INTERNATIONAL LAW - SPORT BUSINESS - MANAGEMENT STRATEGY - POLICY COMPLIANCE - RESEARCH & CONSULTING SERVICES

St. Louis, USA, Tel: 812-272-3598       facebook circle  youtube circle  instagram circle  linkedin circle

Αθλήτρια της εβδομάδας η Μπάκα!

Σούπερ Πατέλη με 177 ασίστ και 30,5 πόντους σε τέσσερα ματς- Ρεκόρ για φέτος από Αλεξάκου.

Πολύ καλή εβδομάδα για τις ελληνίδες αθλήτριες στα κολεγιακά πρωταθλήματα βόλεϊ των ΗΠΑ NCAA και ΝΑΙΑ.

Έλαμψε και πάλι η Έλενα Μπάκα «υπογράφοντας»  με 31 τελειωμένες επιθέσεις, τις δύο νίκες του Saint Mary’s College για το Bay Area Invitational, εμφανίσεις που της έδωσαν –αν και πρωτοετής- τον πρώτο ατομικό τίτλο της καριέρας της στην Αμερική «Μαθήτρια- Αθλήτρια της Εβδομάδας» στην West Coast Conference.

Η Κωνσταντίνα Πατέλη ήταν αλάνθαστη με το West Virginia Tech… σερβίροντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς για το πανεπιστήμιο της που έφτασε το 11-5 στη σεζόν.

Ασταμάτητη η Ευφροσύνη Αλεξάκου με 55 πόντους σε τρία ματς για St. John's University με ατομικό ρεκόρ 20,5 πόντων σε ένα ματς για φέτος.

Εξαιρετική και η πασαδόρος Έλενα Καρακάση με 40 ασίστ και 9,5 πόντους με το Syracuse University κόντρα στο Morehead State.

Εξαιρετικές και οι Κατερίνα Παπάζογλου με το Temple University και η Aριστέα Τοντάι με το University of North Caroline.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελληνίδων αθλητριών

Έλενα Μπάκα

Με 2/2 ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Bay Area Invitational το Saint Mary’s College της Έλενα Μπάκα. Η 17χρονη ακραία ήταν εξαιρετική για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα, οδηγώντας την ομάδα της σε ένα συνολικό σερί 3-0 που την φέρνει στο 4-4.
Η Μπάκα σημείωσε 21,5 πόντους (17/48 επιθέσεις, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 11 άμυνες) στην νίκη- ανατροπή 3-2 επί του Cornell με το Saint Mary’s College να γυρίζει το ματς, από το 1-2 σετ και 6-15 στο 4ο!

Στο δεύτερο ματς με το Utah State η νεαρή ακραία είχε 15,5 πόντους με 14/32 επιθέσεις.

Τα αποτελέσματα

Bay Area Invitational
Vs Cornell 3-2 (25-17, 22-25, 22-25, 26-24, 15-9)

Vs Utah State 3-0 (25-21, 25-23, 25-21)

Επόμενες υποχρεώσεις

19/9 Cal

21/9 Cal

Ευφροσύνη Αλεξάκου- Αριάδνη Καθάριου

Το θετικό πρόσημο (6-5) στη σεζόν διατήρησε το St. John's University μετά το πέρας αυτής της εβδομάδας, έχοντας δύο νίκες και δύο ήττες, στις τέσσερις αναμετρήσεις που έδωσε.
Πρωταγωνίστρια για μία ακόμα φορά ήταν η 19χρονη ακραία Ευφροσύνη Αλεξάκου με 55 πόντους στα τρία ματς (Hofstra, Stony Brook, Florida State) που έπαιξε βασική και άλλους 3,5 σε ένα σετ που αγωνίστηκε με Florida AM.
Ειδικότερα κόντρα στο Stony Brook η Αλεξάκου ήταν φανταστική με 19/31 επιθέσεις με ποσοστό 62% και συνολικά 20,5 πόντους που αποτελούν ατομικό ρεκόρ για φέτος!
Η έτερη ελληνίδα, η 19χρονη κεντρική Αριάδνη Καθάριου είχε επίσης πολύ καλή παρουσία με 15,5 πόντους στα δύο πρώτα παιχνίδια, όπου και αγωνίστηκε βασική.

