INTERNATIONAL LAW - SPORT BUSINESS - MANAGEMENT STRATEGY - POLICY COMPLIANCE - RESEARCH & CONSULTING SERVICES

St. Louis, USA, Tel: 812-272-3598       facebook circle  youtube circle  instagram circle  linkedin circle

nomos8 14Mar

Συνέχεια επιτυχιών για Λεονταρίδου.
Το πρώτο double-double του ‘21 για Παπάζογλου και Σταματίου
Ελληνικός εμφύλιος... γένους αρσενικού Κυρίδης - Γκιτέρσος

Με την 5η τελειωμένη της επίθεση στον αγώνα εναντίον του Seton Hall, η Αλεξάκου έγινε μέλος του “1,000 Kill Club” και σημείωσε τον 1.000ο πόντο της από επίθεση! Hitting percentage... στο θεό η Λεονταρίδου με 0,526% μετά το καινούργιο season και προσωπικό της ρεκόρ των 12 τελειωμένων επιθέσεων! Παπάζογλου και Σταματίου είχαν το πρώτο double-double της χρονιάς με 17 τελειωμένες επιθέσεις και 11 άμυνες για Παπάζογλου και 14 τελειωμένες επιθέσεις και 11 άμυνες για Σταματίου! Στα μπλε ντύθηκε το Timken Center του Limestone University αφού φιλοξένησε το Barton του Κυρίδη.

Ευφροσύνη Αλεξάκου, Αριάδνη Καθάριου

alexakou 1000

Τριπλή αγωνιστική για την εβδομάδα που πέρασε είχαν οι Ελληνίδες της κόκκινης θύελλας με Αλεξάκου να φτάνει τις 1000 επιθέσεις στον 3ο χρόνο της στην Αμερική!

Την Τετάρτη αντιμετώπισαν το Villanova από το οποίο έχασαν με 3-0 παρόλη την εντυπωσιακή εμφάνιση για άλλη μία φορά της Αλεξάκου που σημείωσε 21,5 πόντους (21 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 13 άμυνες. Σημαντική ήταν και η συμβολή της Καθάριου με 4 πόντους (3 επιθέσεις, 2 ασίστ και 3 μπλοκ). Η συνέχεια ήταν σαφώς καλύτερη για τους Johnnies, καθώς επιβλήθηκαν  με 3-0 του Seton Hall  στις 12/3 και με 3-1 στις 13/3 με το Ελληνικό δίδυμο να έχει υψηλά ποσοστά σε επίθεση και άμυνα. Η Αλεξάκου σε 6 συνεχόμενους αγώνες έχει διψήφιο αριθμό σε επίθεση και άμυνα ενώ είναι στη 2η θέση της BIG EAST με ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση με 4.43 ανά σετ! Αναλυτικά τα στατιστικά:12/3,  Αλεξάκου 18 πόντους( 17 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 11 άμυνες), Καθάριου 7,5 πόντους (4 επιθέσεις, 1 ασίστ, 7 μπλοκ και 1 άμυνα). 13/3, Αλεξάκου 17 πόντους (17 επιθέσεις, 1 ασίστ και 14 άμυνες) και Καθάριου 5,5 πόντους( 3 επιθέσεις, 1 άσσος, 3 μπλοκ και 7 άμυνες).

Επόμενες υποχρεώσεις
19/3 και 20/3 με Providence

Έλενα Λεονταρίδου
Με δύο πολύ καλές εμφανίσεις στην περιφέρεια της Big East συνέχισε το πανεπιστήμιο της Λεονταρίδου Providence απέναντι στο Connecticut, καθώς επικράτησαν και στα δύο παιχνίδια με 3-1. Η Ελληνίδα κεντρική ήταν ασταμάτητη στην πρώτη αναμέτρηση σημειώνοντας 13,5 πόντους (12 επιθέσεις, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 2 άμυνες) ενώ με 8,5 πόντους (7 επιθέσεις και 4 μπλοκ) ήταν από τις καλύτερες αθλήτριες και της δεύτερης αγωνιστικής.

