αναμετρήσεις τους εναντίον του University of South Florida και κατάφεραν να βγουν κερδισμένοι και στις δύο με 3-2 [(25-23,21-25,23-25,25-14,15-6),  (27-25,11-25,23-25, 25-15, 15-7)]. Η τριτοετής σημείωσε 2 πόντους από επίθεση, 2 άμυνες και 1 μπλοκ και στους δύο αγώνες.

12/03 και 13/03 εναντίον University of Central Florida

Ναυσικά Παπαβασιλείου
Με δύο νίκες και μία ήττα έκλεισε και αυτή η εβδομάδα για τον Mount Olive της Παπαβασιλείου. Το πρώτο παιχνίδι εναντίον του Erskine College έληξε 3-1, με την Ελληνίδα διαγώνιο να σημειώνει 4 τελειωμένες επιθέσεις, 1 άμυνα, 1 ασίστ και 1 μπλοκ. Στις 4/3 βρέθηκαν αντιμέτωποι με το Lees-McRae College με την δεύτερη νίκη να έρχεται για αυτήν την εβδομάδα. Η Παπαβασιλείου πήρε μέρος σε όλο το παιχνίδι, σημειώνοντας 4 τελειωμένες επιθέσεις και δύο άμυνες. Μάλιστα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της με σερί 4 πόντων στο πρώτο σετ! Το παιχνίδι του Σαββάτου έληξε υπέρ του King, με την Ελληνίδα διαγώνιο να σημειώνει μία τελική επίθεση.

12/3 εναντίον Southern Wesleyan
13/3 εναντίον Converse College

Μαρκέλλα Λαναρά
Την ήττα γνώρισε το George Washington της Λαναρά εναντίον του Fordham με τον αγωνα να λήγει 1-3. Η Ελληνίδα κεντρικός είχε ένα ακόμα εντυπωσιακό παιχνίδι αφου σημείωσε και στα 4 σετ 6 τελειωμένες επιθέσεις, 2 άσσους, 1 ασίστ, 3 μπλοκ και 2 άμυνες. Ο αγώνας της Κυριακής 7/3 εναντίον του Howard ακυρώθηκε.

12/3 εναντίον La Salle
13/3 εναντίον Fordham

Δημήτρης Κυρίδης
Εύκολες νίκες εναντίον του King και Lees-McRae ειχε για αυτήν την εβδομάδα το Barton College, με τον Έλληνα κεντρικό να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο και στα δυο παιχνίδια, σημειώνοντας 11 τελειωμένες επιθέσεις, 5 μπλοκ, 4 άμυνες και έναν άσσο!

10/3 εναντίον Limestone

Ηρώ Χούντα- Ζωή Σερόλη
Εναντίον του Purdue Fort Wayne βρέθηκε το Green Bay στις 1 και 2 Μαρτίου. Στον πρώτο αγώνα οι Phoenix γνώρισαν την ήττα με 1-3, με την Ζωή Σερόλη να παίρνει χρόνο συμμετοχής σε δύο σετ, σημειώνοντας 1 τελειωμένη επίθεση, 1 άσσο και 3 άμυνες. Στην δεύτερη αναμέτρηση των ομάδων το Green Bay ύστερα από πέντε γεμάτα σετ, κλείδωσε την νίκη αυτή, με την Ζωή Σερόλη να έχει 6 τελειωμένες επιθέσεις και 2 άμυνες. Η Ηρώ Χούντα δεν πήρε μέρος σε αυτές τις αγωνίστηκες.