Ακολουθεί το Hofstra Invitational, το τελευταίο τουρνουά πριν τα ματς στην περιφέρεια Big East.

Vs Hofstra 2-3 (25-18, 26-28, 22-25, 25-21, 11-15)
Home2suites Tallahassee Seminole Invitational
Vs Stony Brook 3-0 (25-19, 25-17, 25-16)
Vs Florida AM 3-0 (25-15, 25-16, 25-16)

Vs Florida State 0-3 (26-28, 18-25, 24-26)

Ηofstra Invitational
19/9 Oregon

21/9 Duke

Κωνσταντίνα Πατέλη

Σούπερ τριήμερο για το West Virginia Tech University που με εντυπωσιακή Κωνσταντίνα Πατέλη να καθοδηγεί μαεστρικά την ομάδα, πέτυχε τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο Concord Classic.

Η νεαρή πασαδόρος με 177 ασίστ και 30,5 πόντους (7 άσοι) έστειλε το πανεπιστήμιο της στο +6 (11-5) στην περιφέρεια River States για το πρωτάθλημα του NAIA.

Tα αποτελέσματα

Concord Classic
Vs West Virginia State University 3-0 (25-19, 25-8, 25-14)
Vs Ohio Valley University 3-1 (25-27, 25-23, 31-29, 28-26)
Vs Concord University 3-2 (25-19, 25-20, 23-25, 19-25, 15-13)

Vs Glenville State College 3-0 (25-19, 25-15, 25-16)

27/9 Point Park

28/9 Carlow

Έλενα Καρακάση

Φοβερές εμφανίσεις στο Kansas Tournament για την Έλενα Καρακάση που βοήθησε το Syracuse University  να φτάσει στην πρώτη του νίκη στη σεζόν (ρεκόρ 1-4).
Η 19χρονη πασαδόρος έπαιξε βασική και στα τρία παιχνίδια και είχε 102 ασίστ, 20 πόντους (15/24 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 2 άσσους) και 24 άμυνες.

Ειδικότερα κόντρα στο Morehead State είχε 40 ασίστ και 9,5 πόντους με 8/11 επιθέσεις!

Kansas Tournament
Vs Morehead State 2-3 (25-15, 25-27, 22-25, 25-13, 12-15)
Vs Arizona 0-3 (20-25, 23-25, 22-25)

Vs  Kansas 3-0 (25-21, 31-29, 25-12)

20/9 Northeastern

21/9 Harvard

Κατερίνα Παπάζογλου

Ζητείται ομάδα να νικήσει το Temple University που πάει… τρένο στο NCAA, με ρεκόρ 9-0, σημειώνοντας τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς για στο Hilton Philadelphia.

Η 21χρονη ακραία Κατερίνα Παπάζογλου είχε πολύ καλή παρουσία με 29 πόντους και 17 άμυνες στα παιχνίδια με Radford και Lehigh.

Αριστέα Τοντάι
Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις για την Αριστέα Τοντάι που σημείωσε 13,5 πόντους με 8 μπλοκ (7 ομαδικά) στο ματς του University of North Carolina με το Miami σε ένα ματς που το πανεπιστήμιο της Βόρεια Καρολίνας είχε υπεροχή 13-4 στα μπλοκ, αλλά τελικά έχασε 3-1. Η 20χρονη κεντρική είχε συμμετοχή και στην ήττα 3-0 από το Michigan State.

Vs Miami (Ohio) 1-3 (19-25, 23-25, 25-22, 23-25)

Vs  Michigan State 0-3 (21-25, 21-25, 13-25)

Carolina Classic
20/9 VCU
21/9 Colgate

21/9 Radford

Ζωή Φάκη

Απόλυτο αφεντικό στην Atlantic Coast Conference είναι και φέτος το Pitt της Ζωής Φάκη που τρέχει ήδη σερί 10-0!

Η 21χρονη είχε συμμετοχή και στα 17 σετ (με έναν πόντο) των αγώνων του πανεπιστημίου, που έκανε το 4/4 αυτή την εβδομάδα!

