INTERNATIONAL LAW - SPORT BUSINESS - MANAGEMENT STRATEGY - POLICY COMPLIANCE - RESEARCH & CONSULTING SERVICES

St. Louis, USA, Tel: 812-272-3598       facebook circle  youtube circle  instagram circle  linkedin circle

Νέο προσωπικό ρεκόρ ο Γκιτέρσος με 51 ασίστ- Ασταμάτητα το UCF της Γκιούρδα και το Temple University της Παπάζογλου

christos gitersos

Εξαιρετικός ο Χρήστος Γκιτέρσος αφού έσπασε το ρεκόρ των 46 ασίστ της περσινής χρονιάς, έχοντας 51 στην ήττα με το Queens University of Charlotte, σημειόνοντας επίσης και το πρώτο double-double της χρονιας με 51 ασίστ και 10 άμυνες. Στην 1η θέση το University of Central Florida της Στέλλας Γκιούρδα με 5 νίκες και στην 2η το Temple University της Κατερίνας Παπάζογλου, δίχως ήττες για κανένα από τα δύο πανεπιστήμια.

Χρήστος Γκιτέρσος
Με μια νίκη και μια ήττα συνέχισε τις αθλητικές του υποχρεώσεις το Limestone University (2-3) του Χρήστου Γκιτέρσου. Στην 3-1 νίκη με το Emmanuel University (25-22, 25-27, 25-19, 27-25) ο Γκιτέρσος είχε 5,5 πόντους σε 4 σετ, με 3 πόντους από επίθεση, 40 ασίστ, 3 μπλοκ και 5 άμυνες. Στο ντέρμπι με το Queens University of Charlotte βρήκαν την ήττα μετά από 5 πολύ δυνατά σετ (24-26, 25-19, 25-23, 22-25, 16-14) με τον Χρήστο Γκιτέρσο να σπάει το περσινό προσωπικό ρεκόρ των 46 ασίστ, σημειόνοντας 51! Στην ήττα αυτή επίσης είχε και το πρώτο double-double του 2021 με 51 ασίστ και 10 άμυνες ενώ επίσης είχε 4 πόντους από επίθεση, 1 άσσο και 1 μπλοκ παίζοντας και στα 5 σετ.

Επόμενες υποχρεώσεις:
10/02 εναντίον του Barton
13/02 εναντίον του Erskine

Στέλλα Γκιούρδα
Με τρομερές εμφανίσεις και στην πρώτη θέση της ACC συνεχίζει το αήττητο University of Central Florida (5-0) της Στέλλας Γκιούρδα με 3 νίκες! Στις 31 Ιανουαρίου με μία αγωνιστική εναντίον του University of North Florida (25-22, 25-19, 25-16) και στις 5 και 6 Φεβρουαρίου με το Tulane university (19-25, 25-15, 25-16, 25-22 & 25-18,  19-25, 25-23, 25-19). Η πρωτοετής ακραία συμμετείχε σε 2 σετ ενάντια του University of North Florida, δίχως συγκομιδή πόντων.

09/02 εναντίον του Jacksonville University.

Ευφροσύνη Αλεξάκου, Αριάδνη Καθάριου
Με το δεξί στο πρωτάθλημα της περιφέρειας της Big East ξεκίνησε το  St. John’s, των Αλεξάκου Καθάριου απέναντι στο Fordham. Η Αλεξάκου επιβεβαιώνοντας τον τίτλο της καλύτερης παίκτριας της περσινής χρονιάς  ηγήθηκε για άλλη μία φορά της ομάδας της και σημείωσε 18,5 πόντους με 16 τελειωμένες επιθέσεις, 11 άμυνες, 3 μπλοκ και 1 άσσο, ενώ η κεντρική Αριάδνη Καθάριου πρόσθεσε 5 πόντους στο τελικό 3-1  από τελειωμένες επιθέσεις. Η συνέχεια όμως για το Ελληνικό δίδυμο δεν ήταν ανάλογη καθώς στην αγωνιστική του Σαββάτου γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από το Temple της Κατερίνας Παπάζογλου  η οποία όμως δεν αγωνίστηκε. Η Αλεξάκου πρωταγωνίστησε με 14 πόντους, 13 από επίθεση, 2 μπλοκ και 2 άμυνες, ενώ Η Καθάριου έπαιξε στο 3ο σετ και είχε 1 τελειωμένη επίθεση και 2 μπλοκ.

