INTERNATIONAL LAW - SPORT BUSINESS - MANAGEMENT STRATEGY - POLICY COMPLIANCE - RESEARCH & CONSULTING SERVICES

St. Louis, USA, Tel: 812-272-3598       facebook circle  youtube circle  instagram circle  linkedin circle

Συλλογή από...άμυνες κάνει η Σερόλη! Μπακοδήμου is back

sherolli bakodimou

Δεν αφήνει την μπάλα να ακουμπήσει το πάτωμα η Σερόλη! Δύο αγωνιστικές είχε αυτήν την εβδομάδα το Green Bay με την Σερόλη να φτάνει διψήφιο αριθμό στις άμυνες, με 13 στην πρώτη αγωνιστική και κάνοντας ένα καινούργιο high record στην δεύτερη με 22 άμυνες! Πρώτη αγωνιστική του Towson University της Μπακοδήμου με εύκολο “sweep” και την Μπακοδήμου να σπάει και εκείνη προσωπικό ρεκόρ με 9 πόντους από επίθεση και 10 άμυνες.

Ηρώ Χούντα- Ζωή Σερόλη
Δυνατή εβδομάδα για το Green Bay της Ήρως Χούντας και της Ζωής Σερόλη με μια ήττα (1-3) και μια νίκη (3-2) απέναντι του Northern Kentucky. Στο πρώτο παιχνίδι παρόλο την εκπληκτική εμφάνιση της Ζωής Σερόλη(1 ασσο και 13 άμυνες) υποχρεώθηκαν σε ήττα 1-3. Στην δεύτερη αναμέτρηση τους, έφτασαν στη νίκη με 3-2,  με άλλη μια εκπληκτική εμφάνιση της Ζωής Σερόλης, αφού σημείωσε 3 άσσους και 22 άμυνες! Η Ηρώ Χούντα πήρε μέρος σε 3 από τά 9 σετ.

Επόμενες υποχρεώσεις:
22/3 και 23/2 εναντίον Oakland

Φαίη Μπακοδήμου
Μετά από 442 ημέρες αγωνιστικής αδράνειας, με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το Towson της Φαίης Μπακοδήμου, καθώς επικράτησε στην έδρα του με 3-0 απέναντι στο Stony Brook.Η Ελληνίδα ακραία συνέβαλε τα μέγιστα σε αυτή τη νίκη με 11,5 πόντους(9 από επίθεση, 4 μπλοκ και 10 άμυνες).

27 Φεβρουαρίου με Temple

Έλενα Μπάκα
Ένα δύσκολο διήμερο 14 και 15 Φεβρουαρίου πέρασε το St. Mary's College, της Μπάκα στο Gonzaga University. Στο πρώτο παιχνίδι παρόλο τον εκπληκτικό αγώνα της Ελληνίδας ακραίας, υποχρεώθηκαν σε ήττα με 3-1 και την Μπάκα να έχει 16 πόντους(13 από επίθεση, 1 άσσο, 3 μπλοκ και 13 άμυνες). Η δεύτερη αναμέτρηση όμως βρήκε τους Gaels αποφασισμένους να πάρουν τη νίκη και για άλλη μια φορά με ηγέτη τη Μπάκα κατάφεραν να πάρουν τον αγώνα στο 5ο σετ με 15-13. Η Μπάκα είχε 12 πόντους με 8 από επίθεση, 4 άσσους και 14 άμυνες!

Επόμενες υποχρεώσεις
23 και 24 Φεβρουαρίου με Portland

Χρήστος Γκιτέρσος
Άλλη μία εντός έδρα νίκη είχε το Limestone University (4-4) και ο Χρήστος Γκιτέρσος αυτήν την φορά ενάντια του Erskine University. Ο αγώνας έληξε έπειτα από 3 σετ (25-21,25-18,25-16) με τον ‘Ελληνα πασαδόρο να παίζει βασικός και για αυτήν την  αγωνιστική και να σημειώνει 4 πόντους από επίθεση, 31 ασίστ, 2 άσσους, 5 μπλοκ και 2 άμυνες. Οι Limestone Saints είχαν και έναν προγραμματισμένο αγώνα στις 17/02 με το King University ο οποίος αναβλήθηκε.