Vs Oregon 3-1 (26-24, 23-25, 25-20, 25-22)
Pepperdine ASICS Classic
Vs Cal Poly 3-1 (25-17, 30-32, 27-25, 25-17)
Vs Utah 3-1 (25-22, 23-25, 25-23, 25-21)

Vs  Pepperdine 3-2 (25-17, 21-25, 23-25, 25-18, 16-14)

20/9 Penn State

22/9 Penn State

Μαριαλένα Μπαμπίρη

Δύο στα δύο για το Lyon College της Μαριαλένας Μπαμπίρη που έφτασε αισίως στο 7-5. Η 19χρονη κεντρική έπαιξε στα έξι από τα οχτώ σετ των δύο αγώνων και σημείωσε 7,5 πόντους.

Tri- Match Tougaloo
Vs Τougaloo College 3-0 (25-14, 25-17, 29-27)
Vs Mississippi Valley State 3-2 (26-28, 25-18, 24-26, 25-16, 15-13)

17/9 Crowley's Ridge
20/9 Saint Louis College

21/9 Lindenwood

Ηρώ Χούντα-Zωή Σερόλη

Απόλυτη ισορροπία για το Green Bay των Χούντα- Σερόλη στο NDSU Classic με μία νίκη και μία ήττα με το ίδιο σκορ (3-0).
Η 19χρονη ακραία Ζωή Σερόλη είχε συμμετοχή και στα δύο παιχνίδια, σημειώνοντας από 6 πόντους. Έτσι βοήθησε το πανεπιστήμιο της να φτάσει στο 7-2

NDSU Classic
Vs Buffalo 3-0 (25-23, 25-17, 25-20)
Vs California (ακυρώθηκε)
Vs  North Dakota State 0-3 (21-25, 20-25, 21-25)

Hyatt Regency Marquette Invitational
20/9 Marquette

21/9 Northern Iowa
21/9 Saint Louis

Όλγα Ζαμπάτη- Γεωργία Τσελέπη
Δεν εξελίχθηκε καλά το Ellis Rowland Memorial Tournament για το Quinnipiac University των Ζαμπάτη και Τσελέπη, αφού υπέστη τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, έχοντας πλέον αρνητικό πρόσημο (4-5) στη σεζόν.

Η 19χρονη ακραία Όλγα Ζαμπάτη έπαιξε βασική σε όλα τα σετ και είχε 19 πόντους, ενώ η 19χρονη κεντρική Γεωργία Τσελέπη είχε συμμετοχή σε ένα σετ.
Την επόμενη εβδομάδα αρχίζει το πρωτάθλημα της περιφέρειας Metro Atlantic Athletic .

Ellis Rowland Memorial Tournament
Vs Colgate 0-3 (18-25, 21-25, 16-25)
Vs Rutgers 0-3 (22-25, 10-25, 22-25)
Vs New Hampshire 1-3 (16-25, 29-31, 25-21, 20-25)

21/9 Siena

22/9 Marist

Λήδα Κάστανου
Μία νίκη και δύο ήττες ήταν ο απολογισμός του Bradley University (3-6) στο UIC Invitational που διεξήχθη στο Σικάγο. Η 21χρονη διαγώνια Λήδα Κάστανου έπαιξε σε όλα τα παιχνίδια, αλλά τον περισσότερο χρόνο συμμετοχής τον πήρε κυρίως στο ματς με το Murray State, όπου και σημείωσε 4 πόντους.

UIC Invitational
Vs Illinois- Chicago 1-3 (19-25, 27-25, 15-25, 22-25)
Vs Sacramento State 3-1 (25-18, 25-23, 13-25, 26-24)

Vs Murray State 2-3 (21-25, 25-18, 26-24, 21-25, 13-15)

CEFCU Classic
20/9 South Dakota

21/9 Northern Illinois

Χρυσάνθη Σταματίου- Δήμητρα Τζιαρλή

Στο 6-3 διεύρυνε το ρεκόρ του το Cincinnati των Χρυσάνθη Σταματίου (20 ετών, ακραία/διαγώνια) και Δήμητρα Τζιαρλή (19 ετών, κεντρική), με δύο νίκες και μία ήττα αυτή την εβδομάδα.
Η Χρυσάνθη Σταματίου αγωνίστηκε και σημείωσε 1,5 πόντο στο ματς με το Ball State όπου το πανεπιστήμιο της έκανε επική ανατροπή από 0-2 σετ, ενώ στο επόμενο παιχνίδι με το Northern Kentucky πήρε φανέλα βασικής, έχοντας 7,5 πόντους.

