INTERNATIONAL LAW - SPORT BUSINESS - MANAGEMENT STRATEGY - POLICY COMPLIANCE - RESEARCH & CONSULTING SERVICES

St. Louis, USA, Tel: 812-272-3598       facebook circle  youtube circle  instagram circle  linkedin circle

Έκλεψε την παράσταση η Μπάκα!

Καθοριστική η Ματσούκα - Παραλίγο 40 πόντους σε τρία ματς η Αλεξάκου - στο κολεγιακό πρωτάθλημα βόλεϊ.

Μεγάλα παιχνίδια με τις Ελληνίδες αθλήτριες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στις ομάδες τους, πραγματοποιήθηκαν και αυτή την εβδομάδα στα πρωταθλήματα βόλεϊ ΝCAA, ΝΑΙΑ και NJCAA των ΗΠΑ.

Αν και μόλις 17 ετών η Έλενα Μπάκα ξεχωρίζει στα πρώτα ματς της σεζόν, αγωνιζόμενη στο Saint Mary’s College, ενώ η Ειρήνη Ματσούκα σταμάτησε στους 33,5 πόντους στον αγώνα του Northwest College!

Σταθερή αξία οι Ευφροσύνη Αλεξάκου (με 39,5 πόντους) και Αριάδνη Καθάριου με το St. Johns University, η Πατέλη (193 ασίστ) με το West Virginia Tech University, η Παπάζογλου με το Temple, ενώ η Φάκη κέρδισε στον ελληνικό «εμφύλιο» τις Χούντα- Σερόλη.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελληνίδων αθλητριών

Έλενα Μπάκα

Εντυπωσιακό είναι το ξεκίνημα της Έλενας Μπάκα στις ΗΠΑ, έχοντας πάρει ήδη φανέλα βασικής στο Saint Mary’s College (ρεκόρ 2-4).

Η 17χρονη ακραία ήταν εξαιρετική με 14,5 πόντους και 11 άμυνες και οδήγησε το κολέγιο της στη νίκη επί του Middle Tennessee με 3-1, ενώ στα υπόλοιπα δύο ματς στο τουρνουά Thunderbird Classic είχε 19,5 πόντους και 14 άμυνες!

Τα αποτελέσματα

Thunderbird Classic

Vs Southern 2-3 (26-28, 21-25, 25-21, 25-17, 8-15)

Vs Boise State 2-3 (25-21, 25-16, 22-25, 15-25, 9-15)

Vs Middle Tennessee 3-1 (25-17, 25-17, 23-25, 25-16)

Επόμενες υποχρεώσεις

Bay Area Invitational

13/9 Cornell

14/9 Utah State

Ειρήνη Ματσούκα

Η δευτεροετής ακραία του Northwest College έκανε τρομερό ματς με 33,5 πόντους (31/59 επιθέσεις) και οδήγησε το κολέγιο της στην πρώτη του νίκη στη σεζόν με 3-2 κόντρα στο Miles.

H συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για το Northwest College με τρεις ήττες στη σειρά και συνολικό ρεκόρ 1-9, ωστόσο η Ελληνίδα ακραία είχε πρωταγωνιστικό ρόλο και παραμένει στις πρώτες σκόρερ του NJCAA

Vs Miles 3-2 (25-22, 15-25, 25-23, 23-25, 16-14)

Vs Colorado Northwestern 0-3 (22-25, 17-25, 20-25)

Vs Western Wyoming 0-3 (15-25, 20-25, 14-25)

Vs Miles 0-3 (23-25, 20-25, 17-25)

Annual Pizza Hut Invitational

14/9 Sheridan

Ευφροσύνη Αλεξάκου- Αριάδνη Καθάριου

Ανατροπή δεδομένων για το St. John's University που έχει πάρει φόρα μετά τις τρεις σερί ήττες στην αρχή του πρωταθλήματος.

Μετά από ένα σούπερ εμφανίσεις στο «Jack Kaiser Volleyball Classic» η ομάδα των Αλεξάκου- Καθάριου έχει πλέον ρεκόρ 4-3 με τέσσερις σερί νίκες και βρίσκεται σε καλό δρόμο ενόψει των υποχρεώσεων στην  περιφέρεια Big East.

Μάλιστα οι Ελληνίδες αθλήτριες ήταν καθοριστικές με την

H 19χρονη ακραία να σημειώνει 39,5 πόντους και την 19χρονη κεντρική 16 πόντους.

