INTERNATIONAL LAW - SPORT BUSINESS - MANAGEMENT STRATEGY - POLICY COMPLIANCE - RESEARCH & CONSULTING SERVICES

St. Louis, USA, Tel: 812-272-3598       facebook circle  youtube circle  instagram circle  linkedin circle

Ελληνικό δίδυμο… φωτιά

Καθάριου και Αλεξάκου οδήγησαν σε νίκη το St John’s και σάρωσαν τα ατομικά βραβεία

Ξεκίνησε η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος στις περισσότερες περιφέρειες στο πανεπιστημιακό πρωτάθλημα του NCAA με τις Ελληνίδες αθλήτριες να δείχνουν απόλυτα έτοιμες μετά από μία απαιτητική περίοδο προετοιμασίας με τουρνουά και φιλικά.

Στην περιφέρεια Big East το St John’s συνεχίζει να πρωταγωνιστεί, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τις Αριάδνη Καθάριου και Ευφροσύνη Αλεξάκου.

Μάλιστα οι εξαιρετικές εμφανίσεις τους πιστοποιήθηκαν και από δύο ατομικά βραβεία, αυτό της καλύτερης αμυντικού για την 19χρονη κεντρικό και της τιμητικής διάκρισης να συμπεριληφθεί στην καλύτερη ομάδα της περιφέρειας για την 19χρονη ακραία.

Η Καθάριου είχε 12 μπλοκ και 20,5 πόντους αυτή την εβδομάδα, τα 6 ατομικά κόντρα στο DePaul και είναι 2η με 49 μπλοκ σε όλη την περιφέρεια, ενώ η Αλεξάκου σημείωσε 4,62 επιθέσεις ανά σετ με 15 άμυνες και σύνολο 40,5 πόντους!

Αξίζει να σημειωθεί πως η νεαρή ακραία είχε κατακτήσει τον τίτλο της καλύτερης επιθετικού με 41 επιθέσεις και 5,12 ανά σετ την περασμένη εβδομάδα.

Άλλη μια σημαντική εβδομάδα για την Έλενα Καρακάση στο Syracuse University, η Πατέλη συμπλήρωσε στο βιογραφικό της άλλα δύο εξαιρετικά ματς με το West Virginia Tech University, ενώ νέα μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η Έλενα Μπάκα στο Saint Mary’s College.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελληνίδων αθλητριών

Ευφροσύνη Αλεξάκου- Αριάδνη Καθάριου

Με μία νίκη και μία ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην περιφέρεια Big East το St John’s (9-6). Με 30,5 πόντους από την Ευφροσύνη Αλεξάκου (25) και την Αριάδνη Καθάριου (10,5) το πανεπιστήμιο των Ελληνίδων νίκησε το DePaul, έχοντας διπλάσια (12-6) μπλοκ.

Την επόμενη ημέρα ωστόσο δεν έφταναν οι 15,5 πόντοι της 19χρονης ακραίας και οι 8 από την 19χρονη κεντρικό και γνώρισε την ήττα από το Marquette, που συγκαταλέγεται στην κορυφαία 10αδα της χώρας. Το ματς ήταν συγκλονιστικό και παραλίγο να γίνει η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιάς καθώς στο 2ο και 3ο σετ μπορούσε να επικρατήσει και να τελειώσει το παιχνίδι η ομάδα των φιλοξενούμενων. Η μεγάλη διαφορά των ομάδων ήταν στο σερβίς με το Marquette να παίρνει 5 παραπάνω άσους (8-3).

Τα αποτελέσματα

27/9  DePaul 3-1 (25-20, 25-29, 25-22, 25-21)
28/9 Marquette 1-3 (25-22, 24-26, 23-25, 18-25)
Επόμενες υποχρεώσεις
4/10 Creighton
5/10 Providence

Έλενα Καρακάση

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις για την Έλενα Καρακάση, η οποία σημείωσε 5 πόντους και 60 ασίστ στα δύο ματς του Syracuse University (4-5) με Georgia Tech και Clemson με απολογισμό μία ήττα και μία νίκη στα πρώτα ματς της Atlantic Coast Conference.

