INTERNATIONAL LAW - SPORT BUSINESS - MANAGEMENT STRATEGY - POLICY COMPLIANCE - RESEARCH & CONSULTING SERVICES

St. Louis, USA, Tel: 812-272-3598       facebook circle  youtube circle  instagram circle  linkedin circle

Φόβος και τρόμος οι Αλεξάκου Καθαρίου - Ace-machine η Παπάζογλου

alexakou article4

Ένα φοβερό Σαββατοκύριακο χάρισαν στο St. John’s University το αχτύπητο δίδυμο Αλεξάκου-Καθαρίου. Το Σάββατο συνέτριψαν με 3-0 το Sacred Heart University με την Αλεξάκου σε απίστευτη φόρμα με 17 πόντους (16 από επίθεση, 2 μπλοκ και 6 άμυνες) και την Καθαρίου να μην αφήνει να περάσει τίποτα με 7 μπλοκ και 4 επιθέσεις. Η μέρα του Αγίου Βαλεντίνου όμως έβαλε το  St. John’s σε περιπέτειες αφού χρειάστηκε 5 σετ για να κάμψει την αντίσταση του Stony Brook University. Mε την Καθάριου να σβήνει τα φώτα στο μπλοκ και την Αλεξάκου να συνεχίζει να σφυροκοπάει. Το 15-11 έφερε στις κόκκινες έξαλλους πανηγυρισμούς.  Η Αλεξάκου τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους από επίθεση, 1 μπλοκ και 13 άμυνες ενώ η Καθάριου ήταν η καλύτερη μπλοκερ και των δύο ομάδων με 8 μπλοκ, 7 επιθέσεις και 1 άσσο!

Πρεμιέρα έκανε η Κατερίνα Παπάζογλου και το Temple University με την τεταρτοετή να έχει πάρει φωτιά στην τελική γραμμή με 5 άσσους.

Κατερίνα Παπάζογλου
Την πρώτη του ήττα γνώρισε το Temple University της Κατερίνας Παπάζογλου για την φετινή σεζόν. Οι Temple Owls αναμετρήθηκαν δύο φορές με το University of South Florida στις 12 και 13 Φεβρουαρίου. Στην πρώτη αγωνιστική γνώρισαν την ήττα έπειτα από 5 σετ (22-25, 25-21,25-6,24-26,15-17). Η τετρατοετής είχε την πρώτη της εμφάνιση για το 2021 με μία πολύ καλή παρουσία. Συμμετείχε σε 4 σετ έχοντας 16,5 πόντους, 11 από επίθεση με 35% αποτελεσματικότητα, 1 μπλοκ, 11 άμυνες και 5 άσσους. Ειδικά στο 3 σετ όπου το πήραν με μεγάλη ευκολία, η Παπάζογλου ξεκίνησε πολύ δυνατά και στους πέντε πρώτους πόντους είχε ήδη 3 άσσους. Ξεκίνησε το σετ από την θέση του σερβίς με άσσο και τελείωσε το σετ πάλι από την θέση του σερβίς με άσσο. Παρά την πρώτη ήττα, την επόμενη μέρα πήγαν αποφασισμένες και σημείωσαν την 5η τους νίκη με 3-1 (20-25, 25-20, 28-26,25-18). Και σε αυτήν την αγωνιστική συμμετείχε η Παπάζογλου και στα 4 σετ ξεκινώντας από την αρχή σημειώνοντας 9 επιθέσεις, 1 ασίστ και 5 άμυνες.

Επόμενες υποχρεώσεις:
18/02 και 19/02 εναντίον του University of Central Florida

Ευφροσύνη Αλεξάκου, Αριάδνη Καθάριου
Την απόλυτη κυριαρχία είχε στο φιλέ η ομάδα του St. John’s των Αλεξάκου-Καθάριου, με την Αλεξάκου να συνεχίσει για τρίτο παιχνίδι να έχει πάνω από 13 πόντους από επίθεση ενώ η Καθάριου σήκωσε τοίχο στο μπλοκ. Το St. John’s συνέτριψε το Sacred Heart University με 3-0 ( 25-17, 25-13,25-18) με Αλεξάκου να έχει 17 πόντους ( 16 από επίθεση, 2 μπλοκ, 6 άμυνες και 1 ασίστ) και Καθάριου 8,5 πόντους ( 7 μπλοκ και 4 από  επίθεση).

