INTERNATIONAL LAW - SPORT BUSINESS - MANAGEMENT STRATEGY - POLICY COMPLIANCE - RESEARCH & CONSULTING SERVICES

St. Louis, USA, Tel: 812-272-3598       facebook circle  youtube circle  instagram circle  linkedin circle

Δυναμικό ποδαρικό από Ιωάννα, Άλεξ και Χριστίνα!

nomos jan5 21

Ένας ωραίος τρόπος για να καλωσορίσουν τη νέα χρονιά ήταν η σειρά των πρόσφατων αγώνων στο μπάσκετ NCAA και NAIA από την Ιωάννα Κριμίλη, Χριστίνα Κατσαμούρη και Αλέξανδρο Πρίφτη.

Η Ιωάννα Κριμίλη (Πανεπιστήμιο του Σαν Φρανσίσκο) είχε μια εξαιρετική απόδοση στις 30 Δεκεμβρίου εναντίον του Σαν Ντιέγκο με 22 πόντους, 10/10 ελεύθερες βολές, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 31 λεπτά δράσης, ενώ παρελαβε το West Coast (WCC) Freshman of the Week (καλύτερη πρωτοετής της εβδομάδας) για τέταρτη φορά (δεύτερη συνεχόμενη) φέτος. Η Ιωάννα έλαβε επίσης το βραβείο WCC Player of the Week στις 14 Δεκεμβρίου, μετά από μια τεράστια εμφανιση, παίζοντας και τα 50 λεπτά της νίκης στην δευτερη παραταση εναντίον του Fresno State, για να συνεχίσει την αξιοσημείωτη πορεία και ηγεσία της σε μια νίκη εναντίον του California Berkeley της Ορνέλα Μούτσα. Μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν έχει κατά μέσο όρο 19,4 πόντους και 3,5 ριμπάουντ ανά παιχνίδι, προσθέτοντας 27 ασίστ και 9 κλεψίματα. Τα ποσοστά της είναι από τα καλύτερα σε ολόκληρο το NCAA, με 47/92 FGs (51%), 27/53 3-pointers (ένα αδιανόητο 50,9%) και 34/37 FT.

Η Χριστίνα Κατσαμούρη του Κολλεγίου του Μανχάταν (Νέα Υόρκη) είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ, ενώ είχε 6/8 FGs και 1/2 σουτ τριών πόντων, και έκανε ό, τι χρειαζόταν η ομάδα της, επιστρέφοντας από τραυματισμό στον αστράγαλο, στις 2 Ιανουαρίου εναντίον του Πανεπιστημίου St. Peters σε 25 λεπτά δράσης για μια νίκη 69-55 για την MAAC. Η Χριστίνα βοήθησε έτσι τις Manhattan Jaspers να βελτιωθούν σε 5-3 για τη σεζόν.

Η Ιωάννα Χατζηλεοντή έχει μια καταπληκτική σεζόν σαν πρωτοεμφανιζόμενη μέχρι τώρα στο Πανεπιστήμιο του Κάνσας, κερδίζοντας το βραβείο Big 12 Conference Freshman of the Week σε συνεχόμενες εβδομάδες για να ξεκινήσει η σεζόν, στις 30 Νοεμβρίου και στις 7 Δεκεμβρίου. Κατατάσσεται 3η στο Big 12 στα αμυντικά ριμπάουντ και 5η στα συνολικά ριμπάουντ και μπλοκ. Στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της, μια νίκη με 78-59 εναντίον του New Mexico State στις 29 Δεκεμβρίου, σημείωσε 11 πόντους και είχε 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 23 λεπτά δράσης. Μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν έχει κατά μέσο όρο 8,6 πόντους και 9,4 ριμπάουντ ανά παιχνίδι, σε 25,8 MPG (δεύτερη στην ομάδα), βοηθώντας την ομάδα της να πετύχει ρεκόρ 5-2.