Vs Georgia Tech 1-3 (17-25, 10-25, 25-17, 12-25)
Vs Clemson 3-2 (25-20, 18-25, 24-26, 25-17, 17-15)
4/10 Wake Forest
6/10 Duke

Κωνσταντίνα Πατέλη

Το West Virginia Tech University (12-6) της Κωνσταντίνας Πατέλη σημείωσε μία νίκη και μία ήττα αυτή την εβδομάδα. Η 20χρονη πασαδόρος ήταν ξανά πρωταγωνίστρια με 22,5 πόντους και 43 ασίστ στα δύο παιχνίδια.

Vs Point Park 1-3 (23-25, 23-25, 25-23, 19-25)
Vs Carlow 3-0 (25-17, 27-25, 25-19)
1/10 Rio Grande
4/10 Ohio
5/10 Indiana

Έλενα Μπάκα

Δεν αρκούσε η εξαιρετική εμφάνιση της Έλενας Μπάκα για να κερδίσει το St. Mary’s College (4-7) στην πρεμιέρα της West Coast Conference.

Η 17χρονη ακραία πέτυχε 17,5 πόντους, αλλά το πανεπιστήμιο της έχασε στο… νήμα από τo Pacific που είχε 8-2 άσους και όπως φάνηκε έγειραν την πλάστιγγα σε σχέση με το μπλοκ (13-7 για St. Mary’s College).

Vs Pacific 2-3 (25-17, 22-25, 21-25, 25-22, 11-15)
1/10 Santa Clara
3/10 San Diego
5/10 BYU

Αριστέα Τοντάι

Με δύο ήττες ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Atlantic Coast Conference το

University of North Carolina (3-9) της Αριστέας Τοντάι με την 20χρονη κεντρική να σημειώνει 12,5 πόντους και στα δύο παιχνίδια.

Vs  Notre Dame 0-3 (23-25, 24-26, 20-25)
Vs Louisville 1-3 (25-23, 21-25, 23-25, 22-25)
2/10 ΝC State
6/10 Virginia Tech

Ζωή Φάκη

Μετά την ήττα-ρεβάνς από το Penn State (5ο στη χώρα βάσει της αξιολόγησης των προπονητών), το (#4 στην ψηφοφορία των προπονητών) Pitt (13-1) της Ζωής Φάκη συνήλθε και έκανε το 2/2 στα πρώτα ματς της Atlantic Coast Conference. Η 21χρονη διαγώνια είχε συμμετοχή και στα δύο ματς, σκοράροντας 4 πόντους.

Vs Virginia 3-0 (25-11, 25-17, 25-21)
Vs Virginia Tech 3-0 (25-14, 25-22, 25-18)
4/10 Miami
6/10 Florida State

Μαριαλένα Μπαμπίρη

Έσπασε το σερί του Lyon College (10-7), αφού μετά από έξι νίκες, το πανεπιστήμιο της Μαριαλένας Μπαμπίρη υπέστη δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια αυτή την εβδομάδα. Η 19χρονη κεντρική πέτυχε 4,5 πόντους, έχοντας συμμετοχή και στα δύο ματς.

Vs William Woods University 0-3 (18-25, 18-25, 15-23)
Vs Park University  0-3 (19-25, 15-25, 9-25)
1/10 College Of The Ozarks
4/10 Freed-Hardeman
5/10 Williams Baptist

Ηρώ Χούντα-Zωή Σερόλη

Ξεκίνημα με μία νίκη και μία ήττα για το Green Bay (9-5) στην Horizon League. Η 19χρονη ακραία Ζωή Σερόλη είχε θετική παρουσία για μία ακόμα εβδομάδα με 13,5 πόντους και 9 άμυνες στα δύο ματς, ειδικότερα όμως ξεχώρισε στον ελληνικό «εμφύλιο» κόντρα στο UIC της Αλεξάνδρας Δροσοπούλου, με νέο προσωπικό ρεκόρ, 9 τελειωμένες επιθέσεις, 10 πόντους, και 7 άμυνες.

Vs  UIC 3-2 (23-25, 25-19, 25-19, 23-25,  15-12)
Vs  Milwaukee 0-3 (13-25, 21-25, 26-28)
4/10 Oakland
5/10 Cleveland State
Ειρήνη Ματσούκα

Η δευτεροετής ακραία του Northwest College (3-13) ήταν και πάλι από τις καλύτερες της ομάδας της με 38,5 πόντους σε τρεις αγώνες αυτή την εβδομάδα στο NJCAA. Φυσικά παραμένει στην 2η θέση του πίνακα με τις επιθέσεις του NJCAA, έχοντας 4.55 ανά σετ!