26/02 με Tusculum University
27/02 με Lincoln Memorial University

Έλενα Λεονταρίδου
Το Bryant University συνάντησε στην επανεκκίνηση του πρωταθληματος το πανεπιστήμιο Providence της Έλενας Λεονταρίδου. Έφτασε σε δύσκολη νίκη με 3-1, αλλά με γεμάτα σετ( 25-20,25-27, 24-26,23-25). Η Ελληνίδα κεντρική έπαιξε και στα 4 σετ και είχε 8 πόντους ( 3 από επιθέσεις και 10 μπλοκ).

22 Φεβρουαρίου με University of Rhode Island

Κατερίνα Παπάζογλου - Στέλλα Γκιούρδα
Το University of Central Florida(8-0) της Γκιούρδα επισκέφτηκε το Temple University (5-3) της Παπάζογλου την προηγούμενη εβδομάδα με το πρώτο να επικρατεί με 3-0 και στις δύο αγωνιστικές. Οι UCF Knights μετά από δύο “sweeps” (25-22, 28-26, 25-23) (25-19, 25-12, 25-16) κατάφεραν να διατηρήσουν την αήττητη πορεία τους. Η Γκιούρδα δεν συμμετείχε σε αυτούς τους αγώνες, ενώ η Παπάζογλου στην πρώτη αναμέτρηση σημείωσε 4 πόντους από επίθεση, 2 άσσους και 8 άμυνες σε 2 σετ και στην δεύτερη 1 πόντο από επίθεση και 1 άμυνα σε 1 σετ.

Επόμενες υποχρεώσεις για Στέλλα Γκιούρδα:
5 και 6 Φεβρουαρίου με East Carolina University

Επόμενες υποχρεώσεις για Κατερίνα Παπάζογλου:
26/02 με Seton Hall University
27/02 με Towson University

Δημήτρης Κιρίδης
Με ήττα απέναντι στο North Greenville (0-3) και δυο νίκες απέναντι του Queen's σε μια δύσκολη αναμέτρηση με γεμάτα σετ που έληξε 3-2 και απέναντι του Belmont Abbey (3-0) γνώρισε το Barton College για αυτήν την εβδομάδα. Ο Έλληνας κεντρικός πήρε μέρος και στους 3 αγώνες, σημειώνοντας συνολικά 13 τελειωμένες επιθέσεις, 4 άμυνες και 9 μπλοκ.

24/2 εναντίον Mount Olive

Ελισάβετ Παπαγεωργίου
Στις 14 Φεβρουαρίου το Eastern Illinois αντιμετώπισε σε διπλή αγωνιστική το Tennessee Tech γνωρίζοντας την ήττα και στα δυο παιχνίδια (1-3, 0-3). Η πρωτοετής διαγώνιος πήρε μέρος και στα δυο παιχνίδια σημειώνοντας 3 τελειωμένες επιθέσεις, 5 άμυνες, 3 άσσους.

21/2 και 22/2 εναντίον UT Martin

Μαρκέλλα Λαναρά
Δύσκολη και αυτή η εβδομάδα για το George Washington της Μαρκέλλας Λαναρά εναντίον του La Salle αφού γνώρισαν 2 ήττες. Το πρώτο παιχνίδι το βράδυ της Παρασκευής έληξε στα 5 σετ, με την Ελληνίδα κεντρικό να σημειώνει 3 τελειωμένες επιθέσεις, 1 άσσο, 0.5 μπλοκ και 11 άμυνες! Μάλιστα η πρώην κεντρικός του ΟΣΦΠ κατάφερε να ισοφαρίσει με καίρια επίθεση στο 14-14 του tie break, και με ουσιαστική συμμετοχή και επιθετικά και αμυντικά σχεδόν έδωσε τη νίκη στην ομάδα του GW. Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν πάλι σε λιγότερο από 24 ώρες για το δεύτερο τους παιχνίδι, με το La Salle να επικρατεί με 0-3 και με την Μαρκέλλα  Λαναρά να σημειώνει και σε αυτό το παιχνίδι 4 τελειωμένες επιθέσεις, 2 ασίστ, 2 μπλοκ και 1 άμυνα.

