INTERNATIONAL LAW - SPORT BUSINESS - MANAGEMENT STRATEGY - POLICY COMPLIANCE - RESEARCH & CONSULTING SERVICES

St. Louis, USA, Tel: 812-272-3598       facebook circle  youtube circle  instagram circle  linkedin circle

Μπάκα on fire!

elena baka article1

Άλλη μία αξιοσημείωτη εμφάνιση πρόσθεσε στο βιογραφικό της η 19χρονη Έλενα Μπάκα αφού με 19,5 πόντους οδήγησε το Saint Mary's College σε άλλη μία νίκη. Εξαιρετικός ο Χρήστος Γκιτέρσος με 34 ασίστ, ανεβάζει τον πήχη. Τρομερό ξεκίνημα το Odessa College της Σταυρούλας Παπάζογλου με 7 νίκες και μόλις μία ήττα.

Έλενα Μπάκα
Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της WCC με μία νίκη και μία ήττα έκανε το Saint Mary's College της Μπάκα ενάντια στο  Loyola Marymount University. Στον πρώτα αγώνα η Ελληνίδα ακραία με 8 πόντους, 7 επιθέσεις , 7 άμυνες και ένα μπλοκ, δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα της στο τρίποντο και ηττήθηκε 3-1. Η επανάληψη όμως της επόμενης μέρας βρήκε το Saint Mary's διαβασμένο και προετοιμασμένο να πάρει δύσκολη νίκη με 3-2. Η νίκη ήταν ιστορική ως η πρώτη σχεδόν σε μια δεκαετία για το Saint Mary’s στο Λος Άντζελες εναντίον του LMU. Η Μπάκα είχε καθοριστική συνεισφορά, ρεκόρ προσωπικό με 19,5 πόντους, 17 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 2 άσσους, 1 assist και 11 άμυνες και οδήγησε την ομάδα της σε μεγάλη νίκη. Στο 12-12 του 5ου σετ πήρε την ομάδα στην πλάτη της σκοράροντας τον καθοριστικό 13ο πόντο και με ψυχολογία νικητή έφτασαν στο 17-15 σηματοδοτώντας ένα καλό ξεκίνημα για τη φετινή χρονιά.

Επόμενες υποχρεώσεις:

02/02 και 03/02 εναντίον του Pepperdine University

Χρήστος Γκιτέρσος
Οι Saint Bernards του Limestone University ηττήθηκαν στις 30/01 από το North Greenville με 3-1. Ο δευτεροετής πασαδόρος έπαιξε και στα 4 σετ σημειώνοντας 2  πόντους από επίθεση, 34 ασίστ (season high record για την φετινή σεζόν), 6 άμυνες και 3 μπλοκ. Ένας ακόμα αγώνας ήταν προγραμματισμένος εναντίον του Erskine, ο οποίος ακυρώθηκε.

02/02 εναντίον του Emmanuel
04/02 εναντίον του Queens

Σταυρούλα Παπάζογλου
Με συνολικό 7-1 αποχαιρετά τον μήνα του Ιανουαρίου το Odessa College της Παπάζογλου προσθέτοντας στην λίστα του άλλες 4 νίκες. Ξεκινώντας από τις 28/1 όπου εύκολα έφερε το 3-0 εναντίον του Victoria College με την πρωτοετή να συμμετέχει σε 3 σετ σημειόνοντας 1  πόντο από επίθεση, 2 άσσους και 1 μπλοκ. Έπειτα, στις 29/01 με νίκη 3-0 εναντίον του Garden City Community College είχε 5  πόντους από επίθεση, 5 άμυνες και 1 μπλοκ σόλο σε 2 σετ. Στον 2ο αγώνα στις 29/01 εναντίον του Trinity Valley Community College τους βρήκε με άλλη μία νίκη 3-0 δίχως την συμμετοχή της 22χρονης.

04/02 εναντίον του Arizona Western College και Utah State Eastern
05/02 εναντίον του College of Southern Idaho, Eastern Arizona College και Snow College
06/02 εναντίον του Yavapai College

Ηρώ Χούντα- Ζωή Σερόλη
Δεν είχε καλό ξεκίνημα το University of Wisconsin Green Bay Phoenix (0-2) της Ηρώς Χούντα και της Ζωής Σερόλη αφού γνώρισε την ήττα από το Cleveland State με 0-3 και 1-3 στην έδρα τους. Οι Ελληνίδες αθλήτριες σημείωσαν συνολικά και στα 2 παιχίδια: 10 πόντους από επίθεση, 1 άσσο και 5 άμυνες η Χούντα και  1 μπλοκ, 1 άμυνα και 1 επίθεση  η Σερόλη.

1 και 2 Φεβρουαρίου εναντίον IUPUI

Χρυσάνθη Σταματίου

Δεν τα κατάφερε στην Southern Conference το πανεπιστήμιο της Χρυσάνθης Σταματίου και ηττήθηκε από το Xavier University με 3-1. Παρόλα αυτά θετική ήταν η παρουσία της Ελληνίδας αθλήτριας που έπαιξε και στα 4 σετ σημειώνοντας 15 τελειωμένες επιθέσεις και 9 άμυνες.