17/3 με University of Rhode Island
19/3 και 20/3 με St. John’s University

Κατερίνα Παπάζογλου
Δύο αναμετρήσεις είχε την περασμένη εβδομάδα το Temple University (8-5) της Παπάζογλου με το East Carolina University στις 12 και 13 Μαρτίου. Στις 12 ηττήθηκαν με τελικό σκορ 0-3 (20-25,22-25,20-25) με την Παπάζογλου να συμμετέχει σε 3 σετ σημειόνοντας 3 πόντους από επίθεση, 1 ασίστ, 1 άσσο, 2 μπλοκ (1 εκ των οποίων σόλο) και 13 άμυνες. Στο rematch όμως οι Temple Owls δεν δέχονταν να χάσουν και έτσι πήραν την νίκη με 3-1 (25-23, 27-25, 16-25, 25-17) με Παπάζογλου κορυφαία σκόρερ. Πιο συγκεκριμένα, είχε συνολικά 19 πόντους, 17 τελειωμένες επιθέσεις, με το καλύτερο hitting percentage (34,2%), 1 άσσο, 2 μπλοκ και 11 άμυνες. Με αυτή της την εμφάνιση η Παπάζογλου έκανε το πρώτο double-double για το 2021!

Επόμενες υποχρεώσεις:
26/03 και 27/03 με  Cincinnati

Χρυσάνθη Σταματίου
Μία νίκη με 3-1 και μία ήττα με 0-3 είχε στο ενεργητικό της αυτή την εβδομάδα το Bellarmine της Σταματίου με το Liberty University. Η Βολιώτισσα ακραία για μία ακόμη φορά έκανε εκπληκτικές εμφανίσεις έχοντας διψήφιο νούμερο σε άμυνα και επίθεση και στα δύο παιχνίδια. Αναλυτικά στην νίκη της ομάδας της με 3-1 είχε 14,5 πόντους (14 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 11 άμυνες) ενώ στην ήττα με 0-3 είχε 12 πόντους (10 επιθέσεις, 2 άσσους και 11 άμυνες).

19/3 και 20/3 με Lipscomb

Χρήστος Γκιτέρσος & Δημήτρης Κυρίδης

kyridis gkitersos

Άλλο έναν εμφύλιο είχαμε αυτή την εβδομάδα, αυτή την φορά γένους αρσενικού. Το Limestone University (8-4) του Γκιτέρσου αγωνίστηκε εναντίον του Barton (7-7) του Κυρίδη, το οποίο και νίκησε εντός έδρας με 3-1 (25-21,19-25,25-22,25-20). Και οι δύο Έλληνες αγωνίστηκαν καθόλη την διάρκεια του αγώνα με τον Γκιτέρσο να σημειώνει 3 τελειωμένες επιθέσεις, 38 ασίστ, 5 μπλοκ (2 εκ των οποίων σόλο) και 6 άμυνες και με τον Κυρίδη να έχει 7 τελειωμένες επιθέσεις, 1 ασίστ, 1 άσσο, 1.5 μπλοκ και 3 άμυνες. Ο Γκιτέρσος είχε άλλες δύο αγωνιστικές μία με το Jamestown στις 13 και μία με το Lincoln Memorial στις 14.  Στις 13 ηττήθηκαν έπειτα από 5 σετ και έναν εξαιρετικό αγώνα με τον Γκιτέρσο να σημειώνει 4 πόντους από επίθεση, 46 ασίστ, 1 άσσο, 4 μπλοκ και 8 άμυνες σε 5 σετ. Πικρή γεύση τους άφησε στο τέλος η εβδομάδα αφού και στον δεύτερο αγώνα στις 14 ηττήθηκαν με 3-0 και τον Γκιτέρσο να σημειώνει μία τελειωμένη επίθεση, 30 ασίστ, 2 άσσους, 2 μπλοκ και 2 επιθέσεις.

Επόμενες υποχρεώσεις για Γκιτέρσο:
17/03 με North Greenville
19/03 με King

Επόμενες υποχρεώσεις για Κυρίδη:
20/3 με Queens

Έλενα Μπάκα
Κάθε παιχνίδι και καλύτερη παρουσιάζεται η ‘Έλενα Μπάκα. Αυτή την εβδομάδα δεν είχε αγώνες σε άμμο και έτσι οδήγησε την ομάδα της σε 2 νίκες από τους 3 αγώνες που έδωσαν. Στις 9/3  με γρήγορο 3-0 εξουδετέρωσαν το Pacific με την Μπάκα να έχει 2 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 11 άμυνες. Στη συνέχεια το St. Mary’s College, είχε διπλή αγωνιστική εναντίον του San Francisco, από το οποίο έχασαν στις 12/3 με 3-0 αλλά επανήλθαν καλύτερα προετοιμασμένοι στις 13/3 και έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν με 3-1! Η Μπάκα για άλλη μια φορά  ηγέτης, πρόσφερε στην ομάδα της 12 και 18 πόντους αντίστοιχα με υψηλά ποσοστά σε επίθεση και άμυνα. Αναλυτικά τα στατιστικά της: 12/3, 8 επιθέσεις, 3 άσοι, 2 μπλοκ και 5 άμυνες και 13/3, 16 επιθέσεις, 1 ασίστ, 1 άσσος, 2 μπλοκ και 7 άμυνες.