8/3 και 9/3 εναντίον UIC

Φαίη Μπακοδήμου
Άλλο ένα καλό διήμερο για την Ελληνίδα ακραία. Το Towson της Μπακοδήμου αντιμετώπισε σε διπλή αγωνιστική στις 5 και 7 Μαρτίου το πανεπιστήμιο του Delaware. Την Παρασκευή 5/3ου η νίκη ήταν εύκολη υπόθεση με 3-0 και την Ελληνίδα ακραία να παίζει και στα 3 σετ μαζεύοντας 8,5 πόντους (8 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 4 άμυνες). Στην επανάληψη της Κυριακής με καταπληκτική εμφάνιση το Towson έκανε το δύο στα δύο και συνέτριψε το Delaware στην έδρα του με 3-0 και την Μπακοδήμου να ηγήται για άλλη μια φορά με 11 πόντους (9 επιθέσεις, 1 άσσο, 1 ασίστ, 3 μπλοκ και 8 άμυνες).

12/3  και 13/3 με Hofstra University

Έλενα Λεονταρίδου
Επίσημη πρεμιέρα για την περιφέρεια της Big East αυτή την εβδομάδα και το Providence, της Λεονταρίδου δεν τα κατάφερε ενάντια στο  Seton Hall και λύγισε στο 5ο σετ. Ο επαναληπτικός αγώνας του Σαββάτου όμως έφερε ανατροπή και με 3-0 το Providence, πήρε εύκολη νίκη. Η Ελληνίδα κεντρική έπαιξε και στους 2 αγώνες καταφέρνοντας 7,5 πόντους στον αγώνα της Παρασκευής (4 επιθέσεις, 1 ασίστ, 2 άσσους και 3 μπλοκ) και 7 πόντους στην επανάληψη του Σαββάτου (4 επιθέσεις, 1 ασίστ, 4 μπλοκ και 1 άμυνα).

12/3 και 13/3  με Connecticut

Ιωάννα Χαριτωνίδη
Επιτέλους νίκη για το πανεπιστήμιο της Χαριτωνίδη UTRGV, που αγωνίστηκε την Δευτέρα 1η/3ου απέναντι στο CBU, με το οποίο κατέφεραν εύκολη επικράτηση με 3-0. Δυστυχώς όμως δεν κατάφεραν να επαναλάβουν τη νίκη και γνώρισαν την ήττα στην επανάληψη του αγώνα με το ίδιο σκορ 3-0. Η Χαριτωνίδη αγωνίστηκε και στα 2 παιχνίδια με 4 άμυνες, 1 ασίστ και 62% στην υποδοχή.

8/3 και 9/3 με Seattle

Ελισάβετ Παπαγεωργίου
Ακόμα μία δύσκολη εβδομάδα για το Eastern Illinois αφού γνώρισε την ήττα εναντίον του Austin Peay με τον αγωνα να λήγει 1-3. Η Ελισάβετ Παπαγεωργίου πήρε μέρος στα 3 από τα 4 σετ σημειώνοντας 2 άμυνες.

7/3 και 8/3 εναντίον Tennessee State

Ζωή Φάκη
Άλλη μία νίκη για το Pittsburgh University της Ζωής Φακή εναντίον του Virginia University. Στις 6 Φεβρουαρίου οι Pittsburgh Panthers υποδέχτηκαν στην έδρα τους τους Virginia Cavaliers και με μία νίκη 3-1 (25-20,22-25,25-23,25-17) κατάφεραν να κάνουν το 6-4. Η Φακή αγωνίστηκε σε ένα σετ.

8/03 εναντίον Georgia Tech
12/03 εναντίον Wake Forest
13/03 εναντίον NC State

Εύα Αθανασιάδου
Στις 5/3 το Saint Louis αντιμετώπισε το Duquesne καταφέρνοντας να πάρει την νίκη με 3-1. Η Ελληνίδα πασαδόρος είχε συμμετοχή και στα τρία σετ.

14/3 εναντίον Kansas State

Στέλλα Γκιούρδα
Επέστρεψε και πάλι στις νίκες το University of Central Florida (10-1) της Στέλλας Γκιούρδα με δύο νικηφόρες αγωνιστικές εναντίον του East Carolina University. Στις 5 Μαρτίου οι UCF Knights πήραν τον αγώνα έπειτα από ένα εύκολο “”sweep” με 3-0 (25-17,25-17,25-18) και την επομένη με 3-1 (25-14,25-19,24-26,25-19). Η πρωτοετής δεν αγωνίστηκε σε καμία αναμέτρηση.