Επόμενες υποχρεώσεις
13 Φεβρουαρίου Sacred Heart University
15 Φεβρουαρίου Northeastern University

Έλενα Μπάκα
Το ST. Mary’s College της Μπάκα  δεν κατάφερε να  σπάσει το αήττητο  του PEPPERDINE και γνώρισε την ήττα με 3-0 και 3-1. Παρόλα αυτά η Ελληνίδα ακραία για άλλη μια φορά είχε ηγετική παρουσία και στα δύο παιχνίδια σημειώνοντας 13,5 και 13 πόντους αντίστοιχα, με 24 πόντους από επίθεση, 1 μπλοκ, 2 άσσους, 22 άμυνες και 3 assists.

7 και 8 Φεβρουαρίου με San Diego

Ιωάννα Χαριτωνίδη
Με 2 ήττες, από το Dixie State με 3-0, συνέχισε στην περιφέρεια της WAC το UTRGV της Ιωάννας Χαριτωνίδη η οποία έπαιξε λίμπερο στο πρώτο παιχνίδι και ακραία στο δεύτερο. H Χαριτωνίδη είχε υψηλά νούμερα στην υποδοχή που άγγιξαν το 85% και στα 2 παιχνίδια, 10 άμυνες , 4 πόντους από επίθεση , 1 μπλοκ και 1 assist  αλλά δεν ήταν αρκετά για να φτάσει η ομάδα στην πρώτη φετινή νίκη.

8 και 9 Φεβρουαρίου με New Mexico State

Χρυσάνθη Σταματίου
Με τρεις ήττες έκλεισε η βδομάδα του Bellarmine University της Χρυσάνθης Σταματίου εναντίον Butler University (2-3) και με Kennesaw State University (2-3, 0-3). Παρόλα τα  δυσάρεστα αποτελέσματα, η τεταρτοετής ακραία δεν πτοήθηκε, σημειώνοντας  25 τελειωμένες επιθέσεις, 27 άμυνες και 2 μπλοκ.

12/2 και 13/2 εναντίον Lipscomb University

Ηρώ Χούντα & Ζωή Σερόλη
Δύο καθαρες νίκες αυτήν την εβδομάδα για το Green Bay της Ηρώς Χούντα και της Ζωής Σερόλη εναντίον του IUPUI. Η Χούντα πήρε μέρος στον έναν αγώνα, σημειώνοντας 10 τελειωμένες επιθέσεις, 3 άσσους και 6 άμυνες. Η Ζωή Σερολη πήρε μέρος στον δεύτερο αγώνα, δίχως να σημειώσει κανέναν πόντο.

8/2 και 9/2 εναντίον Milwaukee

Στέλλα Αντύπα
Δύο πολύ δύσκολες αναμετρήσεις είχε το πρόγραμμα του Rutgers στην Big 10, το οποίο ήρθε αντιμέτωπο με το πανίσχυρο Wisconsin (Νο 2 στο κολεγιακό πρωτάθλημα). Δεν τα κατάφερε το πανεπιστήμιο της Αντύπα να κάνει την μεγάλη έκπληξη και ηττήθηκε και στις δύο αναμετρήσεις με 3-0. Η Ελληνίδα παίκτρια είχε συμμετοχή και στα δύο παιχνίδια συνεισφέροντας στην πίσω ζώνη.

12 και 13 Φεβρουαρίου με Nebraska

Δήμητρα Τζιαρλή
Με μία νίκη και μία ήττα ολοκλήρωσε την πρώτη εβδομάδα του Φεβρουαρίου το University of Cincinnati (2-2) της Δήμητρας Τζιαρλή. Και οι δύο αγωνιστικές ήταν με το Xavier University με την Τζιαρλή να παίρνει μέρος και στις δύο. Στην νίκη (24-26, 25-21, 25-19, 25-21) η κεντρική συμμετείχε και στα 4 σετ σημειώνοντας 2 πόντους από επίθεση, 1 μπλοκ και 3 άμυνες, ενώ στην ήττα (25-12, 25-20, 24-26, 25-20) είχε 4 πόντους από επίθεση και 2 άμυνες σε 4 σετ.