27/2 εναντίον Rhode Island

Αριστέα Τοντάι
Επέστρεψε και πάλι στις αθλητικές του υποχρεώσεις το North Carolina University at Chapel Hill της Αριστέα Τοντάι και μάλιστα… με το δεξί! Στις 18 Φεβρουαρίου καλωσόρισαν το Appalachian State University στην έδρα τους το οποίο και συνέτριψαν με εξαιρετικό 3-0 (25-15,25-14,25-13). Η τεταρτοετής αγωνίστηκε σε 2 σετ και είχε 2 πόντους από επίθεση, 1 άσσο και 1 μπλοκ.

28 Φεβρουαρίου με East Carolina University

Σταυρούλα Παπάζογλου
Την μία νίκη μετά την άλλη συνεχίζει να έχει το Odessa College της Σταυρούλας Παπάζογλου με 2 εύκολες νίκες με τα Frank Phillips College (25-13,25-12,25-16) και Western Texas College (25-8,25-20,25-8). Η Ελληνίδα ακραία έπαιξε σε ένα σετ εναντίον του Frank Phillips και σημείωσε 3 άμυνες ενώ δεν συμμετείχε στην άλλη αγωνιστική. Οι Odessa Wranglers έχουν σημειώσει μόνο 2 ήττες αυτήν την σεζόν και με εξαιρετικό 13-2 κατατάσσονται στην 2η θέση!

22/02 με New Mexico Military Institute
24/02 με Clarendon College
27/02 με Midland College

Λήδα Καστάνου
Αήττητη η περασμένη εβδομάδα για το Bradley University (3-3) της Λήδας Καστάνου το οποίο είχε δύο νίκες εναντίον του Indiana State University με 3-1 (25-12, 25-27, 31-29, 25-15) και 3-0 (25-23,25-17,25-15) και τώρα στέκεται 5ο στην Missouri Valley Conference. Η Καστάνου δεν συμμετείχε σε καμία από τις αγωνιστικές.

21/02 και 22/02 με University of Evansville

Εύα Αθανασιάδου
Σερί τριών νικών και αυτήν την εβδομάδα για το Saint Louis University της Εύα Αθανασιάδου απέναντι του Davidson (3-0, 3-1, 3-0). Η Ελληνίδα πασαδόρος δεν συμμετείχε σε αυτές τις αγωνιστικές.

25/2 εναντίον Marquette
26/2 εναντίον Iowa State

Στέλλα Αντύπα
Το Rutgers της Αντύπα πάλεψε παλικαρίσια στην καυτή έδρα του Iowa και ενώ στην πρώτη αναμέτρηση της Παρασκευής δεν τα κατάφερε και έχασε με 3-1, στην επανάληψη του Σαββάτου έκανε την ανατροπή και κέρδισε 2-3. Η Ελληνίδα αθλήτρια συμμετείχε μόνο στον αγώνα της Παρασκευής σκουπίζοντας την άμυνα.

26 και 27 Φεβρουαρίου με Ohio State

Αλεξάκου, Καθάριου
Ακυρώθηκαν και οι 3 αγώνες του St. John’s που ήταν προγραμματισμένοι για 15, 18 και 19 Φεβρουαρίου λόγω κρουσμάτων covid-19 στο πανεπιστήμιο Villanova.

25 και 26 Φεβρουαρίου με University of Connecticut

Αναστασία Γαλανού
Αναβλήθηκαν τα παιχνίδια του Villanova με St. John’s, Delaware και Providence καθώς υπήρξαν κρούσματα covid-19.

2 Μαρτίου με Delaware

Χαριτωνίδη Ιωάννα
Δεν πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση του UTRGV με το Texas A&M-Corpus Christi λόγω καιρικών συνθηκών.

22 και 23 Φεβρουαρίου με Grand Canyon

Μαριαλένα Μπαμπίρη
Ο αγώνας της Πέμπτης εναντίον του Bethel University αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας. Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στις 16 Μαρτιου.

22/02 με Crowleys Ridge College
23/02 με Freed-Hardeman University (Tenn.)
23/02 με Philander Smith College

Δήμητρα Τζιαρλή
Έναν προγραμματισμένο αγώνα είχε στις 20 Φεβρουαρίου το University of Cincinnati της Δήμητρας Τζιαρλή εναντίον του Butler University ο οποίος ακυρώθηκε.