Η Ivana Raca του Wake Forest University συνεχίζει την κληρονομιά της ως τελειόφοιτη και καταγράφει πολλά λεπτά συμμετοχής για το Wake Forest. Στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της, μια ήττα στην παράταση με 74-77 στη North Carolina στις 20 Δεκεμβρίου, έφτασε 1 ριμπάουντ μακρια απο το ‘’double-double’’ (ένα επίτευγμα που κατάφερε - 14-12 – εναντίον της North Carolina στις 10 Δεκεμβρίου) τερματίζοντας το παιχνίδι με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 36 λεπτά. Μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν έχει κατά μέσο όρο 15,9 πόντους και 8,7 ριμπάουντ ανά παιχνίδι.

Μετά από μια χρονιά και ένα βραβείο Freshman of the Year, η Έλενα Τσινέκε επιστρέφει στη δράση με τις τοπ-20 Bulls, που είναι 7-1 για τη σεζόν, με τη μοναδική τους ήττα να έρχεται σε μια σκληρή μάχη με 67-62 εναντίον της 3ης ομαδας σε καταταξη σε ολη την NCAA D1, το Baylor. Στο πρώτο παιχνίδι της νέας χρονιάς, η Έλενα βοήθησε τις συμπαίκτριές της να νικήσουν την ομάδα της East Carolina της αδελφής της Κατερίνας. Μερικά παιχνίδια πριν από την οικογενειακή υπόθεση, μια άλλη ελληνική μάχη είδε την Έλενα εναντίον της Σοφίας Γκρίτζαλη και των Cincinnati Bearcats. Σε μια ακόμη νίκη για την Έλενα και τους Ταύρους, η Έλενα είχε 7 πόντους σε 15 λεπτά, ενώ η Σόφια είχε 2 πόντους και 1 ριμπάουντ σε 10 λεπτά δράσης. Η Σόφια καλωσόρισε τη νέα χρονιά με νίκη εναντίον της Wichita State στις 2 Ιανουαρίου, έπαιξε 9 λεπτά και σημείωσε 3 πόντους στο 1/1 τρίποντο, και πρόσθεσε 1 ριμπάουντ και 1 κλεψιμο με νίκη 65-59.

Η Παρασκευή Κοιλιά του Πανεπιστημίου Furman ξεκινά κάθε παιχνίδι αυτή τη σεζόν ως πρωτοετής, και έχει δημιουργήσει ένα νέο ρεκόρ για να ολοκληρώσει το 2020 με 35 λεπτά συμμετοχης στον αγώνα εναντίον του πανεπιστημίου της Γεωργίας. Στο πρώτο παιχνίδι της το 2021, η Παρασκευή είχε 2 πόντους, 7 ασίστ και 1 ριμπάουντ εναντίον του Πανεπιστημίου Κουίνς σε 27 λεπτά δράσης με νίκη 67-53. Στην πρώτη της σεζόν, η Παρασκευή έχει κατά μέσο όρο 2 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 5.1(!) ασίστ.

Ο Αλέξανδρος Πρίφτης του Πανεπιστημίου Judson (Σικάγο) σημείωσε για τρίτη φορά αυτή τη σεζόν πάνω απο 10 πόντους σε παιχνίδι και σε 25 λεπτά δράσης σκόραρε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ με 3/6 σουτ 3 πόντων, 5/10 FGs και 6/6 βολές στις 2 Ιανουαρίου στην ήττα 74-78 εναντίον του St. Ambrose University Iowa για έναν αγώνα της περιφέρειας CCAC. Στα 14.1 λεπτά μ.ο που ο Αλέξανδρος βρίσκεται στο γήπεδο έχει σύνολο 10/25 τρίποντα με ποσοστό 40% και 9/10 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Σε δράση άλλων αξιοσημείωτων διεθνών, ο Ata Turgut στις 2 Ιανουαρίου με νίκη 59-56 εναντίον του New Hampshire σημείωσε 5 πόντους, 1/1 σουτ 3 ποντων, 2/2 FGs, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 17 λεπτά δράσης.