Η Ευφροσύνη Αλεξάκου μάλιστα ήταν πρώτη σκόρερ κόντρα στο Canisius με 18 πόντους, ενώ στο ματς με το Howard είχε 12,5 πόντους με ποσοστό αποτελεσματικότητας 58% με 11/19 επιθέσεις!

Η Αριάδνη Καθάριου είχε συμμετοχή σε 10 μπλοκ και δεν είναι τυχαίο ότι το St. John's είχε μεγάλη υπεροχή στο φιλέ έναντι των αντιπάλων του με 20 έναντι 12 μπλοκ.

Όλγα Ζαμπάτη- Γεωργία Τσελέπη

Σούπερ το διήμερο για το Quinnipiac University που έκανε το 3/3 με την  Όλγα Ζαμπάτη να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και την Γεωργία Τσελέπη να έχει συμμετοχή σε ένα σετ (2 πόντοι) στο ένα από τα τρία παιχνίδια.

Η 19χρονη ακραία Όλγα Ζαμπάτη με 13 πόντους, εκ των οποίων οι 4 άσσοι, οδήγησε το Quinnipiac σε νίκη 3-2 επί του NJIT της Μαρίνας Μαρκάκη, ενώ στη συνέχεια είχε 18,5 πόντους στα δύο επόμενα ματς με Fairleigh Dickinson και Morgan State.

Το πανεπιστήμιο των Ελληνίδων μετά από έξι ματς έχει ρεκόρ 4-2.

Knights Fall Classic

Vs ΝJIT 3-2 (25-16, 25-12, 17-25, 18-25, 15-9)

Vs Fairleigh Dickinson 3-0 (25-21, 25-14, 25-18)

Vs Morgan State 3-0 (27-25, 25-20, 25-12)

Ellis Rowland Memorial Tournament

13/9 Colgate

14/9 Rutgers

14/9 New Hampshire

7sep

Κωνσταντίνα Πατέλη

Άσχημο διήμερο είχε το West Virginia Tech University  της Κωνσταντίνας Πατέλη στο τουρνουά Lourdes Gray Wolf Invite, αφού στα τέσσερα παιχνίδια που έδωσε έχασε τα τρία και επικράτησε μόνο στο ένα.

Το πανεπιστήμιο της Δυτικής Βιρτζίνιας είχε… τραγικά ποσοστά στην υποδοχή, κάτι που αποδεικνύεται από τους 38 άσους (έναντι 12 που σημείωσε) που δέχθηκε στα τέσσερα παιχνίδια, οι 13 μάλιστα μόνο στο πρώτο ματς με το Lawrence!

Πάντως η 21χρονη πασαδόρος ήταν από τις παίκτριες που… διασώθηκαν με 193 ασίστ και 25,5 πόντους

το West Virginia Tech University έχει πλέον ρεκόρ 7-5 στην περιφέρεια River States Conference για το πρωτάθλημα του NAIA.

Tα αποτελέσματα

Lourdes Gray Wolf Invite

Vs Lawrence 0-3 (14-25, 14-25, 22-25)

Vs Shawnee 3-1 (13-25, 25-21, 25-19, 25-19)

Vs Grace 1-3 (18-25, 12-25, 25-17, 22-25)

Vs Lourdes 1-3 (32-30, 21-25, 21-25, 23-25)

Concord Classic

12/9 West Virginia State University

12/9 Ohio Valley University

13/9 Concord Univercity

14/9 Glenville State College

Ζωή Φάκη

Με μεγάλη νικήτρια την Ζωή Φάκη ολοκληρώθηκε ο Ελληνικός «εμφύλιος» αυτής της εβδομάδας στο ΝCAA απέναντι στο Green Bay των  Χούντα- Σερόλη.

Η 21 ετών διαγώνια είχε σημαντική συμβολή στην άνετη νίκη του Pitt με 3-0, έχοντας συμμετοχή σε όλα τα σετ και 4,5 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά η Σερόλη αγωνίστηκε σε ένα σετ.

Η Φάκη κέρδισε την εμπιστοσύνη του τεχνικού επιτελείου και είχε αρκετό χρόνο συμμετοχής και στη νίκη επί του Duquesne με 8,5 πόντους (7/15 επιθέσεις).

To πανεπιστήμιο του Pitt –Νο 10 στην ψηφοφορία των προπονητών- έφτασε αισίως το 6-0.