Επόμενες υποχρεώσεις στη σάλα
18/3 και 19/3 με Santa Clara

Ζωή Φάκη & Λυδία Αδάμ
Εξαιρετική εβδομάδα γεμάτη “sweeps” για το Pittsburgh University (9-4) της Φάκης το οποίο τώρα στέκεται στην 22η θέση του NCAA. Πιο αναλυτικά, την πρώτη του νίκη την είχε εναντίον του Georgia Tech (25-19,25-23,25-19) με την νεαρή ακραία να συμμετέχει σε 2 σετ σημειώνοντας 1 άμυνα. Έπειτα επισκέφθηκε το πανεπιστήμιο του Wake Forest το οποίο νίκησε με 3-0 (25-12,25-19,25-22) χωρίς την συμμετοχή της Φάκη. Τέλος, έκλεισε την εβδομάδα με ένα πολύ εύκολο 3-0 (25-6, 25-15, 25-12) εναντίον του N.C. State της Αδάμ. Και οι δύο Ελληνίδες συμμετείχαν σε 2 σετ, με την Φακή να σημειώνει 3 άμυνες. Το North Carolina State University της Αδάμ επίσης αγωνίστηκε εναντίον του Wake forest το οποίο νίκησε με 3-1 (25-23, 22-25, 25-22,25-19). Η Αδάμ δεν συμμετείχε σε αυτήν την αγωνιστική.

Δήμητρα Τζιαρλή & Στέλλα Γκιούρδα
Το University of Cincinnati (6-5) της Τζιαρλή υποδέχτηκε την προηγούμενη εβδομάδα το University of Central Florida (12-1) της Γκιούρδα για δύο αγωνιστικές. Οι επισκέπτες ήταν αποφασισμένοι να μην χαλάσουν το σκορ των νικών τους και δεν έδωσαν κανένα περιθώριο στους οικοδεσπότες παίρνοντας και τους δύο αγώνες με 3-0 [(25-15,25-17,25-17), (25-22, 25-20, 25-17)]. Η Τζιαρλή συμμετείχε σε 1 σετ στο δεύτερο αγώνα χωρίς συγκομιδή πόντων, ενώ η Γκιούρδα δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Επόμενες υποχρεώσεις για Τζιαρλή:
26/03 και 27/03 με Temple

Επόμενες υποχρεώσεις για Γκιούρδα:
26/03 και 27/03 με USF

Μαριάννα Αναστασιάδη
Την πρώτη τους ήττα γνώρισε το Auburn University at Montgomery (3-1) της Αναστασιάδη έπειτα από 3 σερί νίκες. Στις 11 Μαρτίου επισκέφτηκε το University of Montevallo και ύστερα από 4 σετ ηττήθηκε με 1-3 (15-25,19-25,26-24,24-26). Η πρωτοετής έκανε το ντεμπούτο της συμμετέχοντας σε ένα σετ.

20/03 με Shorter University και Lee University

Αλεξάνδρα Δροσοπούλου-Ηρώ Χούντα, Ζωή Σερόλη
Το πανεπιστήμιο της Δροσοπούλου ήρθε αντιμέτωπο με το Green Bay των Χούντα και Σερόλη στις 8 και 9 Μαρτίου. Ο πρώτος αγώνας έληξε με 3-1 υπέρ των Flames. Παρόλη την ήττα, η Ηρώ Χούντα είχε πολύ καλή εμφάνιση μετά από καιρό, αφού σημείωσε 8 τελειωμένες επιθέσεις, 4 άμυνες, 1,5 μπλοκ και 1 άσσο, ενώ η Ζωή Σερόλη πήρε μέρος σε δύο σετ. Στο δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, για άλλη μια φορά δεν στάθηκε τυχερό το Green Bay, με τον αγωνα να λήγει 3-0 υπέρ του UIC. Η Ηρώ Χούντα είχε ένα ακόμα καλό παιχνίδι, αφού πρόσθεσε στο βιογραφικό της ακόμα 10 τελειωμένες επιθέσεις, 5 άμυνες και 0.5 μπλοκ! Η Σερόλη πήρε μέρος σε ένα σετ. Η Αλεξάνδρα Δροσοπούλου δεν αγωνίστηκε σε αυτές τις αγωνιστικές.

