INTERNATIONAL LAW - SPORT BUSINESS - MANAGEMENT STRATEGY - POLICY COMPLIANCE - RESEARCH & CONSULTING SERVICES

St. Louis, USA, Tel: 812-272-3598       facebook circle  youtube circle  instagram circle  linkedin circle

“Όνειρο ζω μην με ξυπνάτε”

zoi faki11

Ζωή Φάκη. Η πρώτη Ελληνίδα που φτάνει στους Elite 8!

Γκιούρδα και Μπακοδήμου έφτασαν στο NCAA TOURNAMENT αλλά δεν τα κατάφεραν να προχωρήσουν στον δεύτερο γύρο. 6η θέση το Odessa της Παπάζογλου για τους Nationals του NJCAA !

Ελληνική αντιπροσωπεία στο NCAA Tournament από Φάκη, Γκιούρδα και Μπακοδήμου! Τα UCF και Towson δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στον 2ο γύρο και πλέον την γαλανόλευκη κρατά η Φάκη με το Pitt που έχει φτάσει στις 8 καλύτερες ομάδες. Τρομερή χρονιά με αποκορύφωση την κατάκτηση της 6ης θέσης στο NJCAA για το Odessa College της Παπάζογλου!

Ζωή Φάκη

Ιστορία γράφει το εκπληκτικό Pitt της Φάκη! Οι εκπλήξεις δεν τελείωσαν στον 2ο γύρο του NCAA Tournament μετά το 3-0 με την #10 Utah στις 15 Απρίλη, αλλά συνεχίστηκαν την Κυριακή με μια τρομερή νίκη 3-2 (21-25, 25-23, 20-25, 25-21, 15-11) εναντίον του #3 Minnesota. Με αυτή του την νίκη το Pitt κάνει εμφάνιση στα προημιτελικά του NCAA Tournament για πρώτη φορά και η Φάκη είναι η πρώτη Ελληνίδα που φτάνει τόσο ψηλά, στις 8 καλύτερες ομάδες του NCAA! Η Φάκη, που βοηθάει την ομάδα της από την γραμμή του σερβίς, στον αγώνα με την Utah είχε 1 άσσο και 2 άμυνες, ενώ στο upset με την Minnesota σημείωσε 1 ασίστ, 3 άσσους και 2 άμυνες. Το Pittsburgh University μαζί με τα University of Florida, Wisconsin, Texas, Nebraska, Kentucky, Washington και Purdue είναι τα “”Μεγάλα 8” πανεπιστήμια και 4 από αυτά θα προκριθούν στους ημιτελικούς.

Επόμενες υποχρεώσεις:

19/4 με #7 Washington

Στέλλα Γκιούρδα

Οι αθλητικές υποχρεώσεις του University of Central Florida της Στέλλας Γκιούρδα πλέον τελείωσαν. Στις 14 Απρίλη, στον πρώτο γύρο του τουρνουά του NCAA, οι UCF Knights ηττήθηκαν από την πολύ καλή ομάδα του High Point σε ένα αγώνα που διήρκησε πάνω από δύο ώρες. Η σεζον έληξε με τους πρωταθλητές της AAC να έχουν ένα τελικό record 16-2, με ένα τέλειο 8-0 στους αγώνες του ομίλου τους, και να παρουσιάζονται στο τουρνουά του NCAA για 11η φορά στην ιστορία τους. Η Γκιούρδα συμμετείχε σε 1 σετ σε αυτήν την αγωνιστική δίχως συγκομιδή πόντων.

Φαίη Μπακοδήμου

Μία σεζόν με ανάμεικτα συναισθήματα έρχεται στο τέλος της για το Towson της Μπακοδήμου. Στις 13 Απριλίου το Towson ήρθε αντιμέτωπο με το Dayton στο CHI Health Center Omaha Convention Center από το οποίο και ηττήθηκε 3-0 (15-25,16-25,16-25). Η Μπακοδήμου ξεκίνησε ως βασική σε αυτόν αγώνα και σημείωσε 5.5 πόντους, 5 τελειωμένες επιθέσεις, 7 άμυνες, και 1 μπλοκ. Το Towson συνεχίζει να χτίζει πάνω στην επιτυχία των δυο προηγούμενων σεζόν αφού η ομάδα δεν αποτελείται από καμία τελειόφοιτη.