12/03 και 13/03 εναντίον Cincinnati

Μαριάννα Αναστασιάδη
Συνεχίζει αήττητο το Auburn University at Montgomery (3-0) της Μαριάννας Αναστασιάδη με 2 επιπλέον νίκες! Στις 6 Μαρτίου αναμετρήθηκε με το University of West Georgia και ύστερα από 5 σετ (25-20, 15-25, 25-18, 18-25, 15-11) κατάφερε να πάρει την νίκη. Σε λιγότερο από 2,5 ώρες αργότερα, αναμετρήθηκαν με το Valdosta State University το οποίο κατατρόπωσαν με 3-0 (26-24, 25-23, 25-19), παρά την κούραση τους. Η Αναστασιάδη δεν συμμετείχε σε αυτές τις αγωνιστικές.

11/03 εναντίον University at Montevallo

Σταυρούλα Παπάζογλου
Άλλες δύο νίκες εντάσσει στην συλλογή του το Odessa College της Παπάζογλου που με τρομερό 18-2 κατατάσσεται πλέον στην 2η θέση του NJCAA. Στις 3 Μαρτίου αγωνίστηκε εναντίον του Frank Phillips College όπου με ένα εύκολο 3-0 (25-17,25-15,25-17) πήρε την νίκη. Έπειτα, στις 6 Μαρτίου αναμετρήθηκε για δεύτερη φορά με το New Mexico Military Institute το οποίο και πάλι κέρδισε με 3-1 (19-25, 25-21, 25-14, 25-20). Η Παπάζογλου δεν συμμετείχε σε αυτές τις αγωνιστικές.

13/03 εναντίον Western Texas College

Λήδα Κάστανου
Ενώ σημείωσε την 7η νίκη του στην σειρά στις 1η Μαρτίου το Bradley University (7-4) της Λήδας Κάστανου με το Illinois State (25-20,25-13,21-25,25-19), το σερί τους έσπασε στις 7 αφότου γνώρισαν την ήττα με το Valparaiso University (13-25,26-28,20-25). Η Ελληνίδα δεν συμμετείχε σε καμία αγωνιστική.

8/03 εναντίον Valparaiso

Αλεξάνδρα Δροσοπούλου
Δύο ακόμα νίκες και αυτήν την εβδομάδα για το UIC της Δροσοπούλου εναντίον του Oakland με τους αγώνες να λήγουν σε 3-1 και 3-2 με γεμάτα σετ. Η Ελληνίδα ακραία δεν πήρε μέρος σε αυτές τις αγωνίστηκες.

8/3 και 9/3 εναντίον Green Bay

Μαριαλένα Μπαμπίρη
Οι δύο αγώνες εναντίον του Trinity International University ακυρώθηκαν για αυτήν την εβδομάδα.

9/3 εναντίον Blue Mountain
11/3 εναντίον Crowleys Ridge
12/3 εναντίον William Woods
13/3 εναντίον Stephens College

Ευφροσύνη Αλεξάκου, Αριάδνη Καθάριου
Ρεπό είχε αυτή την εβδομάδα το πανεπιστήμιο των Αλεξάκου και Καθάριου St. John’s.

10/3 με Villanova,
12/3 και 13/3 με Seton Hall University

Στέλλα Αντύπα
Αναβλήθηκαν τα παιχνίδια του  Rutgers για αυτή την εβδομάδα με το Michigan.

12/3 και 13/3 με Penn State

Αναστασία Γαλανού
Πρεμιέρα στην περιφέρεια της Big East είχαμε το διήμερο 5 και 6 Μαρτίου, και το Villanova της Αναστασίας Γαλανού είχε μία νίκη και μία ήττα με το ίδιο σκορ( 3-1 και 1-3) απέναντι στο Connecticut. Η Ελληνίδα ακραία δεν συμμετείχε σε αυτές τις αγωνιστικές.