Vs Rocky Mountain 3-0 (25-17, 25-19, 25-22)
Vs Western Wyoming 0-3 (15-25, 19-25, 17-25)
Vs Central Wyoming 0-3 (14-25, 24-26, 15-25)
3/10 Sheridan
5/10 Casper

Αλεξάνδρα Δροσοπούλου

Δύο ήττες για το το University of Illinois Chicago (11-5). Η 21χρονη ακραία Αλεξάνδρα Δροσοπούλου είχε συμμετοχή στον ελληνικό «εμφύλιο» κόντρα στο Green Bay.

Vs Green Bay 2-3 (25-23, 19-25, 19-25, 25-23, 12-15)
Vs Milwaukee 0-3 (15-25, 20-25, 21-25)
4/10 Youngstown State
5/10 Oakland

Κατερίνα Παπάζογλου

Σε… κακό φεγγάρι βρίσκεται το Temple University (9-4), αφού οι 9 σερί νίκες στην αρχή της σεζόν, έχουν δώσει την θέση τους στις 4 συνεχόμενες ήττες, οι τελευταίες μάλιστα για την περιφέρεια American! Η 21χρονη ακραία Κατερίνα Παπάζογλου είχε 14,5 πόντους και 17 άμυνες και στα δύο ματς.

Vs USF 0-3 (22-25, 19-25, 18-25)
Vs UCF 0-3 (14-25, 21-25, 22-25)
4/10 Uconn
6/10 Houston

Χρυσάνθη Σταματίου- Δήμητρα Τζιαρλή

Δυναμικό ξεκίνημα στην American Athletic Conference για το Cincinnati (10-4). Η ομάδα των Χρυσάνθη Σταματίου (20 ετών, ακραία/διαγώνια) και Δήμητρα Τζιαρλή (19 ετών, κεντρική) σημείωσε δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια με την Τζιαρλή να έχει χρόνο συμμετοχής στο πρώτο.

Vs ECU 3-0 (25-14, 25-20, 25-16)
Vs Wichita State 3-0 (25-17, 25-12, 25-22)
4/10 UCF
6/10 USF
Ναυσικά Παπαβασιλείου

Άλλη μία νίκη για το Lindsey Wilson College (13-3) στη σεζόν, και σταθερά στην πρώτη δεκάδα της χώρας βάσει της ψηφοφορίας των προπονητών ΝΑΙΑ. H 19χρονη πρωτοετής Ναυσικά Παπαβασιλείου συμμετείχε σε ένα σετ.

Vs Campbellsville 3-0 (25-17, 25-17, 25-17)
1/10 Georgetown
3/10 Thomas More
5/10 Shawnee State
7/10 Life University
Ευαγγελία Αθανασιάδου

Ονειρική εβδομάδα για το Iowa Western Community College (13-5) με πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και 15-3 σετ! Συμμετοχή σε ένα ματς είχε η 18χρονη πασαδόρος Ευαγγελία Αθανασιάδου με 5 ασίστ και έναν πόντο.

Vs Missouri State 3-1 (28-26, 25-23, 16-25, 25-23)
Vs Fort Scott 3-0 (25-21, 25-15, 25-19)
Vs Coffeyville 3-2 (14-25, 25-23, 28-26, 20-25, 15-13)
Vs Dodge 3-0 (25-18, 25-17, 25-20)
Vs Johnson Country 3-0 (25-21, 25-18, 25-14)
2/10 Indian Hills
4/10 Cloud Country
4/10 Barton
5/10 Labette
5/10 Pratt
Λήδα Κάστανου

Δύο νίκες και μια ήττα για το Bradley University (6-8) την πρώτη εβδομάδα της Missouri Valley Conference. Η 21χρονη διαγώνια Λήδα Κάστανου είχε συμμετοχή στα δύο ματς από τα τρία παιχνίδια.

Vs Southern Illinois 2-3 (22-25, 25-23, 24-26, 25-22, 11-15)
Vs Missouri State 3-1 (27-25, 20-25, 25-15, 25-14)
Vs Indiana State 3-1 (25-15, 23-25, 25-21, 25-17)
4/10 Illinois State
Έλενα Γκιούρδα

Το Simpson University (4-12) της Έλενας Γκιούρδα είχε μία νίκη και τρεις ήττες αυτή την εβδομάδα. Η 19χρονη ακραία είχε αρκετό χρόνο συμμετοχής και σημείωσε 9,5 πόντους.