Πάντως σε αυτό το παιχνίδι «διαστημική» εμφάνιση πραγματοποίησε η Jordan Thomson με 36,5 πόντους και 35/79 επιθέσεις!

Vs Notre Dame 3-1 (25-19, 18-25,  25-20, 25-20)
Vs Ball State 3-2 (23-25, 24-26, 25-22, 25-17, 15-11)

Vs NKU 2-3 (19-25, 25-22, 27-29, 25-23, 9-15)

Queen City Classic
19/9 Xavier
21/9 Bowling Green

22/9 Louisville

Αλεξάνδρα Δροσοπούλου

Διεύρυνε στο 8-2 το ρεκόρ του το University of Illinois Chicago, σημειώνοντας δύο νίκες και μία ήττα στο UIC Invitational που φιλοξένησε.

Η 21χρονη ακραία Αλεξάνδρα Δροσοπούλου είχε συμμετοχή σε τρία σετ στα τελευταία δύο παιχνίδια.

Vs Bradley 3-1  (25-19, 25-27, 25-15, 25-22)
Vs Murray State 1-3 (24-26, 25-19, 23-25, 21-25)

Vs Sacramento State 3-0 (25-18, 25-22, 25-17)

17/9 Chicago State
Chicago Cup
20/9 Depaul
21/9 Northwestern

21/9 Loyola

Ιωάννα Χαριτωνίδη
Στο 5-5 ρεκόρ, έφτασε το Texas Rio Grande Valley της Ιωάννας Χαριτωνίδη μετά το φινάλε στο Texas A&M Invitational. Η 18χρονη ακραία είχε συμμετοχή και στα τρία παιχνίδια, σημειώνοντας 5 πόντους, ενώ έβγαλε και 17 άμυνες.

Texas A&M Invitational
Vs Northwestern State 3-0 (25-22, 25-22, 27-22)
Vs Texas State 1-3 (25-14, 20-25, 10-25, 20-25)

Vs  Texas AM  1-3 (25-21, 15-25, 17-25, 22-25)

Ναυσικά Παπαβασιλείου
Συνεχίζει στις υψηλές πτήσεις (9-3) το Lindsey Wilson College που είχε μία νίκη και μία ήττα αυτή την εβδομάδα. H 19χρονη πρωτοετής Ναυσικά Παπαβασιλείου συμμετείχε και στα 8 σετ, ενώ πέτυχε 12,5 πόντους.

Vs University Of the Cumberlands 3-0 (32-30, 25-22, 25-23)

Vs Life University 2-3 (25-23, 25-23, 19-25, 23-25, 11-15)

17/9 Indiana
19/9 Cumberland

21/9 Fisk

Ευαγγελία Αθανασιάδου

Το Iowa Western Community College (7-5) της 18χρονης πασαδόρου Ευαγγελίας Αθανασιάδου διατήρησε το θετικό πρόσημο μετά και το τέλος του Northeast Juco Invite.

Northeast Juco Invite
Vs Northeastern Junior College 3-0 (25-23, 18-25, 25-21, 16-25, 10-15)
Vs Otero Junior College 3-2 (25-15, 22-25, 25-21, 22-25, 15-11)
Vs Snow College 1-3 (25-20, 16-25, 23-25, 17-25)
Vs Utah State Eastern 0-3 (21-25, 28-30, 21-25)

18/9 Marshalltown

Φαίη Μπακοδήμου
Δύο νίκες και μία ήττα ήταν ο απολογισμός του Towson University (7-2) της Φαίης Μπακοδήμου στο τουρνουά που διοργάνωσε αυτή την εβδομάδα. H 19χρονη ακραία έκανε πολύ καλό ματς με 6 πόντους (2/3 επιθέσεις και 3 άσους) στη νίκη επί του Youngstown State 3-0, ενώ είχε και συμμετοχή στο επόμενο παιχνίδι.

