INTERNATIONAL LAW - SPORT BUSINESS - MANAGEMENT STRATEGY - POLICY COMPLIANCE - RESEARCH & CONSULTING SERVICES

St. Louis, USA, Tel: 812-272-3598       facebook circle  youtube circle  instagram circle  linkedin circle

Ανατροπή με σούπερ Καρακάση για Syracuse!

elena karakasi syracuse volleyball

Το πανεπιστήμιο του Syracuse νίκησε 3-2 το πανεπιστήμιο του UConn εκτός έδρας με ουσιαστική συμβολή της ελληνίδας πρωτοετούς (35 assists)!

Δυναμική ήταν η πρεμιέρα για την Έλενα Καρακάση στο πανεπιστημιακό πρωτάθλημα βόλεϊ των ΗΠΑ (NCAA) για την ομάδα του Syracuse. Η Καρακάση ήταν πρωταγωνίστρια στη νίκη των πορτοκαλί με 3-2 (24-26, 19-25, 25-19, 25-23, 15-7) επί του πανεπιστημίου UConn, η οποία μάλιστα ήρθε με ανατροπή από 0-2 σετ!

Η 18χρονη πασαδόρος, βασική της Εθνικής Ελλάδος στις νεάνιδες και φοιτήτρια διατροφολογίας στο Syracuse, μπήκε αρχκά αλλαγή στο κρίσιμο 24-23 του 1ου σετ για σερβίς και με την ευκαιρία να το κερδίσει για το Syracuse. Όμως η τεταρτοετής πασαδόρος του UConn Turner (51 ασίστ) και η πρωτοετής βασική ακραία και μέλος της Εθνικής Ρωσίας στις νεάνιδες Petrova (16 kills) καλοσώρισαν την Ελληνίδα πασαδόρο στα δύσκολα με ισοφάριση 24-24. Kατόπιν της ισοφάρισης ο προπονητής του Syracuse Leonid Yelin (30 χρόνια στην Αμερική μετά από επιτυχημένη πορεία στην γενέτειρά του Τασκένδη και Εθνική Uzbekistan) αντικατέστησε την Καρακάση με την βασική μέχρι εκείνη τη στιγμή τεταρτοετή πασαδόρο Trotter, αλλά με δύο συνεχόμενους πόντους το UConn επικράτησε στο πρώτο σετ.

Η Ελληνίδα πασαδόρος ξαναμπήκε στο 14-18 του 2ου σετ στη θέση της Trotter. Με 5 ασίστ και θετική παρουσία κέρδισε την εμπιστοσύνη προπονητών και συμπαικτριών. Μετά το 0-2 έπαιξε βασική από το 3ο σετ και ήταν το κλειδί για την ανατροπή από το Syracuse, έχοντας 4 πόντους (3 kills, 2 μπλοκ) και 35/72 ασίστ-πάσες (48.6% επίθεσης)!

Το πανεπιστημίο του Syracuse με αυτόν τον τρόπο έκανε το 2/2 με το καλημέρα, αφού πριν την επικράτηση επί του οικοδεσπότη UConn νίκησε και στην πρεμιέρα του 1ου τουρνουά της σεζόν με την ονομασία «UConn Invitational» εύκολα με 3-0 (25-21, 25-19, 25-21) το New Hampshire με την Καρακάση να αγωνίζεται ελάχιστα (αλλαγή στο 21-18 του 3ου σετ, 3 ασίστ).

Οι επόμενες μεγάλες προκλήσεις για το Syracuse και την Καρακάση είναι προγραμματισμένες το τριήμερο 7-9 Σεπτεμβρίου στο Μιλγουώκι, όπου θα αντιμετωπίσει στο «Marquette Tournament» τα πανεπιστήμια Brigham Young, Southern California (αμφότερα μέσα στα τοπ-10 προγράμματα βόλευ βάσει ψηφοφορίας του συνδέσμου προπονητών Αμερικής) και τους οικοδεσπότες του Marquette, τοπ-25 στην ανάλογη ψηφοφορία, επί συνόλου 334 ομάδων στην πρώτη κατηγορία του NCAA.