Λήδα Κάστανου

Τις πρώτες του νίκες στο νέο πρωτάθλημα σημείωσε CEFCU Invitational το Bradley University που έχει πλέον ρεκόρ 2-4.
Η Λήδα Κάστανου ήταν πολύ καλή στο πρώτο ματς στη νίκη 3-0 επί του Belmont με 10,5 πόντους, ενώ στην συνέχεια σημείωσε 8 πόντους στα παιχνίδια με Okland και DePaul.

Πάντως είναι αξιοσημείωτο πως το πανεπιστήμιο της 21χρονης διαγώνιας είχε καλά ποσοστά από το σερβίς (22-11 άσοι), αλλά υστέρησε σημαντικά στο φιλέ (20-37 μπλοκ).

CEFCU Invitational

Vs Belmont 3-0 (25-11, 25-22, 25-18)

Vs Oakland 3-1 (26-24, 17-25, 25-21, 25-18)

Vs DePaul 1-3 (23-25, 12-25, 25-20, 21-25)

UIC Invitational

13/9 Illinois- Chicago

14/9 Sacramento State

14/9 Murray State

Μαριαλένα Μπαμπίρη

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός του Lyon College στο Tri- Match Oklahoma. Η 19χρονη κεντρική ήταν βασική και σημείωσε 7,5 πόντους στα δύο παιχνίδια.

Tri- Match Oklahoma

Vs Oklahoma Wesleyan 1-3 (25-13, 21-25, 16-25, 18-25)

Vs Dallas Christian 3-0 (25-22, 25-17, 25-18)

Tri- Match Tougaloo

10/9 Τougaloo College

10/9 Mississippi Valley State

Χρυσάνθη Σταματίου- Δήμητρα Τζιαρλή

Στο 4-2 έφτασε το Cincinnati των Χρυσάνθη Σταματίου (20 ετών, ακραία/διαγώνια) και Δήμητρα Τζιαρλή (19 ετών, κεντρική), με δύο νίκες και μία ήττα στο Spartan Invitational.

Άξια αναφοράς ήταν η συμμετοχή ως αλλαγή της Χρυσάνθης Σταματίου στο τρίτο ματς κόντρα στο Indiana State, όπου είχε καθοριστική παρουσία με 8 πόντους (5/14 επιθέσεις, 2 άσοι) στη νίκη με 3-0.

Spartan Invitational

Vs Tennessee 3-0 (25-18, 25-19, 25-23)

Vs Michigan State 1-3 (12-25, 21-25, 25-20, 20-25)

Vs Indiana State 3-0 (25-19, 25-21, 25-11)

13/9 Notre Dame

14/9 Ball State

14/9 NKU

Ηρώ Χούντα-Zωή Σερόλη

Με εξαίρεση την αναμενόμενη ήττα από τo Pitt το Green Bay των Xoύντα- Σερόλη, πέτυχε δύο νίκες στα άλλα δύο παιχνίδια του Champyinz Invitational, έφτασε στο 6-1.

Μάλιστα η επικράτηση επί του Οhio State χαρακτηρίζεται ιδιαιτέρως σημαντική και ήρθε με ανατροπή έπειτα και από καλή παρουσία της 19χρονης ακραίας Ζωής Σερόλη που έπαιξε και στα τέσσερα σετ, σημειώνοντας 3,5 πόντους.

Vs Duquesne 3-2 (25-22, 20-25, 21-25, 25-15, 15-10)

Vs Pitt 0-3 (17-25, 15-25, 18-25)

Vs Ohio State 3-1 (13-25, 25-21, 25-21, 25-20)

NDSU Classic

13/9 Buffalo

14/9 California

14/9  North Dakota State

Κατερίνα Παπάζογλου

Ασταμάτητο το Temple University  που συνέχισε το νικηφόρο σερί του στο NCAA, το οποίο έφτασε στο 6-0.

Με την 21χρονη ακραία να είναι και πάλι πρωταγωνίστρια με 31 πόντους και 33 άμυνες, το Temple University κέρδισε και τα τρία παιχνίδια του στο American Volleyball Classic.

American Volleyball Classic

Vs Ohio 3-2 (25-22, 20-25, 20-25, 25-23, 15-12)

Αριστέα Τοντάι

Την πρώτη της νίκη στο νέο πρωτάθλημα επί του UC Irvine 3-1 με 3-1 σημείωσε το University of North Carolina - Chapel Hill (1-4). Η 20χρονη κεντρική είχε συμμετοχή σε τρία σετ, στους δύο πρώτους αγώνες, ωστόσο στον τελευταίο κόντρα στο UNLV έπαιξε βασική και μάλιστα ήταν εξαιρετική με 10,5 πόντους (9/13 επιθέσεις).