Towson Invitational
Vs Youngstown State 3-0 (25-16, 25-8, 25-8)
Vs Coastal Carolina 2-3 (25-21, 23-25, 25-19,  30-32, 8-15)

Vs Ualbany 3-0 (25-12, 25-12, 25-19)

Tiger Invitational
20/9 Loyola
21/9 NJIT

22/9 New Hampshire

Ιωάννα Γεωργατζή

Συναρπαστικό ήταν το τουρνουά της Florida με γεμάτα παιχνίδια που κρίθηκαν στο νήμα. Το California State University – Long Beach  (3-6) της 18χρονης ακραίας/διαγώνιας στο Florida Tournament, έπαιξε σε 13 σετ, έχοντας μία νίκη και δύο ήττες.

Florida Tournament
Vs James Madison 0-3 (21-25, 19-25, 22-25)
Vs  USF 3-2 (20-25, 23-25, 25-23, 25-21, 16-14)

Vs  Florida  2-3 (27-25, 16-25, 20-25, 25-19, 17-19)

19/9 San Diego State
San Diego Tournament
20/9 Southern California

21/9 San Diego

Ελένη Λεονταρίδου

Στο 5-5 βρίσκεται το Providence College της 18χρονης κεντρικής Ελένης Λεονταρίδου μετά τα αποτελέσματα στα τέσσερα ματς που έδωσε το διάστημα 10-14 Σεπτεμβρίου.

Vs Bryant 1-3 (13-25, 21-25, 25-23, 21-25)
15th Annual Friar Volleyball Classic
Vs Fairleigh Dickinson 3-0 (25-18, 25-14, 25-23)
Vs Coppin State 3-1(21-25, 25-15, 25-19, 25-18)
Vs  Brown 2-3 (25-21, 25-22, 25-18, 23-25, 11-15)

2019 Dog Pound Challenge
20/9 Dartmouth

21/9 Holy Cross
21/9 UCONN

Λυδία Αδάμ
Μετά το  VCU Invitational το NC State της 18χρονης κεντρικής/ διαγώνιας δεν είχε και την καλύτερη παρουσία ούτε και στο 2019 Appalachian Invitational με 2 νίκες και 2 ήττες που το έφεραν στο 4-5.

Vs East Carolina 2-3 (25-19, 25-19, 27-29, 21-25, 10-15)
2019 Appalachian Invitational
Vs Western Carolina 3-1 (20-25, 29-27, 25-21, 25-16)
Vs Iowa State 1-3 (25-23, 13-25, 18-25, 20-25)

Vs  Appalachian State 3-2 (22-25, 25-18, 21-25, 25-19, 15-9)

2019 ΑCC-SEC Challenge
19/9 Georgia
20/9 Arkansas
22/9 Furman

Αναστασία Γαλανού
To Villanova της 18χρονης ακραίας/ διαγώνιας συνέχισε στα καλά αποτελέσματα και μετά το USC στο Λος Άντζελες και πλέον έχει ρεκόρ 7-2.

USC
Vs Yale 3-1 (25-20, 23-25, 25-20, 29-27)
Vs Howard 3-0 (25-16,  25-19, 25-15)

Vs  Southern Carolina  0-3 (19-25, 15-25, 14-25)

Villanova Classic
19/9 Temple
21/9 Delaware

Ιόλη Γεωργακοπούλου

To Hampton University (4-4) με την 19χρονη κεντρική να έχει συμμετοχή σε όλα τα σετ και 0,5 πόντο είχε μία νίκη και δύο ήττες στο Maryland Eastern Shore Invitational.

Maryland Eastern Shore Invitational
Vs Robert Morris 0-3 (11-25, 33-35, 18-25)
Vs Maryland Eastern Shore 3-0 (25-19, 17-25, 15-25, 25-18, 15-7)

Vs Rider  1-3 (30-28, 15-25, 8-25, 18-25)

Bison Volleyball Tournament
20/9 Bucknell
21/9 Fairleigh Dickinson

Έλενα Γκιούρδα
Το Simpson University (2-8) της 19χρονης ακραίας θα αγωνιστεί και πάλι στο ΝΑΙΑ σε μία εβδομάδα