Vs Embry-Riddle 0-3 (22-25, 7-25, 19-25)
Vs Park 0-3 (19-25, 22-25, 21-25)
Vs Sagu 3-0 (30-28, 25-11, 25-12)
Vs Benedictine 0-3 (14-25, 22-25, 15-25)
3/10 La Sierra
5/10 Marymount
Ιωάννα Χαριτωνίδη

Mε μία νίκη και μία ήττα συνοδεύτηκε η πρώτη εβδομάδα του Texas Rio Grande Valley (7-9) στην Western Athletic Conference. Η 18χρονη Ιωάννα Χαριτωνίδη είχε συμμετοχή σε δύο σετ στον δεύτερο αγώνα.

Vs Seattle 3-0 (25-21, 25-17, 25-20)
Vs Utah Valley 2-3 (25-21, 25-18, 9-25, 22-25, 7-15)
3/10 New Mexico
5/10 California Baptist
Φαίη Μπακοδήμου

To σερί νικών του στο 6-0 διεύρυνε το Towson University (12-2) της 19χρονης ακραίας Φαίης Μπακοδήμου που ταυτόχρονα ξεκίνησε με 2/2 στην Colonial Athletic Association.

Vs Delaware 3-0 (25-20, 25-19, 25-21)
Vs James Madison 3-1 (25-19, 23-25, 25-16, 25-15)
4/10 Northeastern
6/10 Hofstra
Ιόλη Γεωργακοπούλου

Άλλη μια καλή εμφάνιση με δύο άσους για την 19χρονη κεντρική Ιόλη Γεωργακοπούλου στο ματς του Hampton University (5-7) κόντρα στο Campbell.

Vs Campbell 1-3 (19-25, 21-25, 25-18, 22-25)
4/10 High Point
5/10 Radford
Αναστασία Γαλανού

To Villanova (10-3) και η Αναστασία Γαλανού ήταν νικητές στον ελληνικό «εμφύλιο» κόντρα στο Providence College της Ελένης Λεονταρίδου. Η ομάδα της 18χρονης ακραίας/διαγώνιας –που έπαιξε σε ένα ματς- έχασε εύκολα το πρώτο ματς από το πανίσχυρο Creighton.

Vs Creighton 0-3 (16-25, 16-25, 19-25)
Vs Providence 3-1 (25-23, 25-12, 18-25, 25-20)
4/10 Xavier

5/10 Butler

Όλγα Ζαμπάτη- Γεωργία Τσελέπη

Σε κακή κατάσταση βρίσκεται το Quinnipiac University (4-8) που συμπλήρωσε πέντε σερί ήττες στη σεζόν και τρεις στην Metro Atlantic Athletic Conference. Η Γεωργία Τσελέπη είχε συμμετοχή σε ένα σετ και 2 πόντους στην ήττα από το Fairfield.

Vs  Fairfield 0-3 (17-25, 22-25, 25-31)
5/10 Ιona
6/10 Manhattan
Ιωάννα Γεωργατζή

Έξι σερί ήττες συμπλήρωσε το California State University – Long Beach  (3-11) της 18χρονης ακραίας/διαγώνιας Ιωάννας Γεωργατζή που έχασε και τα δύο ματς που έδωσε αυτή την εβδομάδα.

Vs Cal Poly 0-3 (22-25, 23-25, 19-25)
Vs Hawaii 1-3 (16-25, 25-21, 21-25, 16-25)
5/10 CSUN
Ελένη Λεονταρίδου

Στον… ίδιο δρόμο και το Providence College (5-10) αφού υπέστη άλλες δύο ήττες και έφτασε τις έξι συνεχόμενες στη σεζόν.

Η 18χρονη κεντρική Ελένη Λεονταρίδου είχε συμμετοχή και με καλή παρουσία μάλιστα στο δεύτερο ματς, έχοντας 3,5 πόντους με 3/5 επιθέσεις.

Vs Georgetown 2-3 (26-24, 25-20, 17-25, 20-25, 8-15)
Vs Villanova 1-3 (23-25, 12-25, 25-18, 20-25)
4/10 Seton Hall
5/10 St. John’s

Λυδία Αδάμ

Δύο ήττες για το ΝC State (5-9) της 18χρονης κεντρικής/διαγώνιας αυτή την εβδομάδα.

Vs Louisville 2-3 (30-28, 12-25, 27-25, 19-25, 10-15)
Vs Notre Dame 0-3 (22-25, 20-25, 20-25)