11/02 και 12/02 εναντίον του East Carolina University

Δημήτρης Κυρίδης
Νίκη με 3-1 εναντίον του Emmanuel University σημείωσε το Barton College του Δημήτρη Κιρίδη. Ο τεταρτοετής κεντρικός πήρε μέρος και στα 4 σετ, είχε 6 τελειωμένες επιθέσεις και 4 μπλοκ, με σύνολο 9 πόντους. Ο αγώνας εναντίον του Erskine University αναβλήθηκε.

10/2 εναντίον Limestone
12/2 εναντίον Lees-Mcrae

Σταυρούλα Παπάζογλου
5 αγώνες σε μία εβδομάδα είχε το Odessa College (11-2) της Σταυρούλας Παπάζογλου σημειόνοντας 4 νίκες και μόλις μία ήττα! Πιο συγκεκριμένα, οι αγώνες είχαν ως εξής:
-Νίκη 3-1 επί του Arizona Western college (25-13, 22-25, 25-20, 25-6)
-Νίκη 3-0 επί του College of Southern Idaho (30-28, 25-11, 25-15)
-Νίκη 3-0 επί του Eastern Arizona college (25-17, 25-22, 25-16)
-Νίκη 3-0 επί του Yavapai College (25-20, 25-18, 25-18)
Οι Odessa Wranglers είχαν και μία ήττα 3-2 εναντίον του Utah State Eastern, όπου πάλεψαν κυριολεκτικά μέχρι τελικής πτώσεως αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους (18-25, 23-25, 25-18, 25-16, 15-13). Η Παπάζογλου συμμετείχε σε ένα σετ στην νίκη με το Eastern Arizona College χωρίς να έχει κάποιο πόντο.

10/02 εναντίον του Frank Phillips College
13/02 εναντίον του New Mexico Military Institute

Κατερίνα Παπάζογλου
Με άλλο αέρα και μία εκτός και μία εντός έδρας νίκη το Temple University (4-0) της Κατερίνας Παπάζογλου εναντίον του Coppin State University (25-22, 26-24, 25-19) και  St John's University (25-23, 25-20, 25-17). Οι Temple Owls βρίσκονται στην 2η θέση στην κατάταξη της ACC επί του παρόντος. Η Παπάζογλου δεν συμμετείχε σε καμία αγωνιστική.

12/02 και 13/02 εναντίον του University of South Florida

Λήδα Κάστανου
Κερδοφόρα ήταν η 1η εβδομάδα του Φεβρουαρίου και για την Λήδα Κάστανου και το Bradley University (1-1) με μία νίκη 3-0 (27-25, 27-25, 25-23) εναντίον του Illinois State University, κατατάσοντας το στην 7η θέση στην Missouri Valley Conference. Η Ελληνίδα διαγώνιος δεν συμμετείχε σε αυτήν την αγωνιστική.

07/02 και 08/02 εναντίον του Drake University
14/02 εναντίον του Indiana State University

Εύα Αθανασιάδου
Δύσκολο ξεκίνημα για το Saint Louis University της Εύας Αθανασιάδου αφού γνώρισε τις ήττες από το Western Kentucky (0-3), από το Evansville (2-3) και από το VCU (1-3). Ο αγώνας εναντίον του Davidson στις 6 Φεβρουαρίου αναβλήθηκε. Ωστόσο η δευτεροετής πασαδόρος δεν πήρε μέρος σε αυτές τις αγωνιστικές.

9/2 εναντίον Butler
13/2 εναντίον Dayton

Μαρκέλλα Λαναρά
Το George Washington της Μαρκέλλας Λαναρά είχε δύο ήττες αυτήν την εβδομάδα απέναντι στο George Mason (0-3 & 2-3). Η πρωτοετής κεντρικός συμμετείχε σε όλα τα σετ, και μάλιστα παραλίγο να δώσει τη νίκη στην ομάδα της στο τελευταίο σετ της Κυριακής. Είχε συνολικά 5 τελειωμένες επιθέσεις σε 12 προσπάθειες, έναν άσο, 2 άμυνες, 4 κρίσιμα μπλοκ, και 8.5 πόντους.

7/2 εναντίον George Mason

Αλεξάνδρα Δροσοπούλου

Δύο ακόμα νίκες για το UIC της Αλεξάνδρας Δροσοπούλου απέναντι στο Robert Morris στις 1 και 2 Φεβρουαρίου (3-1, 3-0). Η ελληνίδα ακραία δεν πήρε μέρος σε αυτές τις δύο αγωνιστικές.