Επόμενες υποχρεώσεις
14 Φεβρουαρίου  με Stony Brook University
15 Φεβρουαρίου  με Northeastern University

Χρήστος Γκιτέρσος - Δημήτρης Κυρίδης
Ελληνικό εμφύλιο είχαμε την περασμένη εβδομάδα μεταξύ του πανεπιστημίου του Χρήστου Γκιτέρσου και του Δημήτρη Κυρίδη. Στις 10 Φεβρουαρίου το Barton College (3-2) του Κυρίδη νίκησε με 3-1 το Limestone University (3-4) του Γκιτέρσου έπειτα από 4 πολύ κοντινά σετ (18-25, 23-25, 25-23, 22-25). Και οι δύο αθλητές συμμετείχαν και στα 4 σετ με τον Κυρίδη να σημειώνει 6 πόντους από επίθεση έχοντας 37% αποτελεσματικότητα (το δεύτερο καλύτερο επιθετικό στατιστικό της ομάδας του), 2 μπλοκ και μία άμυνα και τον Γκιτέρσο να έχει 2 πόντους από επίθεση, 32 ασίστ, 1 άσσο, 5 μπλοκ, 1 εκ των οποίων μονό, και 4 άμυνες.

Κατά την διάρκεια της εβδομάδας, ο Κυρίδης αγωνίστηκε σε άλλους δύο αγώνες εναντίον του Lees-McRae college στις 12 Φεβρουαρίου και του King University στις 13 Φεβρουαρίου και ο Γκιτέρσος σε άλλον έναν εναντίον του Erskine College στις 13 Φεβρουαρίου. Στην εύκολη νίκη επί του Lees-McRae (25-14,25-22,25-21) ο Κυρίδης είχε 5 πόντους από επίθεση, 1 ασίστ, 1 άσσο και 1 μπλοκ και στην ήττα επί του King (22-25,25-27,22-25) είχε 5 πόντους από επίθεση με εξαιρετική απόδοση 57%, 1 μπλοκ και 2 άμυνες. Τέλος, στην νίκη επί του Erskine (25-18, 25-20, 25-22) ο Γκιτέρσος είχε 2 πόντους από επίθεση, 40 ασίστ και 4 άμυνες.

Έλενα Μπάκα
Την τέταρτη ήττα τους στις έως τώρα 5 αναμετρήσεις της φετινής χρονιάς γνώρισε το πανεπιστήμιο St. Mary’s της Μπάκα, αφού ηττήθηκε και στις δύο αναμετρήσεις με 3-0 από το San Diego. Παρόλα αυτά η Ελληνίδα ακραία συνέχισε τις καλές εμφανίσεις προσθέτοντας στο ενεργητικό της 9 πόντους στην αναμέτρηση της Κυριακής (8 τελειωμένες επιθέσεις, 1 άσσο και 7 άμυνες) και 16 πόντους τη Δευτέρα (15 τελειωμένες επιθέσεις, 2 μπλοκ, 12 άμυνες και 2 assists).

14 και 15 Φεβρουαρίου με Gonzaga

Μαριαλένα Μπαμπίρη
Με μία ήττα εναντίον του Cumberland University (0-3) και μία νίκη εναντίον του Philander Smith (3-1) College ξεκίνησε τις αθλητικές του υποχρεώσεις το Lyon College της Μαριαλένας Μπαμπίρη. Η τριτοετής κεντρική ξεκίνησε δυνατά παίρνοντας μέρος και στα δύο παιχνίδια σημειώνοντας 10 τελειωμένες επιθέσεις, 2 άσσους, 4 μπλοκ και μια άμυνα. Ο αγώνας εναντίον του Bethel University αναβλήθηκε.