Σταυρούλα Παπάζογλου

Στον δρόμο για τους Nationals του NJCAA η Σταυρούλα Παπάζογλου και το Odessa College! Στον 1ο γύρο αντιμετώπισαν το Yavapai College, το οποίο και νίκησαν γρήγορα με 3-1. Η Παπάζογλου συμμετείχε σε 1 σετ και σημείωσε 1 πόντο από επίθεση σε αυτήν την αγωνιστική. Έπειτα, την ίδια ημέρα αντιμετώπισαν το Tyler Junior College που μετά από 5 σετ θρίλερ οι Odessa Wranglers ηττήθηκαν (25-18,25-16,19-25,20-25,15-12), χωρίς την συμμετοχή της Παπάζογλου. Την επόμενη μέρα, αντιμετώπισαν το Florida Southwestern State College για τα προκριματικά της 5ης,6ης,7ης και 8ης θέσης. Με ένα πολύ εύκολο 3-0 (25-22,25-22,25-21) κατάφεραν και συνέχισαν για την κατάκτηση της 5ης ή 6ης θέσης. Η Παπάζογλου δεν πήρε χρόνο σε αυτόν τον αγώνα. Στην τελευταία τους αγωνιστική οι Wranglers αντιμετώπισαν το Blinn College αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με 3-1, κατακτώντας την 6η θέση. Η πρωτοετής συμμετείχε σε 1 σετ και είχε μία τελειωμένη επίθεση. Η σεζόν λήγει με τους πρωταθλητές του Region 5 να έχουν τελικό record 26-4 και ένα φανταστικό 10-0 στους αγώνες της περιφέρειας τους.

Χρήστος Γκιτέρσος

Πολυάσχολη ήταν η προηγούμενη εβδομάδα για τον Γκιτέρσο και το Limestone University.

Αρχικά, στις 13 Απρίλη αναμετρήθηκαν με το Tusculum και ο νικητής του αγώνα θα προκρινόταν στα ημιτελικά του IVA Championship. Οι Limestone Saints κατέβηκαν αποφασισμένοι και με ένα 3-1 πήραν το εισιτήριο του ημιτελικού! Ο Γκιτέρσος για άλλη μια φορά συνέβαλε σημαντικά στην νίκη της ομάδας του αφού σημείωσε 3 τελειωμένες επιθέσεις, 40 ασίστ και 2 άμυνες σε 4 σετ. Έπειτα, στις 16/4 στον 1ο ημιτελικό το LU αγωνίστηκε εναντίον του Queen's και δυστυχώς ηττήθηκε με 3-0 (28-26,25-18,25-22). Ο Έλληνας πασαδόρος συμμετείχε καθόλη την διάρκεια του αγώνα και είχε 1 τελειωμένη επίθεση, 26 ασίστ, 2 μπλοκ και 4 άμυνες. Τέλος, στις 17 αγωνίστηκαν για την 3η θέση εναντίον του Tusculum για 2η φορά σε 4 μέρες, αλλά αυτή την φορά δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη και ηττήθηκαν με 3-0 (25-23,25-22,25-20). Ο δευτεροετής είχε χρόνο συμμετοχής σε 3 σετ σημειώνοντας 2 τελειωμένες επιθέσεις, 27 ασίστ, 1 άσσο, 2 μπλοκ και 4 άμυνες.

Δημήτρης Κυρίδης

Τέλος η σεζόν με συνολικά 9 νίκες και 10 ήττες  για το Barton College του Δημήτρη Κυρίδη. Στις 13 Απριλίου βρέθηκαν αντιμέτωποι στην προημιτελική φάση της περιφέρειας της Carolinas, εναντίων του King ομως δεν στάθηκαν τυχεροί αφού ηττήθηκαν με 0-3.Ο Έλληνας κεντρικός έδωσε το παρόν στον τελευταίο αγώνα της σεζόν και στα 3 σετ και σημείωσε 4 τελειωμένες επιθέσεις, 2 μπλοκ και 2 άμυνες.

Ναυσικά Παπαβασιλείου

Δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό το Mount Olive της Παπαβασιλείου. Στις 17 Απριλίου αντιμετώπισαν το North Greenville University όμως ηττήθηκαν με 0-3 μετά από ένα δύσκολο παιχνίδι. Η Ναυσικά Παπαβασιλείου πήρε μέρος και στα 3 σετ, σημειώνοντας 3 τελειωμένες επιθέσεις. Έτσι με αυτόν τον αγώνα κλείνει και αυτή η σεζόν για το Mount Olive με 7 νίκες και 4 ήττες.

Έλενα Μπάκα

«Σταθερή αξία» το δίδυμο Μπάκα-Cowell με 3 νίκες ενάντια στο UC Davis και Pepperdine. Στις 11 Απριλίου οι St. Mary’s Gaels κατάφεραν να πάρουν το αίμα τους πίσω ενάντια στο UC Davis (3-2) παρόλο που χάσανε νωρίτερα μέσα στην σεζόν. Το ζευγάρι Μπάκα-Cowell, έπαιξε στον πρώτο αγώνα και επικράτησε με 2-0 (21-18, 21-17) σημειώνοντας την έκτη τους νίκη σε οκτώ αγώνες. Την επόμενη μέρα, το δίδυμο Μπάκα-Cowell επανέλαβε την ίδια εκπληκτική εμφάνιση και κέρδισαν το ζευγάρι Heather Reed και Megan Luly 2-0 (21-16, 21-12). Στις 17 Απριλίου οι St. Mary’s Gaels «διέλυσαν» το Pepperdine (Νούμερο 11 στις ΗΠΑ!) με 3-2 και κατοχύρωσαν την όγδοη τους νίκη για φέτος αφού η Μπάκα και το ζευγάρι της έδωσαν μάχη και κατοχύρωσαν την νίκη μετά από 3 σετ.