31/1 εναντίον Butler University

Δήμητρα Τζιαρλή
Με μία νίκη και μία ήττα τελείωσε το μήνα του Ιανουαρίου το University of Cincinnati της Τζιαρλή. Οι δύο αγωνιστικές ήταν εναντίον του Illinois State University, με την Ελληνίδα κεντρικό να συμμετέχει και στις 2. Πιο συγκεκριμένα, στις 29/01 συμμετείχε και στα 4 σετ σημειώνοντας 1 πόντο από επίθεση, 2 ασίστ, 2 μπλοκ και 4 άμυνες οδηγώντας τις Bearcats στο 3-1 και στις 30/1 είχε 1 πόντο από επίθεση, 1 μπλοκ και 4 άμυνες σε 3 σετ.

05/02 και 06/02 εναντίον του Xavier University

Μαρκέλλα Λαναρά
Όχι και τόσο δυνατό ξεκίνημα για το George Washington University της Μαρκέλλας Λαναρά αφού γνώρισε δυο ήττες από το Morgan State (0-3) και από το Delaware State (1-3). Η πρωτοετής κεντρική συμμετείχε και στα 7 σετ, σημειώνοντας 4 πόντους, 4 άμυνες, 2 μπλοκ και έναν άσσο.

6/02 και 7/02 εναντίον του George Mason

Στέλλα Γκιούρδα
Πολύ δυνατή αρχή για το 2021 έχει κάνει το University of Central Florida της πρωτοετής Στέλλας Γκιούρδας με 3 νίκες! Οι UCF Knights είχαν δύο νίκες επί του Florida Atlantic University, σε έναν φιλικό (4-0) και έναν κανονικό (3-1) αγώνα, με την 18χρονη να συμμετέχει σε 2 σετ στον πρώτο και σε 1 στον δεύτερο αγώνα, σημειώνοντας 2 πόντους από επίθεση, 2 άμυνες και 1 μπλοκ συνολικά. Στις 28/01 είχε έναν προγραμματισμένο αγώνα εναντίον του Stetson ο οποίος ακυρώθηκε και έναν στις 30/01 εναντίον του University of North Florida όπου έπειτα από “sweep”, γρήγορα βρέθηκε με την νίκη, χωρίς την συμμετοχή της νεαρής ακραίας.

31/01 εναντίον του UNF
05/02 και 06/02 εναντίον του Tulane

Δημήτρης Κιρίδης
Το Barton College του Δημήτρη Κιρίδη γνώρισε την ήττα από το George Mason (0-3) στην πρώτη αγωνιστική της χρονιάς στις 30 Ιανουαρίου  Ο τεταρτοετής κεντρικός πήρε μέρος και στα 3 σετ, σημειώνοντας  1 πόντο και 4 μπλοκ.

5/2 εναντίον Erskine
6/2 εναντίον Emmanuel

Αντύπα Στέλλα
Με μία νίκη και μία ήττα συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην πολύ δυνατή περιφέρεια της Big Ten, το πανεπιστήμιο Rutgers της Αντύπα που υποδέχθηκε  το πανεπιστήμιο της Indiana στις 29 και 30 Ιανουαρίου. Η Στέλλα έπαιξε περισσότερο στην πίσω ζώνη και είχε 3 άσσους και 7 άμυνες συνολικά.

5 και 6 Φεβρουαρίου με Wisconsin

Αλεξάνδρα Δροσοπούλου
Με το δεξί ξεκίνησε τις αθλητικές του υποχρεώσεις το University of Illinois at Chicago της Αλεξάνδρας Δροσοπούλου εναντίον του Purdue Fort Wayne University στις 25 και 26 Ιανουαρίου. Η τεταρτοετής ακραία πήρε μέρος μόνο σε ένα σετ.

1 και 2 Φεβρουαρίου εναντίον Robert Morris

Λήδα Κάστανου
Με 0-3 ήττα άρχισε τις αθλητικές του υποχρεώσεις το Bradley University της Λήδας Κάστανου εναντίον του Illinois State University στις 25 Γενάρη. Η 23χρονη διαγώνια δεν συμμετείχε σε αυτήν την αγωνιστική.

01/02 εναντίον του Illinois State University
07/02 εναντίον του Drake University

Κατερίνα Παπάζογλου
1 από τους 3 προγραμματισμενους αγώνες της περασμένης εβδομάδας πραγματοποίησε το Temple University της Παπάζογλου, αφού οι 2 αναβλήθηκαν. Παρόλα αυτά συνεχίζει με θετικό πρόσημο την πορεία του με συνολικό 2-0 και την ένταξη της νίκης του επί του  University of Connecticut με 3-1 (17-25, 25-23, 26-24, 25-19).  Η 23χρονη δεν συμμετείχε σε αυτήν την αγωνιστική.