UC Irvine/Adidas Invitational

Vs California 0-3 (15-25, 15-25, 13-25)

Vs UC Irvine 3-1 (25-19, 25-20, 23-25, 25-22)

Vs UNLV 2-3 (25-20, 23-25, 25-17, 18-25, 13-15)

13/9 Miami (Ohio)

15/9  Michigan State

Αλεξάνδρα Δροσοπούλου

Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται το University of Illinois Chicago με ξεκίνημα 6-1 στη σεζόν. Στο Chippewa Invitational η ομάδα της 21χρονης ακραίας (αγωνίστηκε σε δύο σετ) νίκησε Eastern Illinois και Central Michigan, ενώ έχασε από το North Dakota με απίθανο τρόπο.

Το πανεπιστήμιο της Δροσοπούλου ήταν μπροστά 2-1 στα σετ και 18-12 στο τρίτο, το οποίο τελικά απώλεσε με 37-35 για να χάσει τελικά και το ματς με 3-2!

Chippewa Invitational

Vs NDSU 2-3 (25-23, 25-19, 18-24, 35-37, 9-15)

Vs Eastern Illinois 3-0 (25-22, 25-15, 25-20)

Vs Central Michigan 3-0 (27-25, 25-15, 25-16)

13/9 Bradley

Έλενα Καρακάση

Με δύο ήττες από το Βaylor και το Marquette που είναι Νο 17 και Νο 11 αντίστοιχα στην ψηφοφορία των προπονητών για τα φαβορί του ΝCAA, ξεκίνησε την σεζόν το Syracuse University  της Έλενας Καρακάση. Η 19χρονη πασαδόρος στάθηκε πολύ καλά σε αυτά τα απαιτητικά ματς, έχοντας συμμετοχή σε όλο το ματς κόντρα στο Baylor με 19 ασίστ και 4 πόντους, ενώ έπαιξε και σε δύο σετ με το Marquette, έχοντας 7 ασίστ.

Ιωάννα Χαριτωνίδη

Μπορεί να μην είχε ευτυχή κατάληξη το τουρνουά του UTSA για το University of Texas Rio Grande Valley ,με δύο ήττες και μία νίκη, ωστόσο το πανεπιστήμιο της Ιωάννας Χαριτωνίδη διατήρησε το θετικό πρόσημο (4-3) στα συνολικά αποτελέσματα έως τώρα στη σεζόν.

Η 18χρονη ακραία είχε συμμετοχή στα 11 από τα 12 σετ και βοήθησε τα μέγιστα στην ανατροπή- νίκη επί του Maryland με 5 πόντους και 10 άμυνες, ενώ στα υπόλοιπα δύο ματς σημείωσε 2 πόντους, έχοντας 8 άμυνες.

UTSA

Vs Maryland 3-2 (17-25, 25-18,  17-25, 25-22, 15-12)

Ναυσικά Παπαβασιλείου

Διεύρυνε το ρεκόρ του (8-2) το Lindsey Wilson College, αφού σημείωσε άλλη μία νίκη, αυτή την φορά με 3-0 (25-12, 25-14, 25-6) επί του Pikeville. H 19χρονη πρωτοετής Ναυσικά Παπαβασιλείου είχε συμμετοχή σε ένα σετ και σημείωσε 4 πόντους.

10/9 University Of the Cumberlands

13/9 Life University

Ευαγγελία Αθανασιάδου

Άλλη μία νίκη και ρεκόρ 6-2 για το Iowa Western Community College της Ευαγγελίας Αθανασιάδου, αφού επικράτησε 3-0  (25-7, 25-11, 25-13) του Ellsworth. 18χρονη πρωτοετής πασαδόρος είχε συμμετοχή σε ένα σετ με επίδοση 11 ασίστ και έναν πόντο.

Northeast Juco Invite

13/9 Northeastern Junior College

13/9 Otero Junior College

14/9 Snow College

14/9 Utah State Eastern

Φαίη Μπακοδήμου

Την πολύ καλή του πορεία συνέχισε το Towson University της Φαίης Μπακοδήμου, αφού με δύο νίκες και μία ήττα έφτασε στο 5-1 μετά και την ολοκλήρωση του πολύ δυνατού τουρνουά Rutgers Invitational

Απέναντι σε ισχυρά πανεπιστήμια. H 19χρονη ακραία είχε συμμετοχή σε ένα σετ, στο πρώτο ματς του τουρνουά.