Επόμενες υποχρεώσεις για Δροσοπούλου:
15/3 και 16/3  με Northern Kentucky

Επόμενες υποχρεώσεις για Χούντα-Σερόλη:
22/3 διπλή αγωνιστική με Wright State

Ελισάβετ Παπαγεωργίου

Το Eastern Illinois ήρθε αντιμέτωπο με το Tennessee State στις 7 και 8 Μαρτίου με το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα να λήγει υπέρ του Tennessee με 2-3 και με τον δεύτερο να έρχεται με την πρώτη νίκη αυτής της σεζόν για τους Panthers με 3-0! Η Ελληνίδα διαγώνιος πήρε μέρος και στα δυο παιχνίδια σημειώνοντας  2 άμυνες και έναν άσσο.

14/3 και 15/3 με  Murray State

Μαριαλένα Μπαμπίρη
Δύσκολη και αυτή η εβδομάδα για το το Lyon College της Μπαμπίρη αφού ήρθε αντιμέτωπο με 3 δύσκολους αντιπάλους. Ο πρώτος αγώνας εναντίον του Blue Mountain College έληξε υπέρ του Lyon με μια εύκολη νίκη και με την Μπαμπίρη να παίρνει μέρος σε όλο το παιχνίδι, σημειώνοντας 3 τελειωμένες επιθέσεις, 3 μπλοκ και 2 άμυνες. Στις 12/3 ήρθε αντιμέτωπο με το William Woods University που ο αγώνας έληξε 0-3 υπέρ των Owls. Η Μπαμπίρη δεν πήρε μέρος σε αυτόν τον αγώνα. Ο τελευταίος αγώνας της εβδομάδας έληξε 2-3 υπέρ του Stephen College, με την Ελληνίδα κεντρικό να σημειώνει 8 τελειωμένες επιθέσεις, 2 μπλοκ και 5 άμυνες!

16/3  με Bethel University
18/3 με Central Baptist College
20/3 με Hannibal- Lagrange University

Στέλλα Αντύπα
Το πανίσχυρο Penn State είχε να αντιμετωπίσει αυτή την εβδομάδα το Rutgers της Αντύπα. Ο τίτλος του φαβορί επιβεβαιώθηκε και το Penn State είχε εύκολη επικράτηση και στα δύο παιχνίδια με 3-0. Η Ελληνίδα ακραία αγωνίστηκε μόνο στην δεύτερη αναμέτρηση για ένα σετ και πήρε 5 πόντους από επίθεση ενώ είχε και 1 άμυνα.

19/3 και 20/3 με Purdue

Σπύρος Χάκας
Ένα πολύ εύκολο τριήμερο είχε το πανεπιστήμιο του Σπύρου Χακά  Hawaii, απέναντι στο UC Santa Barbara, καθώς επικράτησε και στις 3 αγωνιστικές αναμετρήσεις με 3-1, 3-0 και 3-0 στις 11,12 και 13/3 αντίστοιχα. Ο Έλληνας πρωτοετής συμμετείχε σε 2 από τους 3 αγώνες προσφέροντας στην πίσω ζώνη.

26/3 και 27/3 με UC San Diego

Ιωάννα Χαριτωνίδη
Δεύτερη νίκη κατάφερε το πανεπιστήμιο της Χαριτωνίδη UTRGV στην περιφέρεια της WAC, απέναντι στο Seattle University φτάνοντας τις 2 νίκες σε 10 αγώνες. Την ημέρα της γυναίκας δυστυχώς δεν τα κατάφεραν και έχασαν από το Seattle με 3-0, όμως στην επανάληψη του αγώνα στις 9/3 η νίκη πήγε στους Vaqueros του UTRGV με 3-1. Η Χαριτωνίδη αγωνίστηκε μόνο στον 1 αγώνα.