17/2 εναντίον John Brown University
22/2 εναντίον Crowleys Ridge College

Μαρκέλλα Λαναρά
Μια ήττα εναντίον του George Mason (2-3) και μια δύσκολη νίκη εναντίον του Howard (3-2) γνώρισε αυτήν την εβδομάδα το George Washington της Μαρκέλλας Λαναρά. Η πρωτοετής κεντρικός αγωνίστηκε και στα δύο παιχνίδια, σημειώνοντας 4 τελειωμένες επιθέσεις, 2 άσσους, 3 άμυνες και πέντε μπλοκ. Στον πρώτο αγώνα παραλίγο να δώσει την πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα της, όμως μια άμυνα τελευταίας στιγμής έσωσε το George Mason, που υπερίσχυσε στο τέλος του tie break 16-14. Όμως στο επόμενο επίσης θρίλερ, η Μαρκέλλα έδωσε τη νίκη στην ομάδα της με υπερκρίσιμο μπλοκ στο τέλος του tie break. Ο αγώνας που ήταν να πραγματοποιηθεί στις 14 Φεβρουαρίου εναντίον του Virginia Commonwealth University αναβλήθηκε.

19/2 και 20/2 εναντίον La Salle

Ιωάννα Χαριτωνίδη
Συνέχεια με ήττες είχε το πανεπιστήμιο της Ιωάννας Χαριτωνίδη UTRGV, καθώς δεν έκανε την έκπληξη και ηττήθηκε στην έδρα του με 3-0 και στις δύο αναμετρήσεις από το New Mexico. Η Χαριτωνίδη είχε 63% στην υποδοχή, 3 άμυνες και 1 άσσο στο πρώτο παιχνίδι, ενώ στο δεύτερο είχε 80% στην υποδοχή και 3 άμυνες.

16 Φεβρουαρίου με Texas A&M Corpus Christi

Ηρώ Χούντα- Ζωή Σερόλη
Δύο ήττες γνώρισε αυτήν την εβδομάδα το Green Bay της Ήρως Χούντα και της Ζωής Σερόλη εναντίον του Milwaukee (0-3, 2-3). Η Ηρώ Χούντα πήρε μέρος σε τέσσερα σετ, είχε 1 τελειωμένη επίθεση, 1 άσσο, 3 μπλοκ και 4 άμυνες. Η Ζωή Σερόλη δεν πήρε μέρος σε αυτές τις αγωνιστικές.

15/2 και 16/2 εναντίον Northern Kentucky

Στέλλα Αντύπα
Το Νο 4 της Αμερικής και θρυλικό πρόγραμμα της Nebraska στην Big 10 Conference φιλοξένησε το διήμερο 12 και 13 Φεβρουαρίου το πανεπιστήμιο της Στέλλας Αντύπα. Το Rutgers δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη και ηττήθηκε από τη Nebraska με 3-0 και 3-1 (το πρώτο σετ που έχει ποτέ πάρει το Rutgers στην ιστορία του από τη Nebraska). Η Αντύπα συμμετείχε σε 4 σετ και είχε 3 άμυνες και 1 ασίστ.

19 και 20 Φεβρουαρίου με Iowa

Χρυσάνθη Σταματίου
Δύο ήττες και αυτήν την εβδομάδα για το πανεπιστήμιο τη Χρυσάνθης Σταματίου εναντίον του Kennesaw State University (0-3,1-3). Η Ελληνίδα ακραία πηρε μερος και στα δύο παιχνίδια, σημειωνοντας 16 τελειωμένες επιθέσεις, 2 άσσους, 10 άμυνες και 1.5 μπλοκ.

14/2 εναντίον Kennesaw State University

Εύα Αθανασιάδου
Το ντεμπούτο της αυτήν την εβδομάδα έκανε η Εύα Αθανασιάδου με το Saint Louis University απέναντι στο Dayton στις 13 Φεβρουαρίου. Στις 9 Φεβρουαρίου το πανεπιστήμιο γνώρισε την ήττα από το Butler με 0-3, η  Ελληνίδα πασαδόρος δεν συμμετείχε σε αυτόν τον αγωνα. Στις 13 Φεβρουαρίου στην διπλή αγωνιστική  εναντίον του Dayton, πήρε μέρος και στους δυο αγώνες, παίζοντας στα 3 από τα 8 σετ, σημειώνοντας συνολικά 5 ασίστ και μια άμυνα.

20/2 εναντίον Davidson

Ελισάβετ Παπαγεωργίου
Το ντεμπούτο της έκανε η Ελισάβετ Παπαγεωργίου με το Eastern Illinois εναντίον του Morehead State στις 7 και 8 Φεβρουαρίου. Παρόλο τις δύο ήττες που γνώρισε το πανεπιστήμιο, η πρωτοετής διαγώνιος πήρε μέρος σε πέντε σετ, σημειώνοντας 5 άμυνες.