Rutgers Invitational

Vs Rutgers 1-3 (25-14, 24-26, 26-28, 22-25)

Vs Virginia 3-1 (25-11, 25-15, 15-25, 25-20)

Vs Princeton 3-0 (25-21, 25-23, 25-14)

Towson Invitational

13/9 Youngstown State

13/9 Coastal Carolina

14/9 Albany

Ιωάννα Γεωργατζή

Τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια για το California State University – Long Beach της 18χρονης ακραίας/διαγώνιας στο Long Beach State Mizuno Classic  με το ρεκόρ του πανεπιστημίου να είναι πλέον στο 2-4.

Long Beach State Mizuno Classic

Vs Texas State 2-3 (17-25, 25-18, 25-19, 20-25, 15-17

Vs Georgia 1-3 (25-20, 21-25, 19-25, 22-25)

Vs UCLA 0-3 (29-31, 25-27, 25-27)

Florida Tournament

13/9 James Madison

13/9 USF

14/9  Florida

Ελένη Λεονταρίδου

Στο 3-3 βρίσκεται το Providence College της Ελένης Λεονταρίδου μετά τα αποτελέσματα του διημέρου 6-7 Σεπτεμβρίου. Η ομάδα της 18χρονης κεντρικής είχε μία νίκη και δύο ήττες Morehead State Eagle Challenge.

Morehead State Eagle Challenge

Vs Georgia State 1-3 (23-25, 24-26, 25-23, 23-25)

Vs Presbyterian 3-0 (25-20, 25-16, 25-18)

Vs Morehead State 0-3 (19-25, 19-25, 14-25)

10/9 Bryant

15th Annual Friar Volleyball Classic

14/9 Coppin State

14/9  Brown

Έλενα Γκιούρδα

Το Simpson University (2-8) της 19χρονης ακραίας θα αγωνιστεί και πάλι στο ΝΑΙΑ μετά από δύο εβδομάδες.

20/9 Christian College

21/9 Antelope Valley

Λυδία Αδάμ

Καθόλου καλά δεν εξελίχθηκε το VCU Invitational για το

NC State. Η ομάδα της 18χρονης κεντρικής/ διαγώνιας υπέστη τρεις ήττες με αποτέλεσμα να έχει αρνητικό πρόσημο (2-3) έως τώρα στη σεζόν. H Αδάμ είχε συμμετοχή σε δύο σετ, στο δεύτερο και τρίτο ματς του δεύτερου αγώνα, ενώ σημείωσε έναν πόντο

VCU Invitational

Vs VCU 0-3 (12-25, 17-25, 23-25)

Vs UC Santa Barbara 1-3 (17-25, 23-25, 25-23, 22-25)

Vs Alabama 1-3 (26-24, 21-25, 21-25, 15-25)

10/9 East Carolina

2019 Appalachian Invitational

13/9 Western Carolina

14/9 Iowa State

14/9  Appalachian State

Αναστασία Γαλανού

To Villanova συνέχισε την προσπάθεια του στο πρωτάθλημα με το εντυπωσιακό 3/3 και 9-0 σετ στο Bryant Invitational.

Η 18χρονη ακραία/ διαγώνια είχε συμμετοχή σε δύο σετ του αγώνα με το North Dakota, σημειώνοντας 4 πόντους.

Bryant Invitational

Vs North Dakota 3-0 (25-22, 25-14, 25-14)

Vs Marist College 3-0 (25-23, 25-17, 25-20)

Vs Bryant 3-0 (25-21, 25-12, 25-22)

USC

13/9 Yale

13/9 Howard

14/9  Southern Carolina

Ιόλη Γεωργακοπούλου

Τρία συναρπαστικά παιχνίδια που κρίθηκαν όλα στα πέντε σετ, διεξήχθησαν στο πλαίσιο του Bucknell Volleyball Tournament με το Hampton University (3-2) να κερδίζει το ένα και να χάνει τα δύο από αυτά. Η 19χρονη κεντρική παρότι έπαιξε μόλις ένα σετ στο ματς με το Saint Peter’s, αγωνίστηκε και στα δέκα σετ (ένας πόντος) των δύο υπόλοιπων αναμετρήσεων με St. Francis και Siena.