15/3 και 16/3 με Utah Valley

Εύα Αθανασιάδου
Την Κυριακή 14 Μαρτίου επισκέφθηκε το Kansas State το Saint-Louis University της Αθανασιάδου όμως παρόλο την μάχη που έδωσαν δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη καθώς ηττήθηκαν με 0-3.Η Ελληνίδα πασαδόρος είχε την ευκαιρία της και  πήρε χρόνο συμμετοχής σε ένα σετ, σημειώνοντας 1 ασίστ και 1 άμυνα.

19/3 και 20/3 με  VCU

Αναστασία Γαλανού
Μεγάλη νίκη απέναντι στο St.John’s των Αλεξάκου και Καθάριου με 3-1 πέτυχε το Villanova της Αναστασίας Γαλανού στις 10/3, ενώ στις 14/3 ο αγώνας με το George Mason αναβλήθηκε λόγω COVID. Η Ελληνίδα ακραία δεν αγωνίστηκε σε αυτές τις υποχρεώσεις καθώς είναι σε στάδιο αποθεραπείας.

19/3 και 20/3 με Seton Hall

Φαίη Μπακοδήμου
Αναβλήθηκαν οι αγώνες του διημέρου 12 και 13 Μαρτίου για το πανεπιστήμιο Towson εναντίον του Hofstra.

20/3 και 21/3 με Northeastern University

Έλενα Καρακάση
Δύο προγραμματισμένες αγωνιστικές είχε το Syracuse University της Καρακάση εναντίον των Miami University και Virginia University, οι οποίες ακυρώθηκαν.

20/03 με Georgia Tech
21/03 με Virginia Tech

Αριστέα Τοντάι
Δύο προγραμματισμένες αγωνιστικές είχε το North Carolina University της Τοντάι εναντίον των Boston college και Georgia tech, οι οποίες αναβλήθηκαν.

19/03 με Wake Forest
21/03 με Notre Dame

Σταυρούλα Παπάζογλου
Άλλη μία νίκη εντάσσει στην συλλογή του το Odessa College της Παπάζογλου που με  2 αγωνιστικές ακόμα πριν τους τοπικούς έχει τρομερό 19-2! Το 16ο τους “sweep” λοιπόν το σημειώσαν με το Western Texas College στις 13 Μαρτίου (25-13,25-16,25-13). Η πρωτοετής δεν συμμετείχε σε αυτήν την αγωνιστική.

17/03 με Clarendon College
20/03 με Midland College

Μαρκέλλα Λαναρά
Λόγω ανησυχιών με την κατάσταση του κορονοϊού, το George Washington volleyball program αποφάσισε να ακυρώσει τους παρακάτω αγώνες:
13/3 με Fordham

14/3 με La Salle
17/3 με West Virginia
21/3 με Rhode Island

Όλγα Ζαμπάτη- Γεωργία Τσελέπη
Ξεκίνησε της αθλητικές του υποχρεώσεις το Quinnipiac της Ζαμπάτη και της Τσελέπη στις 9 Μαρτίου (διπλή αγωνιστική) εναντίον του Manhattan. Η πρώτη νίκη ήρθε στον πρώτο αγώνα της αναμέτρησης των δύο ομάδων υπέρ των Bobcats με 3-1 ενώ το δεύτερο παιχνίδι έληξε μετά από έναν έντονο αγωνα υπέρ του Manhattan με 2-3. Στην συνέχεια αυτης της εβδομαδας, βρέθηκαν αντιμέτωποι την Κυριακή εναντίον του Canisius με τον πρώτο αγώνα να λήγει με 3-2 υπέρ του Quinnipiac ύστερα από 5 αμφιλεγόμενα σετ και τον δεύτερο με μια καθαρή νίκη 0-3 για το Canisius. Οι Ελληνίδες ακραίες δεν πήραν μέρος σε αυτές τις αγωνιστικές.

19/3 με Marist

Λήδα Κάστανου
Παρά την ήττα εναντίον του Valparaiso την πρώτη εβδομάδα του Μαρτίου, το Bradley University της Κάστανου δεν δέχτηκε άλλη ήττα στην δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση και αυτήν την εβδομάδα ήρθε αποφασισμένο να νικήσει. Στις 8 Μαρτίου λοιπόν έπειτα από 4 σετ κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-1 (18-25,25-19,25-22,25-19) και να εχει πλέον 8 νίκες και 4 ήττες στην σεζόν. Η νεαρή αθλήτρια δεν συμμετείχε σε αυτήν την αγωνιστική.