14/2 και 15/2 εναντίον Tennessee Tech

Στέλλα Γκιούρδα
Άλλη μια εύκολη νίκη για το University of Central Florida (6-0) της Στέλλας Γκιούρδα επί του Jacksonville University στις 9 Φεβρουαρίου. Οι Knights επικράτησαν με 3-0 (25-23,25-9,25-17) και έτσι ένταξαν άλλη μία νίκη στην λίστα τους έχοντας 6 νίκες στην σειρά! Η Γκιούρδα συμμετείχε σε 1 σετ έχοντας 2 πόντους από επίθεση.

18/02 και 19/02 εναντίον του Temple University

Δήμητρα Τζιαρλή
Εξαιρετική εβδομάδα για το Cincinnati University (4-2) και την Δήμητρα Τζιαρλή έπειτα από δύο νίκες εναντίον του East Carolina University. Στις 11 Φεβρουαρίου έφτασαν στη νίκη έπειτα από 4 σετ (25-21,24-26,27-25,25-23), ενώ με “sweep” πήραν το αγώνα στις 12 Φεβρουαρίου έπειτα από 3 πολύ δυνατά σετ (25-23,25-23,30-28). Η Τζιαρλή συμμετείχε σε ένα σετ στον πρώτο αγώνα δίχως συγκομιδή πόντων ενώ δεν συμμετείχε στον δεύτερο. Το Cincinnati University βρίσκεται στην 1η θέση στην κατάταξη για τα πανεπιστήμια της Ανατολής στην American Athletic Conference.

20/02 εναντίον του Butler University

Αναστασία Γαλανού,  Ζωή Φάκη
Με δύσκολη νίκη με 3-2 ξεκίνησε  η χρονιά για το πανεπιστήμιο Villanova της Αναστασίας  Γαλανού εναντίον του Coppin State University. Η Γαλανού δεν συμμετείχε σε αυτή την αγωνιστική.

Στο δεύτερο παιχνίδι το πανεπιστήμιο της Γαλανού υποδέχτηκε το Pittsburgh της Φάκη απο το οποίο γνώρισε την ήττα με 0-3. Η Φάκη συμμετείχε μόνο για ένα σετ ενώ η Γαλανού δεν πήρε μέρος σε αυτή την αγωνιστική.

Επόμενες υποχρεώσεις για Γαλανού
19/2 & 20/2 με St. John’s university

Επόμενες υποχρεώσεις για Φάκη
06/03 με University of Virginia

Λήδα Κάστανου
Δεν είχε την τύχη με το μέρος του αυτήν την εβδομάδα το Bradley University της Λήδας Κάστανου αφού ηττήθηκε δύο φορές από το Drake University. Στις 7 Φεβρουαρίου με 1-3  (11-25,18-25,25-16,17-25) και στις 8 παλι με 1-3 (19-25,25-18,20-25,19-25) με την 22χρονη να μην συμμετέχει σε καμία αγωνιστική. Οι Bradley braves έχουν μέχρι στιγμής 1 νίκη και 3 ήττες και βρίσκονται στην 9η θέση στο The Missouri Valley Conference.

14/02 και 15/02 εναντίον του Indiana State University

Αλεξάνδρα Δροσοπούλου
Δύο ακόμα καθαρές νίκες είχε και αυτήν την εβδομάδα το UIC της Αλεξάνδρας Δροσοπούλου εναντίον του Youngstown State. Η τελειόφοιτη ακραία δεν πήρε μέρος σε αυτές τις αγωνιστικές

22/2 και 23/2 εναντίον Milwaukee

Σταυρούλα Παπάζογλου
Δύο προγραμματισμένους αγώνες είχε το Odessa College (11-2) της Σταυρούλας Παπάζογλου για τις 10 και 13 Φεβρουαρίου, εναντίον του Frank Phillips College και New Mexico Military Institute, οι οποίοι δεν πραγματοποιήθηκαν. Αντιθέτως μεταφέρθηκαν στις 17 και 22 Φεβρουαρίου αντίστοιχα.